fbpx

Kocijançiq për “Meta”: Inkurajojmë qeverinë e re që të organizoj zgjedhje kredibile

-

Komisioni Evropian përkujtoj partitë politike se zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinos ka rëndësi të madhe për kthimin e Maqedonisë drejt rrugës euro- atlantike, deklaroi për “Meta” zëdhënësja e KE-së Maja Kocijançiq duke shtuar se puna e prokurores speciale ka rëndësi vitale që të kthehet besimi në sundimin e të drejtës.

“E kemi parasysh dorëheqjen e ish kryeministrit dhe inkurajojmë qeverinë që të zbatohen jo vetëm marrëveshja politike, por edhe reformat tjera urgjente. E kemi parasysh vendimin e Parlamentit për shpërbërjen muajin e ardhshëm, me qëllim që të mbahen zgjedhjet sipas marrëveshjes politike më 24 prill, por gjithashtu përkujtojmë se mbajtja e zgjedhjeve kredibile përfshin zbatimin e reformave të patjetërsueshme. Presim të gjitha partitë politike dhe organet e shtetit të bashkëpunojnë në zgjidhjen e çështjeve të hapura dhe menjëherë të sigurohet mbështetja e nevojshme e KSHZ-së, me qëllim që të organizohen zgjedhje kredibile” deklaroi Kocijançiq duke shtuar se komuniteti ndërkombëtarë nuk do të ketë dyshime që të shpreh shqetësimin e saj për përgatitjen e zgjedhjeve dhe sjelljen gjatë fushatës  parazgjedhore.

Kocijançiq tha se Brukseli vlerëson se nuk ka hapësirë dhee kohë që të zbatohen reformat e nevojshme zgjedhore, me qëllim që të ketë zgjedhje korrekte.

“Në këtë fazë, së bashku me OSBE-ODIHR besojmë se ka mundësi të bëhen reformat e nevojshme për zgjedhje të besueshme, me kusht që ato të zbatohen. Por, e tërë kjo varet nga progresi i arritur dhe për këtë arsye, kah mesi i muajit shkurt do të vëzhgojmë këtë, në veçanti lidhur me Listën zgjedhore. Këtë do ta bëjmë me të gjitha palët e përfshira, KE, vendet- anëtare të BE, ODIHR, KSHZ-në dhe përfaqësuesit lokal, me qëllim që të vlerësohet nëse kushtet për zgjedhje kredibile janë plotësuar në datën e paraparë” shtoi Kocijançiq.

Lidhur me ligjin për mediume, ku edhe janë bllokuar grupet e punës për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos, Kocijançiq u bëri thirrje partive politike që të bashkëpunojnë për zbatimin e reformave të nevojshme.

“Komisioni disa herë qartë ka shprehur shqetësimin e tij për lirinë e mediumeve, lirinë e shprehjes dhe cilësinë e gazetarisë. KE ju bën thirrje të gjitha palëve të përfshira që të punojnë bashkë dhe të arrijnë progres për reformat e nevojshme sipas standardeve evropiane” tha Kocijançiq.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.