fbpx

Заев: Иванов изврши државен удар со одлуката да не го даде мандатот

-

„Ѓорге Иванов, со одлуката да не го даде мандатот за состав на влада, за што е обврзан со Уставот, изврши државен удар. Државата ја внесе во длабока криза со несогледливи последици по граѓаните“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако претседателот Ѓорге Иванов одлучи да не му го даде мандатот.

Со оваа одлука, како што рече Заев, тој прави уставно-државна криза со тоа што ја негира мнозинската волја на граѓаните и поднесените 67 потписи на избрани пратеници во Собранието на Македонија и спречува легален и легитимен трансфер на власта.

– Со ваквото однесување, Иванов уште еднаш се стави во улога на заштитник и соучесник на Никола Груевски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Сакам јавно да порачам, СДСМ и јас како претседател нема да дозволиме никој да си игра со иднината на државата за лични, политички и за криминални цели – изјави Заев.

Тој ги повика граѓаните да не подлегнат на никакви провокации, да останат смирени и преку демократски процеси да се случи формирање на нова влада, која, како што рече, ќе биде фокусирана на реалните потреби на граѓаните и на владеење на правото.

Заев истакна дека Иванов мора да ја повлече одлуката и да го додели мандатот бидејќи уставно е обврзан.

На новинарско прашање што ќе се случува доколку претседателот не ја повлече одлуката, Заев уште еднаш апелираше да се остане со смирени глави.

– Горчината во душата денеска, утре отвора нови перспективи – одговори Заев.

За средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во седиштето на СДСМ, Заев рече дека требало да разговараат за контурите на работните групи по добивањето на мандатот, за програмата, за кадровските решенија, но по одлуката на Иванов, таков разговор немало.

Во однос на тоа што е договорено со ДУИ, Заев уште еднаш повтори дека сè е во рамките на Уставот и во насока на зајакнување на унитарноста на државата.

За посетата на високата претставничка за надворешна и за безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, Заев истакна дека таа утре доаѓа за да се најде решение како да ѝ помогне на државата.

– Немаме алтернатива како земја освен полноправно челнство во ЕУ. Ќе разговараме за перспективите на државата за членство во ЕУ, интересите на граѓаните, ќе понудам свои решенија за забрзување на процесот и за спроведување на реформите – изјави Заев.

За граѓаните кои протестираат, тој додаде дека правото на протест е граѓанско право, но и дека се обидува да ја разбере логиката и разумноста зошто се протестира.

– Нашата земја отсекогаш била мултиетничка, таква сме ја наследиле. Унитарноста може да биде зацврстена ако имаме еднакво општество и квалитетен живот за сите граѓани. Граѓаните кои протестираат се изманипулирани за да го штитат Никола Груевски и бандата околу него од појавата на суд – рече Заев.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Дневната евтина струја се враќа утре за околу 200.000 домаќинства, останатите ќе почекаат

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски најави дека од утре од 13 до 15 часот домаќинствата ќе имаат на располагање и плаќаат дневна евтина тарифа за електрична...