fbpx

Rusia do t’i ndaj Ivanovit çmim për kontribut në ortodoksizëm

-

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorge Ivanov është dekoruar me çmimin “Patriarku i Moskës dhe Rusisë, Aleksej Vtori” për vitin 2016-të, që në muajin maj në ceremoni solemne në Moskë, do t’i dorëzohet patriarkut të kishës ortodokse ruse, z. Kiril, njoftojnë nga kabineti i presidentit Ivanov.

Çmimin e ndaj Fondacioni Ndërkombëtarë Shoqëror për bashkim të popujve ortodoks, për veprimtari të shkëlqyer në përforcimin e bashkimit të popujve ortodoks dhe vërtetimin dhe promovimin e vlerave ortodokse në jetë dhe shoqëri.

Parashihet ceremonia solemne për ndarjen e çmimit të mbahet më 23 maj 2017 në tempullin “Hristos Spasitel” në Moskë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.