fbpx
Tag: çmim

tag: çmim

Rusia do t’i ndaj Ivanovit çmim për kontribut në ortodoksizëm

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorge Ivanov është dekoruar me çmimin “Patriarku i Moskës dhe Rusisë, Aleksej Vtori” për vitin 2016-të, që në muajin maj në ceremoni solemne në Moskë, do t’i dorëzohet patriarkut të kishës ortodokse ruse, z. Kiril, njoftojnë nga kabineti i presidentit Ivanov. Çmimin e ndaj Fondacioni Ndërkombëtarë Shoqëror për bashkim të popujve ortodoks, për veprimtari të...

Peticion nga “Arsena”: Kërkojmë që banorët e Gjevgelisë ujin ta paguajnë si teknik për shkak të arsenit

Nisma civile “Arsena” sot ka realizuar një peticion qytetarë për uljen e çmimit të ujit nga sistemit i ujësjellësit të qytetit në Gjevgjeli në nivel të ujit teknik, me çmim prej pesë denarëve për kub/ metër të shfrytëzuar. Shkak për peticionin, thonë nga kjo Shoqatë, është injorimi shumëvjeçarë nga autoritetet lokale dhe Ndërmarrje publike “Komunalec” nga Gjevgjelia që të ballafaqohen...

Ohri është përplot turistë për festat e fundvitit

Të gjitha hotelet në Ohër si dhe kapacitetet më të vogla private të akomodimit janë prenotuar për festat e Vitit të Ri. Hotelierët janë të kënaqur dhe shpresojnë se ulja e qarkullimit prej 10% muajt e fundit të vitit 2016 do ta zbusin me fundjavën e festave. Në mënyrë tradicionale, krahas turistëve vendor në Ohër dhe Strugë mund të shihen...

Taseva dhe Nikolov prej nesër do të ndjekin se si partitë shpenzojnë paratë për zgjedhjet

Kryetarja e "Transparencë Maqedoni", Slagjana Taseva paralajmëroi se së bashku me Qendrën për analiza ekonomike prej nesër do të fillojnë të ndjekin se si partitë i shpenzojnë paratë në periudhën parazgjedhore. Ata këtë projekt e paralajmëruan në janar, për zgjedhjet e parakohshme të prillit, por pas shtyrjes së tyre, projekti u ngri. "Projekti u ngri me anulimin e zgjedhjeve, por prej...

Për Maqedoninë nuk ka dobi të madhe nga zbritja e çmimit të naftës

Rënien historike e çmimit të naftës në nivel global për më pak se 30 dollarë gjegjësisht 29,93 dollarë për 1 fuçi, nuk do ta ndjejnë konsumatorët e Maqedonisë. Kjo në mënyrë të parëndësishme do të ndikoj në çmimin e prodhimeve ndërsa në formimin e çmimit të karburantit, përveç naftës së papërpunuar, marrin pjesë edhe zërat. “Çmimi i naftës gjegjësisht karburanteve...

Trajanovski: Çmimi i biletave të autobusit do të ngel i njëjtë

Çmimi i biletave të autobusëve të Ndërmarrjes së transportit publik (NTP) Shkup nuk do të rritet në 60, por do të ngel çmimi i vjetër prej 35 denarëve. Këtë e parasheh propozim- vendimi për të cilin Këshilli i Qytetit të Shkupit duhet të debatoj në seancën e të së martës, thotë kryetari i Qytetit të Shkupit, Koce Trajanovski. “Çmimi ngel...

“VIla Zora” fitoi çmimin për të drejtat e njeriut nga ambasada e Francës

Me rastin e 1o dhjetorit, ditës ndërkombëtare të drejtave të njeriut, Ambasada e Francës, ndan çmimin  për të drejtat e njeriut Shoqatës ekologjike "Vila Zora" nga Velesi. Çmimin e ka pranuar Nenad Kociq, kryetarit të shoqatës. Ambasadorja e Francës Lorens  Oer, tha se këtë vit kanë vendosur që çmimin për të drejtat e njeriut t'i ndajnë që të ketë mjedis...

Thirrje deri tek Ivanov për t’ia marrë çmimin Orbanit

Shfrytëzuesit e rrjetave sociale sot në individualisht shkruanin statuse me të cilat i bëjnë thirrje presidentit Gjorgje Ivanov që t’ia marr çmimin “8 Shtator” presidentit hungarez Viktor Orban për shkak të dhunës së ushtruar ndaj refugjatëve dhe gazetarëve në kufirin serbo- hungarez. Nga kabineti i Ivanov nuk njoftuan nëse tani për tani mendojnë në këtë drejtim. Edhe gazeta “Vest” në numrin...

John Ralston Soul në Ohër mori çmimin botëror të humanizmit

Kryetari i Internacional PEN dhe një nga emrat kryesues të letërsisë botërore dhe eseve, John Ralston Soul, është fituesi i nëntë me radhë i çmimit të humanizmit, të cilin e ndan Akademia  e Humanizmit të Ohrit . Ai deklaroi se ndjehet i nderuar që radhitet në mesin e plejadës së emrave të mëdha nga kultura botërore të cilët kanë fituar...

Jaja Ture futbollisti afrikan më i mirë për vitin 2014

Futbollisti i Mançester Sitit , Jaja Ture u shpall futbollisti afrikan më i mirë i vitit 2014. Për futbollistin kombëtar  të Bregut të Fildishtë  ky është  titulli i katërti më radhë-  futbollisti më  i mirë në Afrikë, me të cilin u barazua më Samuel  Eton, i cili këtë çmim e fitoj në vitet: 2003,2004,2005,2010. Në konkurrencë më Jaja Turen ishin dhe...

Bie çmimi i naftës në botë

Për shkak të prodhimtarisë në Rusi dhe në Irak çmimi i naftës në tregjet botërore vazhdon të bjerë. Aktualisht vlera e barelit kushton 56,42 dollarë, që është 1,58 për qind më pak se dje.