fbpx

Ivanov përsëri i bën thirrje Zaevit që të jep garanci për unitetin e shtetit

-

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov sot i ka bërë thirrje liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe partnerëve të koalicionit, që të siguroj garanci për përforcimin e unitetit të shtetit ndërsa lidhur me ndarjen e mandatit për formimin e ri “do të veproj sipas Kushtetutës dhe praktikës së deritanishme”.

“Letra nga Kuvendi i RM-së ka arritur në kabinetin e presidentit të R. së Maqedonisë, dje më 9 maj 2017. Presidenti Ivanov pret nga lideri i LSDM-së që ta përmbush fjalën e thënë publike se së bashku me partnerët e koalicionit do të siguroj garanci për forcimin e unitetit të shtetit dhe se çdo gjë do të jetë në pajtim me Kushtetutën e R. së Maqedonisë. Gjithashtu në letër thuhet se “Presidenti Ivanov mbetet në qëndrimin se e ashtuquajtura Platformë e Tiranës dhe asnjë dokument tjetër, akt apo veprim në kundërshtim me kushtetutën e Maqedonisë, nuk mund të jetë kusht, e as bazë për formimin dhe punën e Qeverisë së Maqedonisë. Presidenti do të veprojë në përputhje me kushtetutën dhe praktikën e deritanishme”, deklarojnë nga kabineti i Ivanovit për agjencinë MIA.

Ndryshe, kryetari i sapoemëruar i Kuvendit, Talat Xhaferi, dje me letër sërish ka njoftuar presidentin Ivanov se është formuar shumicë parlamentare.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.