fbpx
Tag: Siguri

tag: siguri

MPB: Gjendja është normalizuar, do të ndërmarrim masa shtesë

Ministria e Punëve të Brendshme në orët e vona dje ka njoftuar se gjendja e sigurisë në pjesën qendrore të qytet, rreth dhe në Kuvend është normalizuar me vendosjen e rendit dhe qetësisë publike. "Për shkak të gjendjes së përgjithshme paraprake, MPB-SPB Shkup do të merr masa shtesë dhe aktivitete për mbrojtjen e sigurisë së qytetarëve, objekteve dhe sigurimin e...

OSBE bën thirrje që dhuna të ndalojë ndërsa policia të krijojë kushte për siguri

Shefja e misionit të OSBE-së në Maqedoni, Nina Suomalainen, përmes profilit të saj në Twitter bëri thirrje që të ndalojë dhuna në Kuvend ndërsa policia të krijojë kushte për siguri. "Situatë me tension në Shkup. Dhuna duhet të ndalojë, policia duhet të krijoj kushte për sigurinë e Kuvendit dhe deputetëve", shkroi Suomalainen në Twitter.   https://twitter.com/ninasuomalainen/status/857658079453818880

Jolevski: Gjendja e sigurisë është e qëndrueshme

Ministri i sigurisë, Zoran Jolevski gjatë vizitës së sotme në Shtip, vlerësoi se situata e sigurisë në Maqedonisë është në nivel të lartë, por se ARM në mënyrë konstante ndjek situatën. “Gjendja e sigurisë në Maqedoni është nivelin e lartë dhe është e qëndrueshme. Ne si Armatë dhe institucionet tjera ndjekim me vëmendje gjendjen dhe jemi të gatshëm të reagojmë...

FRA: Agjitimi i të rinjve për qëllime partiake duhet të ndalojë

“Nxënësit duhet të lihen të mendojnë vet dhe të shprehen në mënyrë kritike ndërsa dënojmë çdo imponim të qëndrimit tjetër ndaj tyre, çdo frikësim dhe shpërdorim. Agjitimi mes të rinjve për realizimin e qëllimeve partiake duhet të ndalojë”, thuhet në kumtesën e Forumit Rinor Arsimor (FRA) Prej atje shtojnë se “drejtorët, profesorët dhe prindërit duhet të reagojnë në çdo synim...

Zaev: Ivanovi ka kryer grushtet me vendimin që mos ta jep mandatin

“Gjorgje Ivanov me vendimin që mos ta jep mandatin për formimin e Qeverisë për çka është i obliguar me Kushtetutë, ka kryer grushtet. Shtetin e ka futur në krizë thellë me pasojat të paimagjinueshme ndaj qytetarëve”, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pasi presidenti Ivanov vendosi mos t’ia ndajë mandatin. Me këtë vendim, siç tha Zaev, ai bën krizë kushtetuese-...

Në shenjë solidariteti me kolegët e sulmuar, “Meta” nuk do të informojë nga protestat

Në shenjë proteste për shkak të sulmit ndaj kolegët tanë nga portali “A1on”, por edhe sulmet e vazhdueshme verbale ndaj të gjitha ekipeve, agjencia e lajmeve “Meta”, duke u bashkëngjitur mediave tjera, nuk do të informoj për protestat e sotme të nismës “Për Maqedoni të përbashkët”, as në Shkup e as në qytetet tjera. Nëse nëpër protesta ndodhin dhuna...

Poposki: Përgatitja e zgjedhjeve nuk lë hapësirë për pretekste rreth rezultateve

Shefi i diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki sot në takimin ministror të vendeve- anëtare të Organizatës për siguri dhe bashkëpunim pranë Evropës (OSBE) theksoi se terrorizmi, ekstremizmi i dhunshëm, radializimi dhe kriza e refugjatëve paraqesin sfida serioze të sigurisë me të cilat ballafaqohet rajoni i OSBE-së. “Maqedonia është partner aktiv i koalicioneve ndërkombëtare anti- terror dhe do të vazhdoj të kontribuoj...

Komisioni Evropian kërkon që të kontrollohen të gjithë që hynë në zonën- shengen

KE sot propozoi kontroll paraprak për çdonjërin i cili nga shteti i treti futet në zonën- shengen të BE-së, madje edhe nëse ai shtet ka regjim pa viza. Me këtë hap, BE do të zbatoj sistem të ngjashëm me atë që ekziston në SHBA.  Sistemi i propozuar, ETIAS (Sistemi i BE-së për informim dhe miratim të udhëtimit) do të jetë...

