fbpx

John Ralston Soul në Ohër mori çmimin botëror të humanizmit

-

Kryetari i Internacional PEN dhe një nga emrat kryesues të letërsisë botërore dhe eseve, John Ralston Soul, është fituesi i nëntë me radhë i çmimit të humanizmit, të cilin e ndan Akademia  e Humanizmit të Ohrit .

Ai deklaroi se ndjehet i nderuar që radhitet në mesin e plejadës së emrave të mëdha nga kultura botërore të cilët kanë fituar këtë çmim, e cila vijnë nga qyteti Ohrit, që ndër shkuj  paraqet shëmbëlltyrë të humanizmit .

Mirënjohjen ia  ndau prefekti i Ohrit, Nikola Bakraçeski, në shtëpinë e  Uranisë  (objekt i AShAM) në Ohër, në prezencë të Jordan Plevenshit , kryetar i Jurisë Ndërkombëtare të Akademisë së Humanizmit së Ohrit.

Akademia u themelua në vitin 2007, në Ohër, qyteti i UNESKO-s, në frymën e shkollës së parë të Shën Klimentit për humanizëm mesjetare për humanizëm në  Evropë. Njëkohësisht, i ndjek vizionet shpirtërore të Shën Kirilit dhe Metodij, mbrojtësit të Evropës dhe nxënësit të tyre Shën Klimenti dhe Shën Naumi.

Çmimi botëror për humanizëm, si  mirënjohje ndërkombëtare, është ngritur në nivel botëror fituesit prestigjioz të cilët e përcollën festën e Ohrit, si Jerusalem slloven i të gjithë meridianëve. Deri tani këtë çmim e kanë fituar: Daisaku Ikeda nga Japonia, Manoel de Oliveira nga Portugalia, Aleksandar Slozhenicin nga Rusia, Ravi Shanker nga India, Piter Bruk nga Britania e Madhe, Vida Ognjenoviq nga Serbia, Herta Miler nga Gjermania dhe Svetlin Rusev nga Bullgaria.

 

 

 

 

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.