fbpx
Tags Letër

Tag: letër

Ivanov përsëri i bën thirrje Zaevit që të jep garanci për unitetin e shtetit

Presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov sot i ka bërë thirrje liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe partnerëve të koalicionit, që të siguroj garanci për përforcimin e unitetit të shtetit ndërsa lidhur me ndarjen e mandatit për formimin e ri “do të veproj sipas Kushtetutës dhe praktikës së deritanishme”. “Letra nga Kuvendi i RM-së ka arritur në kabinetin e presidentit të...

Ivanov ka marrë letrën e Xhaferit, thotë se do të veproj sipas Kushtetutës

Në kabinetin e presidentit të Republikës së Maqedonisë ka arritur letra nga kabineti i kryetarit të Kuvendit, në të cilën informojnë se është formuar shumica parlamentare dhe është zgjedhur kryetari i Shtëpisë ligjvënëse. “Kabineti i kryetarit konfirmon se është arritur letër nga Kuvendi i RM-së. Presidenti Gjorge Ivanov do të veprojë konform Kushtetutës së RM-së dhe praktikës së vendosur”, thonë...

Xhaferi i dërgon letër Ivanov, pret që presidenti të veproj sipas Kushtetutës

Kryetari i Kuvendit të RM-së, Talat Xhaferi, sot me letër ka njoftuar presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov se është formuar shumica parlamentare dhe se është zgjedhur kryetari i Kuvendit të RM-së, njoftojnë nga kabineti i Xhaferit. “Kryetari i Kuvendit të RM-së, Talat Xhaferi pret që presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov të veproj sipas Kushtetutës së RM-së”, thuhet në njoftim. Ndryshe, Xhaferi...

Ivanov kërkon nga Këshilli Evropian që të angazhohet dhe të dënoj Platformën

Platforma e Tiranës është dokument që është ultimativ dhe në mënyrë shantazhuese suspendon Marrëveshjen e Përzhinës në të cilën BE investoi tërë kredibilitetin e saj të jashtëm politik, thuhet në letrën e dërguar të kryetarit Gjorgje Ivanov deri tek anëtarët e Këshillit Evropiane, kryetarit të Këshillit, Donald Tusk, sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, presidentit të SHBA-së, Donald...

Ambasada e SHBA-së: Janë të mirëseardhura të gjitha pyetjet nga Kongresi

Janë të mirëseardhura të gjitha pyetjet nga Kongresi, thuhet në përgjigjen e ambasadës së SHBA-së në Maqedoni në letrën e senatorit amerikan Majk Li dërguar ambasadorit amerikan në Shkup, Xhes Bejli. “Janë të mirëseardhura të gjitha pyetjet nga Kongresi dhe mundësia të sigurojmë informacione për aktivitetet tona dhe kontekstin në të cilin punojmë që t’i arrijmë synimet e politikës së...

Karaxhovski pas takimit me Pançevskin dhe gjykatësit: Problemet në gjykatë nuk janë të mëdha

Nëntë nga gjithsej trembëdhjetë gjykatësit që dorëzuan ankesë për kryetarin e Gjykatës Penale, Vladimir Pançevski sot u përgjigjën në ftesën dhe erdhën në Këshillin Gjyqësor, ku kishin takim me anëtarin e kryetarit të Këshillit, Zoran Karaxhovski. Siç njoftoi Karaxhovski pas takimit, takimi ka qenë transparent  dhe është biseduar për ankesën që gjykatësit e kanë ngritur kundër Pançevskit si dhe për...

Arsovska Tomovska deri tek OSBE/ ODIHR: Opozita përdor resurse shtetërore për qëllime partiake

Ministrja e shoqërisë informatike dhe administratës, Marta Arsovska Tomovska dërgoi letër të hapur deri tek Misioni i OSBE/ODIHR ku kritikon opozitën se shfrytëzon resurse shtetërore për aktivitetet partiake. Ajo shton se përfaqësuesit e opozitës në institucione përdorin këto resurse për qëllime partiake. “Me resurse partiake apo nga sponsorët partiak financohen afishet, broshura dhe ueb faqet ku vendoset nënshkrimi shtetëror dhe me...

