fbpx
Tag: Marrëveshja e Përzhinos

tag: Marrëveshja e Përzhinos

BE ka dërguar ftesë deri te partitë për takim të ri të liderëve në Vjenë

Delegacioni i BE-së në Shkup ka dërguar ftesa deri te partitë politike për takim liderësh për të premten në Vjenë, konfirmojnë për “Meta” nga delegacioni. Euro- deputetët Riçard Houit, Eduard Kukan dhe Ivo Uajgl i kanë bërë thirrje katër liderëve, nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, të premten të takohen në Vjenë. Në takim, sipas paralajmërimeve është ftuar edhe euro- ambasadori...

Brukseli konfirmon: Takim liderësh do të ketë, por nuk dihet ku dhe kur

Komisionit Evropian tani për tani nuk konfirmon nëse liderët politik të premten në Vjenë do të kenë takohen me treshen evropiane, Uajgl, Kukan dhe Houit dhe euro- komisari për zgjerim, Johanes Han. “S’mund të konfirmojmë takimin, por komisari Han është në kontakt të vazhdueshëm me liderët politik, euro deputetët dhe delegacionin e BE-së dhe partnerët kyç siç janë SHBA, që...

Zaev paralajmëroi përshkallëzim të protestave

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev në konferencën për shtyp edhe një herë deklaroi se zgjedhje më 5 qershor nuk do të ketë sepse nuk ka kushte për “zgjedhje të lira dhe demokratike”. “Në vend është bërë puç, është shkelur Kushtetuta, ligjet, është “varrosur” Marrëveshja e Përzhinës ndërsa qeveria teknike zhvlerësoi vendimet e ministrave opozitar. Nikolla Gruevski dhe grupi tjetër i...

Bejl: Falja masovike është pengesë për zgjedhje të besueshme

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhejs Bejli, sot pas takimit me presidentin e shtetit Gjorge Ivanov, përsëri ka dënuar vendimin e Ivanovit për ndërprerje të proceseve gjyqësore kundër politikanëve dhe ka bërë thirrje që të shmanget dhuna. “Falja masive është e njëjtë me mos-dënimin dhe është pengesë për zgjedhje të besueshme dhe për rrugën eurotalantike. Protestat e qeta janë e...

Departamenti i shtetit: Jemi të shqetësuar nga vendimi i Ivanov për faljen e funksionarëve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë thellë të shqetësuar nga vendimi i presidentit të shtetit Gjorgje Ivanov për t'i falë personat ndaj të cilëve zhvillohet proces hetimor që dalin nga bisedat e përgjuara, shkruan në reagimin e Departamentit të shtetit. "Nëse vendimi zbatohet, atëherë do t'i mbroj funksionarët e korruptuar ndërsa qytetarët do t'i privoj nga drejtësia. Vendimi gjithashtu do...

Uajgl, Hovit dhe Kukan: Vendimi i Ivanov rrezikon stabilitetin në Maqedoni

Eurodeputët Ivo Vajgël, Riçard Hovit dhe Eduard Kukan, që kanë marrë pjesë si ndërmjetësues në bisedimet e Marrëveshjes së Përzhinos, sot kanë shprehur shqetësim të thellë për shkak të ngjarjeve të fundit në Maqedoni. Ata u bënë thirrje partive politike që të punojnë bashkë në interes të qytetarëve dhe të shtetit dhe të kthehen në përkushtimin e tyre për...

Plomp: Llogaridhënia është kyçe për zgjidhjen e konfliktit politik

Ambasadori holandez Vauter Plomp mbrëmë reagoi ndaj vendimit të presidentit Ivanov që t’i fal dhe të jep amnisti për politikanët. “Llogaridhënia është kyçe për zgjidhjen e konfliktit politik, për Marrëveshjen e Përzhinos dhe më gjerë. Përgjigja s’mund të jetë jashtë- ligjore. Mbështetje të plotë për PSP-në” shkroi Plomp në Tuiter. https://twitter.com/wouterplomp/status/719991484246794240 Ivanov ka theksuar se vendimin e ka marrë vetë dhe se...