Ristoska: Do të vazhdojmë me punën në DSK, ministri premtoi siguri për ekipin

Prokurorja speciale, Lençe Ristoska njoftoi se sonte në godinën e Drejtorisë së Sigurimit dhe Kundërzbulimit (DSK) nuk do të ketë asnjë prokuror apo hetues nga PSP. Ajo përmendi se e kanë thirrur ministrin e brendshëm Oliver Spasoski dhe se prej tij kanë kërkuar punë të papenguar. "Nga ministri kërkuam që të kujdeset për sigurinë e personave të punësuar në PSP. Ai...

Paniku zbraz shkollat, MASH pret instruksione nga Komiteti i krizave

Qëndrim zyrtar nga Ministria e arsimit për mbylljen e shkollave nuk ka, por edhe krahas kësaj, prindërit me vet- iniciativë vendosin që mos t’i dërgojnë fëmijët e tyre nëpër shkolla. Sipas të dhënave të “Meta” nga terren, në disa klasë nëpër shkollat e komunave të Shkupit, procesin mësimor e ndjekin gjysma apo një çerek me nxënës. Nga Ministria e arsimit thonë...

Vanhaute: Kërcënimet për sigurinë i kam në plan të dytë, në krahasim me interesat e qytetarëve.

Pas deklaratës  të ambasadorit evropian Aivo Orav, se ai bashkë me Piterv Vanhaute kanë marrë kërcënime dhe për këtë shkak duhet të rritet siguria e tyre, ndërmjetësuesi belg thotë se kërcënimet për sigurinë e tij i ka në plan të dytë. –  Për mua kërcënimet për sigurinë time janë në plan të dytë në krahasim me interesat e qytetarëve, nevojës për implementimin...

Policia me qen dhe detektor, Shkupi këto ditë sikur Parisi dhe Brukseli

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski dje deklaroi se “si masë parandaluese është ngritur niveli i sigurisë për mbrojtjen e qytetarëve” ndërsa kjo po vërtetohet edhe këto ditë nëpër ngjarje sportive, tubime publike dhe koncerte. Prezencë të shtuar të policisë kishte edhe në koncertet e Gjorgje Balasheviq dhe White Snake që i organizoi “Avalon Production”, i pari më 14 nëntor menjëherë...

MPB rrit nivelin e sigurisë së Maqedonisë

Pas vlerësimeve të para Ministria e Punëve të Brendshme rrit nivelin sigurisë së vendit. Me rastin e sulmeve terroriste në Paris, e në drejtim të shqyrtimit të gjendjeve dhe ngritjes së nivelit të sigurisë dhe mobilitetit të policisë, ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski sot mbajti kolegjium me udhëheqësinë më të lartë në MPB. Në kolegjium, siç informoi MPB-ja, është...

Vozitja me 50 km/orë pret për miratim që 1 vit

Kufizimi i shpejtësisë së vozitjes nëpër rrugët urbane të vendit prej 60 siç ishte deri më tani në 50 km/orë, që këto ditë u gjet në fokusin e opinionit, parashihet me Ligjin e ri për siguri në trafik, që për momentin është në procedurë parlamentare dhe, sipas parashikimeve, së shpejti pritet të hy në fuqi. Në nenin 35 të propozim-...

Çavkov: Situata e sigurisë është e volitshme për fillimin e sezonit turistik

Ministri i brendshëm, Mitko Çavkov sot në Ohër vlerësoi se situata e sigurisë në fillim të sezonit turistik është e volitshme dhe se gjatë sezonit turistik do të merren të gjitha masat për situatë të sigurt, rend dhe qetësi përkatëse, që të mund qytetarët dhe të gjithë mysafirët që do të vijnë gjatë verës, të ndjehen të qetë dhe...

“Gmail” më rezistent në spiunim

“Google” në blogun zyrtar “Gmail” publikoi se kompania ka marrë hapa plotësuese për mbrojtje të të dhënave personale të klientëve të saj. Nga e diela është aktivizuar politika e sigurisë e cila ka për qëllim të paaftësojë shtesat e jashtme për “Gmail” gjatë leximit të paautorizuar të porosive elektronike të shfrytëzuesve. “Content security policy” (CSP) i mbron shfrytëzuesit në...