fbpx

Taseva dhe Nikolov prej nesër do të ndjekin se si partitë shpenzojnë paratë për zgjedhjet

-

Kryetarja e “Transparencë Maqedoni”, Slagjana Taseva paralajmëroi se së bashku me Qendrën për analiza ekonomike prej nesër do të fillojnë të ndjekin se si partitë i shpenzojnë paratë në periudhën parazgjedhore.

Ata këtë projekt e paralajmëruan në janar, për zgjedhjet e parakohshme të prillit, por pas shtyrjes së tyre, projekti u ngri.

“Projekti u ngri me anulimin e zgjedhjeve, por prej nesër zyrtarisht do të fillojmë t’i ndjekim partitë politike” u përgjigj Taseva në pyetjen e “Meta” nëse do t’i ndjekin financat e partive politike.

Kryetarja e TI, Taseva dhe Marjan Nikolov nga Qendra për analiza ekonomike, atëherë theksuan se do të ndjekin informimin e mediumeve të partive, shpenzimet e tyre si dhe shpenzimin e buxhetit të pushtetit qendror dhe lokal.

Gazetat ditore sot publikuan edhe çmimoret për prezantim të paguar politik për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, në pajtim me obligimin ligjor të mediumeve për publikimin e çmimore për reklamimin e partive politike për zgjedhjet.

Kështu, për shembull, një faqe e brendshme e reklamës në shtyp bardh e zi pushton 420 deri 560 ndërsa me ngjyrë 770 euro. Çmimi i kontributeve sillet prej 400 deri 800 euro.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.