Takim urgjent i Han me Uajgl dhe Kukan për Maqedoninë

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han, sot në mëngjes ka takim urgjent me ndërmjetësuesit e Marrëveshjes së Përzhinos, Riçard Hovit, Ivo Vajgël dhe Eduard Kukan, pas vendimit të djeshëm të presidentit Ivanov që t’i ndalojë të gjitha proceset gjyqësore. https://twitter.com/richardhowitt/status/720156301217673216 Han dhe Houit dënuan vendimin e Ivanov, duke thënë se kjo shkakton shqetësim për sundimin e të drejtës...

Brukseli: Partitë të gjejnë mënyrë për të ruajtur Marrëveshjen e Përzhinos

Vendimi i sotshëm i kryetarit Gjorge Ivanov që të t’i ndërpres proceset gjyqësore kundër politikanëve e vuri në pikëpyetje përkushtimin e Maqedonisë për promovimin e sundimit të së drejtës., porositi sonte Komisioni Evropian. „ Ish republika jugosllave e Maqedonisë është e obliguar të promovoj sundim të së drejtës dhe të luftoj kundër paligjshmërisë. Në të kundërtën e kësaj, vendimi i...

Ahmeti: Vendimi i Ivanov është i pamatur nuk do të zgjidh asgjë

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti vlerësoi se vendimi i presidentit Gjorgje Ivanov që t'i ndërpres procedurat gjyqësore kundër politikanëve asgjë nuk do të vendos. Ahmeti tha se vendimi i presidentit është e i pamatur dhe se ka kërkuar ndihmë nga KE për gjetjen e zgjidhjes për dalje nga kriza, që sipas tij, po thellohet më shumë. Presidenti Ivanov në fjalimin e...

Hovit për “Meta”: Takim urgjent pas vendimit të Ivanovit për falje dhe amnisti

Shkelja e Marrëveshjes së Përzhinos do të ketë pasoja serioze, deklaroi për “Meta” euro deputeti Riçard Hovit, i cili ishte ndërmjetësues nënshkrimin e Marrëveshjes së Përzhinos. -Politikanët nga Brukseli me urgjencë e studiojnë dhe konsultohen për ngjarjet e fundit në Shkup dhe mund paralajmëroj në pasoja serioze në qoftë se ndonjë nga partitë ose individ është përgjegjës për shkeljen e...

Ambasada e SHBA-së: Ivanov ka shkaktuar shqetësim serioz për sundimin e të së drejtës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni ka shprehur shqetësim në lidhje me vendimin e fundit të presidentit Gjorge Ivanov për t’i amnistuar politikanët e Maqedonisë që janë nën hetime. “Presim detaje të mëtutjeshëm dhe sqarime. Megjithatë, deklarata e kryetarit ka shkaktuar shqetësim për angazhimin e Maqedonisë për mbisundimin e drejtësisë”, thuhet në reagimin e Ambasadës së SHBA-së...

Bejl dhe Orav: Më 6 prill u lëshua mundësia për përgatitjen e zgjedhjeve kredibile

Liderët politikan të Maqedonisë kanë përgjegjësi para qytetarëve të tyre që të kthejnë vendin në rrugën euro- atlantike përmes zbatimit të marrëveshjeve të tyre politike dhe prioriteteve reformuese, porositën ambasadori amerikan Xhes Bejli dhe euro- ambasadori, Aivo Orav. “BE dhe SHBA mbështetin të gjitha partitë dhe pjesëmarrësit tjerë në procesin e punës së tyre për krijimin e kushteve për zgjedhje...

