fbpx
Tag: ЗоранЗаев

tag: ЗоранЗаев

RMV, përpunimi i gjurmëve të gishtit gjatë zgjedhjeve, jo pa lejen e Agjencisë për mbrojtjen e të dhënave personale

Krahas asaj që liderët e LSDM-së dhe të VMRO-DPMNE-së pajtohen rreth blerjes së aparateve për gjurmë gishti për zgjedhjet e ardhshme lokale, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) dhe ekspertët reaguan më me rezervë lidhur me parakushtet që duhet të plotësohen para se përgjithësisht të inkorporohet përpunimi i gjurmëve të gishtit në zgjedhje, shkruan Meta.mk. Nga KSHZ dje, në deklaratë për disa media, dolën...

Zaev paralajmëroi projekte ambicioze në energjetikë dhe kontratë të re me “Helenik Petroleum” për naftësjellës

Do të ketë një numër projektesh të reja, serioze në sektorin e energjetikës që do të mbështeten nga Shtetet e Bashkuara dhe përfshijnë, ndër të tjera, lidhjen e Maqedonisë së Veriut në ndërtimin e një terminali të gazit natyror të lëngshëm pranë Aleksandropolit në Greqi, një marrëveshje e re me OKTA për lëshimin e naftësjellësit Shkup-Selanik, rezerva gazi për...

Zaev ka arritur marrëveshje me sektorin e biznesit, paga minimale do të rritet në 14.500 denarë

Kryeministri Zoran Zaev njoftoi se është arritur marrëveshje me bizneset dhe sindikatat për të rritur pagën minimale që në të ardhmen të jetë 14.500 denarë, transmeton Meta.mk. “Në vitin 2017 kemi rritur pagën minimale për 3.500 denarë, deri më tani ka qenë 12,507 denarë. Tani po i rrisim për 2,000 denarë, që e çon pagën minimale në 14.500 denarë”, tha...

Afati për përfundimin e rrugës ekspres Shtip-Koçan është pranvera e vitit 2021

Makineria e rëndë dhe rrugët e dheut janë ato që pe e ndryshojnë peizazhin e dikurshëm me fusha të gjelbra të orizit, të cilat këto ditë në rajonin e Koçanit janë në fazën e pjekjes. Makinat po punojnë intensivisht në zonën e thellë, prapa fshatrave në rrethinën e Koçanit, dhe nëse nuk jeni duke lëvizur nëpër rrugën e trasuar...

Kush janë krejt ata, të cilët kryeministri i Maqedonisë Zaev mund t’i fyejë për një minutë?

Në kohën kur publiku në Maqedonin e Veriut mendonte se, në aferën “Reket” në të cilën në videot e publikuara nga e përditshmja italiane “La Verita”, sugjerohet korrupsion të nivelit të lartë për ndikim te prokurorë dhe gjyqtarë, aferë në të cilën është përfshirë një person i njohur kontrovers, do të dëgjohet madje edhe zëri i kryeministrit Zaev kjo...

“Deklarata e Zaev është skandaloze dhe homofobe”, reaguan 27 shoqëri civile

Deri në 27 organizata të shoqërisë civile, përfshirë Fondacionin Metamorfozis, Fondacionin Shoqëria e Hapur – Maqedoni, Komiteti i Helsinkit, Instituti i të Drejtave të Njeriut, Shoqata e Avokatëve të Rinj Maqedonas “Reaktor”, dënuan deklaratën e djeshme të kryeministrit Zoran Zaev në një deklaratë të përbashkët, njofton Meta.mk. Organizatat kanë paralajmëruar se sjellja e Zaev, e cila thoshte se “nuk do...

Sensacionalizëm dhe spekulime në revistën serbe “Blic” – qeveria e Maqedonisë i përgënjeshtron lidhjet e fshehta dhe fondet e zeza mes Zaevit dhe Haradinajt

Qeveria e Maqedonisë përgënjeshtron se kryeministri Zoran Zaev dhe ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj kanë “lidhje të fshehta dhe fonde të zeza për të korruptuar politikanët në Bruksel”, siç ka publikuar para disa ditësh (06.08.2019) gazeta serbe “Blic” duke mos cituar asnjë burim për pohimet e tilla, transmeton META.mk. Qeveria në Shkup iu përgjigj kërkesës, nga Meta.mk, për koment...

Heqja e kompetencave të Taravarit për arsim e anuloi takimi Zaev-Sela për zgjedhjet presidenciale

Për shkak se Ministria e Arsimit dhe Shkencës ia ka marrë kompetencat e arsimit kryetarit të Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela e ka anuluar takimin e sotëm me kryeministrin Zoran Zaev, për të biseduar rreth mundësive që të gjendet kandidat i përbashkët për president të shtetit në zgjedhjet presidenciale të 21 prillit, njofton Portalb.mk. Paraprakisht, Zaev për këtë çështje është takuar edhe me kryetarin...

Librat fyes për shqiptarët aktualisht nuk mund të korrigjohen, sipas ministrit “do të nxiten tensione etnike”

Ende nuk dihet se kur do të korrigjohet pjesa fyese për shqiptarët në librat e historisë dhe gjeografisë të gjimnazit të reformuar në Maqedoni. Me përdorimin e librave në fjalë, Portalb.mk shkroi se është duke u bërë shkelje e Ligjit për arsim fillor dhe të mesëm. Por, sipas ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi tani nuk është koha të bëhet...

