fbpx
Таг: Федерика Могерини

таг: Федерика Могерини

Конференција на ЕЕАС: ЕУ мора да ја наметне својата улога на фактор кој ги придвижува работите

ЕУ мора и во меѓународните односи и во решавањето на споровите да ја наметне својата улога на фактор кој ги придвижува работите, како суверен субјект што има своја стратешка автономија. Притоа, Унијата треба да се обиде да го поттикне почитувањето на нејзините вредности во различни делови на светот, како човековите права и безбедноста, да дава солидарност и поддршка онаму...

Медиумски манипулации во врска со односот на функционерите и институциите на ЕУ кон Заев и РСМ

Во деновите пред историскиот самит на Европската Унија во Брисел македонската јавност беше бомбардирана со медиумски манипулации чија цел беше премиерот Зоран Заев да се покаже во негативно или позитивно светло преку наводни постапки на функционери и институции на ЕУ поврзани со него. Анализа на „Критинк“ укажува дека исечен дел од видео од средбата на шефицата на европската дипломатијата, Федерика...

Димитров во Скопје со Палмер, Заев во Брисел на проштална вечера кај Могерини

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска пристигнува во Скопје на работна посета, соопшти Министерството за надворешни работи. Палмер ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Димитров, a се очекува да разговараат за билатералните односи меѓу земјава и Соединетите Американски Држави, како и за поддршката од САД за евро-атлантските интеграции, но и...

Могерини: Одбивањето на Скопје и Тирана е повеќе од промашена шанса, тоа е историска грешка

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ во заминување, Федерика Могерини, оцени дека одложувањето на одлуката на Европскиот совет за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија, не е само пропуштена шанса, туку е историска грешка. – Тоа е повеќе од пропуштена шанса, тоа е историска грешка што се надевам дека наскоро ќе биде поправена - вели Могерини на својот...

Османи пред Могерини: Продолжуваме со борбата против криминалот и корупцијата

Вицепремиерот Бујар Османи на денешната средба во Брисел со Федерика Могерини, Високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателка на Европската Комисија, порачал дека владата на Северна Македонија нема да прави отстапки во борбата против криминалот и корупција. Тој истовремено изразил увереност дека за 30 дена отсега земјава ќе добие датум за почеток на преговорите со...

Пендаровски од утре во работна посета на Брисел, на средби со Туск и Могерини

Претседателот Стево Пендаровски, од утре (12 јуни) ќе престојува во работна посета на Брисел. „Пендаровски ќе оствари одвоени билатерални средби со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини. За време на работната посета на Брисел, претседателот Пендаровски ќе се обрати на...

Хан: И да почнат преговорите утре, ќе минат години до зачленување во ЕУ

Со многубројни посочувања на Северна Македонија како земја што направила огромен напредок, Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини, на прес-конференција во Брисел ги презентираа пред новинарите извештаите за 2019 за напредокот на повеќе земји, меѓу кои и за нашата. Европската комисија побара од Европскиот Совет да почне веднаш преговори...

Хан и Могерини ќе го претстават новиот пакет за проширување

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, и потпретседателката на Европската комисија (ЕК), Федерика Могерини, денеска во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) ќе гo презентираат најновиот пакет за проширување на ЕУ. Тоа вклучува и претставување на Извештајот на ЕК за напредокот на Северна Македонија за 2019 година. Иако се очекува и Македонија и Албанија...

Могерини: Ќе биде голема грешка ако ЕУ не ги почне преговорите во јуни

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини очекува Северна Македонија и Албанија во јуни да ги почнат преговорите за членство во Унијата. Во обраќањето пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Могерини посочи дека би била голема стратешка грешка и пример за „кратковидност” на ЕУ доколку не донесе одлука за покренување на пристапни преговори со...

Анализа: Брисел бара македонските политичари да го сменат ментaлитетот

Во финишот на посетата на Брисел македонската делегација како да ја удри студен туш. Со пофалбите за посветеноста на реформите, искажани по завршувањето на 15 состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу земјава и Европската Унија,  не стаса и гаранција дека во јуни ќе има зелено светло за отпочнување на преговорите со ЕУ. По средбата со премиерот Зоран Заев, високата претставничка за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, изразија задоволство од...

