fbpx

Zaev: Si kryeministër, fillimisht do të marr masa lidhur me interesat e qytetarëve

-

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistën javore për “Radio Evropa e Lirë” ka deklaruar se deri në fund të muajit pritet të bëhet kryeministër dhe masat e para që do t’i merr qeveria e re do të jenë lidhur me interesat e qytetarëve. Ai në intervistë flet për reformat që parashihen me programin e ri, por edhe zgjedhjet lokale për në vjeshtë.

“Një vendim që patjetër duhet ta marrim në Parlament është ndryshimi i Kodit zgjedhor, për shkak të anulimit të zgjedhjeve lokale, besoj në vjeshtë, por këtë e planifikojmë në pajtueshmëri me të gjitha partitë politike parlamentare”, ka thënë Zaev.

Për Prokurorinë Speciale ka thënë se “dëshiron ta kryej punën për të cilën është formuar” ndërsa njëkohësisht dehe të “hapen proceset në gjyqësor” gjegjësisht “shpërndarja dhe riemërimi i tij”.

Lidhur me trazirat në Kuvend thotë se nevojitet të bëhet pajtim politik, partiak, ndëretnik dhe nacional ndërsa shpreson edhe për reforma në VMRO DPMNE sepse siç thotë, pushteti i ri ka nevojë për opozitë të fuqishme.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.