fbpx
Таг: Gjorge Ivanov

таг: Gjorge Ivanov

Службен весник: Законот за јазиците е објавен согласно Уставот

Од „Службен весник на Република Македонија“ со соопштение објавено на веб-страницата денеска порачаа дека согласно Уставот, биле задолжени да ги објават Законот за ратификација на Преспанскиот договор и Законот за јазиците, кои не беа потпишани од претседателот на државата Ѓорге Иванов. „Двете објави се во согласност со член 52, став 2 од Уставот на Република Македонија (Законите и другите прописи...

Џафери: Милошоски доверливите документи ги добил по недозволив и заобиколен пат

Кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи со реакција за случајот со потегот на претседателот на Комисијата за надоврешна политика, Антонио Милошоски, односно непочитување на Законот за класифицирани информации од страна на пратеникот, кој е претседател на Комисијата за надворешна политика. „Претседателот на Комисијата за надворешна политика повеќе од една година нема безбедносен сертификат, иако од стручните служби...

Мицкоски побара средби со Иванов и Заев и оставка од Димитров

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција денеска повторувајќи голем дел од пораките од вчерашната прес-конференција во врска со постигнатиот договор на македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, побара да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов за да дискутираат за ситуацијата, а побара и средба со Заев на која ќе му биде презентиран пишаниот документ за...

Мицкоски: Објавувањето на Законот за јазици без потпис на Иванов е ново кривично дело

По изјавите на претседателот на Собранието Талат Џафери дека Законот за јазици ќе го објави во Службен весник, преку социјалните мрежи се огласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој вели дека објавување на Закон за јазици без потпис од претседателот на државата претставува ново кривично дело за кое доколку се случи сега или подоцна, одговорност мора да има. - Во...

Почнува судењето на деветтемина обвинети за нападот во Собранието

Денеска во Основниот суд Скопје 1 почнува судењето против девет лица за кои Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за насилствата во Собранието на 27 април. Тие се товарат за учество во толпа што ќе спречи службено лице во извршување службено дејство. На дел од обвинитетите судот им одреди мерки на претпазливост, а четворица од нив треба да бидат спроведени во судот од...

Иванов ќе се обрати на свечена академија по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска ќе има свое обраќање на свечената академија во Македонскиот народен театар (МНТ) по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски и одбележувањето на 1.100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски, соопштија од кабинетот на Иванов. Во рамките на свечената академија, Иванов ќе го одликува професорот на теолошкиот факултет, Јован Таковски, со...

Утре ќе се одржи првата седница на Комисијата за импичмент на Иванов

Утре во 11 часот во Собранието треба да се одржи првата седница на Комисијата за оценување на основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов. Сè уште не се знае дали коалицијата на СДСМ ќе учествува во работата на оваа комисија, затоа што тие иако ја поднесоа иницијативата за импичмент на Иванов, на пленарна седница...

Столтенберг: Иванов да го повлече помилувањето за да останат шансите за НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ја предупреди Македонија да не дозволи политичката криза да и ги урне надежите за влез во Северноатлантската алијанса, јавува „Ројтерс“ Во својата прва реакција за кризата, Столтенберг го повика претседателот Ѓорге Иванов да го повлече помилувањето на политичарите и нивните соработници. - Вратата на НАТО e сè уште отворена, но особено е важно лидерите...

Иванов, Вељаноски и политичките партии упатија честитки по повод празникот

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод празникот Св. Климент Охридски, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. „Свети Климент е основоположник на Охридската книжевна школа, чии ученици станаа учители на словенскиот свет. Оттогаш, па сè до денес, неговото дело е вградено во секоја буква што ќе ја...

Повици до Иванов да му го одземе орденот на Орбан

Корисниците на социјалните мрежи денеска индивидуално пишуваа статуси со кои го повикуваат претседателот Ѓорге Иванов да му го одземе орденот „8 Септември“ на унгарскиот претседател Виктор Орбан, поради насилството врз мигрантите и новинарите на српско-унгарската граница. Од кабинетот на Иванов ни соопштија дека засега немаат информација дали се размислува во таа насока. И дневниот весник „Вест“ во утрешниот број, на насловната...

И професорите поддржувачи на државниот испит бараат средба со Иванов

Професорите од Граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование бараат прием кај претседателот Ѓорге Иванов, откако „Професорски пленум“ и „Студентски пленум“ договорија средба со претседателот денеска попладне. „Како членови на Иницијативниот одбор на Граѓанската иницијатива за поддршка на знаењето во високото образование, Ви доставуваме барање за прием за подетално запознавање со нашите досегашни активности, како и за целосно информирање...

„Професорски пленум“ со писмо бара средба со претседателот Иванов

Претставници на „Професорски пленум“ денеска испратија писмо до претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во кое се бара средба на која претставници на професорскиот и на студентскиот пленум би му ги образложиле своите ставови за предложените измени на Законот за високо образование, кој наскоро ќе се најде во Собранието. Интегрално ви го пренесуваме писмото: „Почитуван Претседателе Иванов, Во пресрет на собраниската седница...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...