Sindikata e “Jugohromit” me bllokim njëorësh kërkoi që të funksionojë sërish kombinati

Të punësuarit në kombinatin “Jugohrom” sot në mesditë dolën në protestë në Shkup dhe për 1 orë bllokuan udhëkryqin tek pallati gjyqësor. Ata kërkojnë të kthehen nëpër vendet e punës. Sindikata e “Jugohromit” kërkon të tërhiqet ndalesa për funksionimin e fabrikës  sepse, siç thonë, është e mundshme vendosja e filtrave. Për momentin, të punësuarit janë në Inspektoratin e Ministrisë së ambientit,...

A është kjo gjykatë, dyqan apo çezme?

Gjykata më e rëndësishme në vend, Gjykata Themelore Shkupi 1, ku mes tjerash, zhvillohen procedurat më të rëndësishme për krim të organizuar, dhjetë ditët e kaluar është shndërruar në “panair” Gjykata Penale këto ditë është vendi ku të punësuarit ndajnë drejtësi me shtyrje dhe grushte, gjykatësit qërojnë hesapet me kallëzime penale dhe kundër- kallëzime, dorëzohen shkresa deri tek Këshilli Gjyqësor...

Organizatat civile kërkojnë të përfshihen në bisedimet

“Është e patjetërsueshme pjesëmarrja e drejtpërdrejtë e shoqërisë civile në bisedimet për dalje nga  kriza dhe për demokratizimin e Maqedonisë”, porositën sot 88 organizata qytetare nëpërmjet letrës drejtuar deri te Delegacioni i Bashkimit Evropian në Maqedoni, Ambasada e SHBA-së në Shkup dhe katër partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos. “Organizatat tona, grupet, koalicionet dhe lëvizjet qëndrojnë në gatishmëri me...

Zaev me letër të dytë njofton Ivanovin se nuk pranon faljen

Lideri i opozitës maqedonase Zoran Zaev, i dërgoi letër për herë të dytë presidentit Gjorgje Ivanov, ku thekson se as që kërkon e as që pranon falje. Letra e Zaev vijon pasi presidenti Gjorgje Ivanov në fjalimin para opinionit njoftoi se nuk do ta tërheq vendimin për falje ku janë përfshirë 56 politikanë. “Ne të gjithë jemi njësoj dhe s’jemi kriminel....

LSDM: Gruesvki le të thirr Ivanovin që t’I anulojë të gjitha vendimet e abolacionit

Pasi që Maqedonia u ngrit më këmbë në mbrojtje të rendit kushtetues, shtetësisë dhe ligjeve, VMRO- DPMNE me dëshpërim po përpiqet t’i shmanget përgjegjësisë për vendimet kundër shtetërore të Gjogje Ivanovit, reagojnë nga LSDM-ja në kumtesën e VMOR- DPMNE-së, në të cilën partia në pushtet propozon që të gjitha partitë të dorëzojnë letër Ivanovit që ta rishqyrtojë vendimin e...

Nuk ka kushte minimale për zgjedhje të besueshme, porositën organizatat civile

Disa Organizata joqeveritare sot ambasadorit të SHBA-së, Xhes Bejli dhe euro- ambasadorit Aivo Orav ua dorëzuan letrën e tretë ku tregojnë se nuk janë plotësuar kushtet minimale për zgjedhje të besueshme. Ata prej orës 18-të do të mbajnë protestë para Kuvendit me kërkesë për anulimin e zgjedhjeve. “Nuk mjafton vetëm progres në reformat zgjedhore që të krijohen kushte për tejkalimin...