Brukseli: Ka shumë punë për zgjedhje të besueshme

Ka progres në përgatitjet për zgjedhjet, por ka shumë punë- vlerësoi zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq. “Nga afër ndjekim zhvillimin e ngjarjeve në Maqedoni. Kur jemi te përgatitjet për zgjedhje që duhet të mbahen pas 2 muajve, është bërë progres, por nevojitet shumë punë që të ketë zgjedhje të besueshme në bazë të standardeve” deklaroi Kocijançiq. Ajo theksoi se duhet të...

Houit për “Meta”: Cilësia e zgjedhjeve lidhet me datën e mbajtjes së tyre

Data e mbajtjes së zgjedhjeve dhe cilësia demokratike e procesit zgjedhor s’mund të shqyrtohen ndaras, deklaroi sot për “Meta” euro- deputeti Riçard Houit. Deklarata e Houit vjen pas vendimit të Kuvendit që të lëshohet dhe pas vendimit të opozitës që të mos merr pjesë në zgjedhjet sepse nuk ka kushte për zgjedhje të lira dhe demokratike. Hozit përsëriti se gjatë vizitës...

Han: KSHZ ka kohë të mjaftueshme që të përgatit listën e zgjedhësve

Ka kohë të mjaftueshme për të kryer punët që kërkohen nga organet relevante për të krijuar kushtet e nevojshme për mbajtjen e zgjedhjeve. Kështu ka deklaruar eurokomesari, Johanes Han, pas takimit të tij bilateral me ministrin e Jashtëm, Nikolla Popovski. Sipas tij, nuk ka elemente që mund t’a pengojnë mbajtjen e zgjedhjeve në datën e caktuar dhe është i bindur se...

Dimitriev: Anëtarët e KSHZ-së më bindën se deri 5 qershor do t’i përmbushin obligimet

Kryeministri teknik Emil Dimitriev para pak çastesh ka vizituar me stafin e tij Komisionin Shtetëror Zgjedhor. Në këtë takim me gjithë anëtarët e KSHZ-së është biseduar rreth reformave dhe pastrimit të listës zgjedhore. Këtë përkrahje Dimitriev e kishte dhënë që në fillim duke thënë se takimet me këtë institucion do të realizohen shpesh deri në momentin e përmbushjes së kushteve...

Afate parazgjedhore dhe obligime: Kush dhe çfarë duhet të bëj deri më 5 qershor

Liderët e katër partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, para 3 ditëve arritën marrëveshje për shtyrjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që 24 prill dhe caktuan termin të ri- 5 qershorin. Ja datat dhe kohët që duhet të respektohen: 7 prilli (60 ditë para zgjedhjeve) – Sipas Kushtetutës, patjetër të shpërbëhet Kuvendi; 22 prill – KSHZ patjetër duhet të vendos listën zgjedhore në...

SHGM deri te BE dhe SHBA-ja: Nuk na dhatë përgjigje, do të bisedohet për mediat ose jo?

Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë sot përmes njoftimi përshëndeti angazhimet e BE-së dhe SHBA-së si ndërmjetës në Marrëveshjen e Përzhinos dhe si garantues të zbatimit si dhe inkurajoi të vazhdojnë të bisedojnë me partitë politike për reformat në media, si një prej kushteve themelore për zgjedhje korrekte. “SHGM përshëndet deklaratat e euro- komisarit Johanes Han dhe euro- deputetit Riçard Houit,...

Parlamenti e shtyu vet-shpërndarjen për 7 prill, -zgjedhje me 5 qershor

Me 83 vota pro dhe 3 kundër Parlamenti e morri vendimin për ndryshim të vendimit për vetë shpërndarje. Parlamenti sipas vendimit të ri duhet të lëshohet me 7 Prill, gjegjësisht 60 ditë para datës të mbajtës së zgjedhjeve. Deputetët. Pa LSDM, votuan edhe ndryshimet të Kodit zgjedhor me të cilin definohet 5 Qershori si datë e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Para...