fbpx
Tag: ФедерикаМогерини

tag: ФедерикаМогерини

Konferencë e EEAS: BЕ-ja duhet ta imponojë rolin e vet si faktor që i lëviz punët

BЕ duhet edhe në marrëdhëniet ndërkombëtare edhe në zgjidhjen e kontesteve ta imponojë rolin e vet si faktor që i lëviz punët, si subjekt sovran i cili ka autonominë e vet strategjike. Gjatë kësaj, BE duhet të përpiqet ta nxitë respektimin e vlerave evropiane në pjesë të ndryshme të botës, sikur të drejtat dhe siguria e njeriut, të demonstrojë...

Zaev: Dëshiroj në vitin 2018 të hapet datë për fillimin e bisedimeve me BE-në

Jam i lumtur që sot arritëm mes vete të bisedojmë dhe të vijmë në përfundim se qëndrojnë në linjën e nevojës së qytetarëve tanë për avancimin e bashkëpunimit. Këtu në prezencë të Mogerinit kemi konstatuar se edhe BE do të na respektoj më shumë nëse ne bashkëpunojmë në rajon- ka thënë kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pas mbarimit të...

Kocijançiq: Urgjentisht të zgjidhet kryetari i Kuvendit dhe të merr fund pasiguria

Komisioni Evropian sot sërish bëri thirrje që të respektohen rezultatet e zgjedhjeve dhe presidenti Gjorge Ivanov të shqyrtojë vendimin e tij. “Siç BE ka njoftuar edhe më herët, rezultatet nga zgjedhjet e fundit parlamentare patjetër duhet respektuar, t’i vihet fund pasigurisë aktuale dhe qeveria të formohet pa anulim të mëtutjeshëm në bazë të shumicës parlamentare që është formuar”, deklaroi për...

Arifi: Thirrjet për mos- tolerancë nuk janë të mira për të ardhmen e vendit

“Thirrjet për ndarje dhe padurim, nuk duhet të jenë pjesë e agjendave të partive politike. E ardhmja e të gjithë qytetarëve, pa marrë parasysh fesë dhe kombit, është BE dhe për këtë është e rëndësishme të gjendet zgjidhje për të gjitha çështjet ndërsa thirrjet për mos- tolerancë nuk janë të mira për të ardhmen e vendit”, u përgjigj nënkryetarja...

Mogerini: Ivanov të bëj revidimin e vendimit në interes të qytetarëve

Kisha takime të gjata dhe esenciale, shpresoj edhe konstruktive ndërsa ditët në vijim do të shohim sa kanë qenë konstruktive, deklaroi më parë në Shkup përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme të BE-së, Federika Mogerini pas takimeve me liderët e partive politike dhe presidentin Ivanov. Ajo deklaroi se qëllimi i vizitës është që të vërtetohet se vendi i Ballkanit...

Mogerini kërkoi falje: Prej lodhjes na ka quajtur Maqedoni

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri në BE, Federika Mogerini kërkoi falje që javën e kaluar në konferencën e shtypit e ka përdorur emrin “Maqedoni” në vend të FYROM. -Çdoherë e përdori termin FYROM. Ndonjëherë, në veçanti kur 24/7 ballafaqoheni me kriza dhe keni “xhetleg” bëhen gabime. Kërkoj falje për këtë. Çdoherë mbahem tek emri i pranuar...

Eurodeputetët grekë e qortuan Mogerinin për përdorimin e emrit Maqedoni

"Prandaj ne me mirësi kërkojmë prej jush të vazhdoni me të gjithë hapat e domosdoshëm me qëllim që të përmirësohet dhe në të ardhmen të shmanget kontradikta e lartshënuar", e porositën Andrulakis dhe Kaili, Mogerinin. Eurodeputetët e PASOK-ut, Nikos Andrulakis dhe Eva Kaili i kanë dërguar letër zëvendëskryetares së Komisionit Evropian, Federika Mogerinit në të cilën protestojnë kundër asaj se...

BE-ja kërkoi bashkëpunim me vendet arabe në luftën kundër terrorizmit

Bashkimi Evropian sot thirri në aleancë  me vendet arabe kundër terrorizmit, Shefja e politikës së jashtme të BE-së Federika Mogerini bëri thirrje për një aleancë të gjerë kundër terrorizmit, duke përfshirë edhe vendet myslimane me qëllim të përforcimit të këmbimit të informacioneve pas sulmeve terroriste në Francë dhe arrestimin  e terroristëve të dyshuar nëpër Evropë. Ministrat e Jashtëm të...