Заев до Могерини: Работиме напорно за да заслужиме старт на преговорите со ЕУ во јуни

Премиерот Зоран Заев својата работна посета на Брисел денеска ја започна со средба со потпретседателката на Европската Комисија и висока претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, информираат од Владата. „На средбата беше поздравен силниот напредок  на Република Северна Македонија во исполнувањето на реформската агенда. Владата од потпретседателката на Европската Комисија, Могерини доби охрабрување пред јуни оваа...

Османи во Брисел на средби со Могерини и Хан

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел ќе има средби со високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската Комисија, Федерика Могерини и со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. Османи ќе одржи и брифинг со претставници на Работната група при Советот на ЕУ за Западен Балкан, а...

Могерини: ЕУ ќе го поздрави успехот постигнат со Договорот од Преспа

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, порача дека министрите ќе го поздрават историскиот успех што го постигнаа двете страни со Договорот од Преспа. Решавањето на спорот за името е една од ретките добри вести за ЕУ, посочи Могерини пред почетокот на...

Могерини и Хан го потврдија приемот на известувањето за новото име на Македонија

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Федерика Могерини, и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан соопштија дека го примиле известувањето од Република Северна Македонија за новото име и упатија честитки и до Скопје и Атина за постигнатиот напредок. „Денеска Европската Унија беше формално известена од Република Северна Македонија за нејзиното ново име, по стапувањето на сила на Преспанскиот договор. Срдечно го поздравуваме...

Јункер, Могерини и Хан го поздравија ратификувањето на Преспанскиот договор

Со заедничка изјава, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за заедничка надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја поздравија ратификацијата на Преспанскиот договор во грчкиот парламент. „Со радост го поздравуваме најновиот клучен чекор во ратификацијата на Преспанскиот договор, со денешното гласање во грчкиот парламент. Од самиот почеток Европската Унија силно го поддржуваше историскиот договор...

Заев – Туск: Ако се продолжи со ова темпо, ќе се надомести изгубеното време за ЕУ-интеграција

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров ја започна работната посета на Брисел со средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата било констатирано дека определбата за решавање на крупните политички прашања со соседите и носењето на реформите во клучните области правосудството, безбедносните служби, јавната администрација, медиумите, борбата против корупцијата, ја поставиле Македонија на...

Шекеринска во Брисел: Македонија заслужи да ги почне преговорите со ЕУ

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Брисел учествуваше на конференција за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан, посветена на проширувањето на Унијата, интеграцијата и предизвиците од трансформацијата на земјите од регионов. На самитот, Шекеринска зборуваше на првата сесија насловена како „ЕУ-Западен Балкан: се уште комплицирано“. Таа истакна дека членството во ЕУ не е само да се пополнат...

Можна средба на Могерини со премиерите од Западен Балкан во декември

Во Европската Комисија се разгледува можноста високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини во втората половина на декември да се сретне со премиерите од Западен Балкан. Како што пренесуваат медиумите во Србија повикувајќи се на извори во Брисел, би станувало збор за Западнобалканската шестка - Албанија, БиХ, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија - а засега нема најава за нова...

Собранието да го спроведе Договорот од Преспа, порачаа Хан и Могерини

Високата претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава го повикаа парламентот да го спроведе Договорот од Преспа за името и да ги усвои уставните измени. Могерини и Хан велат дека ова е историска шанса за земјата да направи решавачки чекор напред на патот кон Европската унија. „На 30...

Могерини: На 30 септември нема да гласате на избори туку за вашата иднина

Со политичко лидерство и водство, храброст и одговорност можете да одите напред, порача Федерика Могерини, високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија во скопската чаршија и додаде дека решавањето на отворените прашања и спроведување на европските вредности ја носи Македонија кон ЕУ. Могерини истакна дека Македонија има огромни резултати кои биле...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...