Ibrahimi: Qeveria nuk është reformuese, por me kriminelë të ricikluar, nuk votoj për të

“A e dini i nderuari Zaev se cili është dallimi mes reformës dhe riciklimit? Nëse me reformë nënkuptoni se keni zgjedhur çfarë është mirë dhe sot është në taborin tuaj, kjo nuk është e mirë, por se keni bërë riciklim”, e ka porositur mandatarin Zoran Zaev, zv/ koordinatori i grupit të deputetëve të Besës, Zeqirija Ibrahimi. Ibrahimi në fillim uroi...

Zaev: Vështirë që sonte do ta dorëzoj përbërjen e Qeverisë në Kuvend

Lideri i LSDM-së dhe mandatari për përbërjen e Qeverisë së re, Zoran Zaev sot para takimit me kreun e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në Kuvendin e Maqedonisë, ka deklaruar se thuajse s'ka gjasa që sot ta dorëzoj në Kuvend përbërjen e Qeverisë së re. "Nuk besoj që sot do të arrijmë. Bëjmë përpjekje. Kjo varet nga të gjitha partitë politike....

Zaev: Dëshiroj në vitin 2018 të hapet datë për fillimin e bisedimeve me BE-në

Jam i lumtur që sot arritëm mes vete të bisedojmë dhe të vijmë në përfundim se qëndrojnë në linjën e nevojës së qytetarëve tanë për avancimin e bashkëpunimit. Këtu në prezencë të Mogerinit kemi konstatuar se edhe BE do të na respektoj më shumë nëse ne bashkëpunojmë në rajon- ka thënë kreu i LSDM-së, Zoran Zaev pas mbarimit të...

Zaev: Si kryeministër, fillimisht do të marr masa lidhur me interesat e qytetarëve

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistën javore për "Radio Evropa e Lirë" ka deklaruar se deri në fund të muajit pritet të bëhet kryeministër dhe masat e para që do t'i merr qeveria e re do të jenë lidhur me interesat e qytetarëve. Ai në intervistë flet për reformat që parashihen me programin e ri, por edhe zgjedhjet...

Zaev: Dhunën e kanë bërë banditë dhe policë të nxitur nga Gruevski, Ivanovi dhe Çavkovi

Dhuna ndaj gazetarëve dhe deputetëve është nxitur nga Nikola Gruevski, Gjorge Ivanov, Trajko Veljanovski, Mitko Çavkov dhe një grup i tyre bashkëpunëtorë që i godet kalimi i pushtetit dhe janë të gatshëm për interesat e tyre t’i viktimizojnë interesat e shtetit, ka thënë në konferencë shtypi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. “Dhuna që ndodhi mbrëmë nuk është vlerë demokratike. Dhuna...

VMRO DPMNE: Dalja nga kriza bëhet me zgjedhje të reja dhe prononcimin e popullit për Platformën e Tiranës

Dalja nga kjo situatë ku LSDM-ja kriminale e çoi shtetin është vetëm një. Zgjedhje të reja parlamentare. Vetëm në këtë mënyrë, qytetarët qartë dhe pa mëdyshje do të mund të prononcohen rreth Platformës së Tiranës. Vetëm në këtë mënyrë Maqedonia nuk do të ndjehet e mashtruar, porositi VMRO DPMNE në njoftimin e rregullt ditor. Partia me ton shumë të ashpër,...

VMRO DPMNE: Edi Rama vazhdon me nënçmimin e popullit maqedonas

“Luajtja dhe tregtia me interesat më të larta shtetërore dhe nacionale rrit apetitet e strukturave të ndryshme që nuk ia mendojnë të mirën Maqedonisë. Mbrëmë ishim dëshmitarë se si disa vandalë morën guximin që të ulin flamurin e shtetit në mes të ditës në qendër të Kumanovës, disa qindra metra nga vendi ku Zaevi dhe Spasovski bënin fotografi “selfie”...

Gruevski për “HRT”: Me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në intervistë për televizionin shtetëror kroat “HRT” ka deklaruar se “me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni”. “Në njëfarë mënyre është grushtet kur pas zgjedhjeve do të sillet Platformë në një shtet tjetër e që ka të bëjë me shtetin tuaj, në rastin konkret shtetin tonë, Republikën e Maqedonisë. Kur kjo Platformë nuk...

Zaev për HRT: Nuk pres dhunë dhe përplasje

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistë për televizionin shtetëror kroat (HRT) thotë se nuk pret që të ketë përplasje dhe gjakderdhje në vend dhe se nëse kjo duhej të ndodh, do të ndodhte më herët. “Kjo si frikë ekziston dhe të gjithë kemi frikë nga kjo, por jam i bindur se nuk do të arrijë deri aty. Nëse duhej...

Zaev: Ivanovi ka kryer grushtet me vendimin që mos ta jep mandatin

“Gjorgje Ivanov me vendimin që mos ta jep mandatin për formimin e Qeverisë për çka është i obliguar me Kushtetutë, ka kryer grushtet. Shtetin e ka futur në krizë thellë me pasojat të paimagjinueshme ndaj qytetarëve”, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pasi presidenti Ivanov vendosi mos t’ia ndajë mandatin. Me këtë vendim, siç tha Zaev, ai bën krizë kushtetuese-...

Zaev: Pas 11 viteve regjim, do të formojmë qeveri demokratike dhe reformuese

Nderi është i imi dhe i LSDM-së, që thuajse pas 11 viteve regjim, fitojmë mundësi që ta formojmë Qeverinë demokratike në Maqedoni. Angazhimet tona të forma janë që ajo të jetë Qeveri reformuese në të cilën, prioritet janë qytetarët e Maqedonisë”, tha kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, pasi që Kryesia Qendrore dhe partia e zgjodhën për mandatar për formimin...