Futbollisti i Mançester Sitit , Jaja Ture u shpall futbollisti afrikan më i mirë i vitit 2014.

Për futbollistin kombëtar  të Bregut të Fildishtë  ky është  titulli i katërti më radhë-  futbollisti më  i mirë në Afrikë, me të cilin u barazua më Samuel  Eton, i cili këtë çmim e fitoj në vitet: 2003,2004,2005,2010.

Në konkurrencë më Jaja Turen ishin dhe Pjer-Emerig Obamejang nga Gabon, i  cili luan për Borusia Dortmundin, dhe  Visent  Enejama nga Nigeria,  i cili luan për Lilin.