fbpx

Zaev: Ivanovi ka kryer grushtet me vendimin që mos ta jep mandatin

-

“Gjorgje Ivanov me vendimin që mos ta jep mandatin për formimin e Qeverisë për çka është i obliguar me Kushtetutë, ka kryer grushtet. Shtetin e ka futur në krizë thellë me pasojat të paimagjinueshme ndaj qytetarëve”, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pasi presidenti Ivanov vendosi mos t’ia ndajë mandatin.

Me këtë vendim, siç tha Zaev, ai bën krizë kushtetuese- shtetërore me atë që mohon vullnetin e shumicës dhe 67 nënshkrimet e dorëzuara nga deputetët e zgjedhur në Kuvendin e Maqedonisë duke penguar transferimin e pushtetit legjitim dhe legal.

“Me këtë sjellje, Ivanov edhe njëherë është vënë në rolin e mbrojtësit dhe bashkëpjesëmarrësit të Nikola Gruevskit dhe kryesisë së VMRO DPMNE-së. Dua publikisht të porosis, LSDM dhe unë si lider nuk do të lejojmë askush të luaj me të ardhmen e shtetit për qëllim personale, politike dhe kriminale” tha mes tjerash Zaevi.

Ai u bëri thirrje qytetarëve të mos bien pre e kurrfarë provokimeve, të qëndrojnë gjakftohtë dhe përmes proceseve demokratike të formohet Qeveria e re, e cila siç tha, do të fokusohet ndaj nevojave reale të qytetarëve dhe sundimin e të së drejtës.

Zaev shton se Ivanov patjetër duhet ta tërheq vendimin dhe ta dorëzojë mandatin sepse obligohet me Kushtetutë.

Në pyetjen e gazetarëve, çfarë nëse presidenti nuk e tërheq vendimin, Zaev edhe njëherë apeloi që të qëndrojmë gjakftohtë.

“Mllefi në shpirt sot, nesër hap perspektiva të reja”, u përgjigj Zaev.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.