Cërvenkovski: Ivanov menjëherë të fshij emrin dhe mbiemrin tim nga vendimi i turpshëm

Ish presidenti i Republikës së Maqedonisë Branko Cërvenkovski dërgoi letër deri te presidenti aktual i shtetit Gjorge Ivanov në të cilën kërkon urgjentisht ta ndryshojë vendimin për ndërprerjen e procedurave kundër të gjithë politikanëve të përfshirë me ndjekjen e paligjshme të komunikimeve dhe në të cilin përmendet edhe emri i tij. “Në numrin e djeshëm të “Gazetës zyrtare” të RM-së...

Zv-kryeministri Besimi dhe ambasadorja Oer firmosën letër bashkëpunimi

Zëvendës- kryetari i Qeverisë, Fatmir Besimi dhe ambasadorja e Francës në vend, Lorens Oer firmosën letër për përforcimin e bashkëpunimit teknik mes dy vendeve. "Ky bashkëpunim përfshin prezencën e ekspertit francez për çështje evropiane, Bertrand Milet, në Sekretariatin e çështjeve evropiane dhe mbështetja dypalëshe në harmonizimin e mëtutjeshëm të legjislacionit nacional me atë të BE-së, përforcimin e kapaciteteve institucionale, përfshirë...

Apel emotiv i alpinistes Ilina Arsova për shpëtimin e Lagadin

Alpinistja e njohur nga Ohri, Ilina Arsova e cila në maj të vitit 2013 hipi në majën e malit Mont Everest në lartësi prej 8848 m, në letër për opinionin thotë se Lagadinit nuk i nevojitet plazh mesdhetar sepse terreni nuk posedon breg plazhi. Ajo në letër drejtpërdrejtë i drejtohet ish kryeministrit Nikolla Gruevski, të cilin e lut që...

Bejl dhe Orav letër Dimitrievkit për zgjedhje korrekte

Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së në Maqedoni Xhes Bejli dhe Aivo Orav, kryeministrit teknik Emil Dimitriev i kanë dorëzuar letër me kriteret që duhet të plotësohen për mbajtjen e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike. Kriteri i parë është që deri më 19 shkurt KSHZ të jetë e siguruar me personal dhe financat e nevojshme dhe në Listën zgjedhore patjetër duhet të...

Opozita më zëshëm flet për bojkot, radikalizim dhe protestë

Nëse në periudhën e ardhshme na pret radikalizim i rezistencës dhe 17 maj i ri nëse koalicioni qeverisës, në krye me VMRO DPMNE-në, ngel në qëndrimin që zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbahen më 24 prill? Nëse vlerësojmë deklaratat e disa politikanëve si Liljana Popovska dhe Stevo Pendarovski, por edhe paralajmërimet e 75 OJQ –Po!. Përfaqësuesit e sektorit civil i...

Gruevski nesër do të dorëzoj dorëheqjen në Kuvend

Kryeministri Nikolla Gruevski në fjalimin e tij për opinion, njoftoi se nesër deri te kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski do të dorëzoj dorëheqjen e tij nga funksioni i kryeministrit. “Nesër deri te kryetari i Kuvendit do të dërgoj letër me dorëheqjen time nga posti i kryeministrit të Qeverisë, që do të aktivizohet 100 ditë para zgjedhjeve. Dorëheqja është pasqyrim i...

Sektori civil me letër deri te Han: Të anulohen zgjedhjet e parakohshme

Më shumë se 70 shoqata civile, platforma dhe nisma sot dërguan letër deri te komisari Johanes Han dhe faktorët tjerë ndërkombëtarë, aktiv në zgjidhjen e krizës politike, me të cilën treguan se në këtë moment nuk janë përmbushur kushtet kyçe dhe nuk ka atmosferë për zgjedhje të lira dhe demokratike. “Duke marrë parasysh gjithë këtë, ne, organizatat qytetare kërkojmë nga...