fbpx
Tag: Opozitë

tag: opozitë

Zaev: Si kryeministër, fillimisht do të marr masa lidhur me interesat e qytetarëve

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistën javore për "Radio Evropa e Lirë" ka deklaruar se deri në fund të muajit pritet të bëhet kryeministër dhe masat e para që do t'i merr qeveria e re do të jenë lidhur me interesat e qytetarëve. Ai në intervistë flet për reformat që parashihen me programin e ri, por edhe zgjedhjet...

Ministria e Jashtme e Rusisë: Protestuesit kundërshtuan “dhunuesit”

Ministria e jashtme ruse sot ka shprehur shqetësim për ngjarjet e djeshme në Kuvend ndërsa shkakun e drejtoi tek opozita e cila duke shkelur procedurat ka zgjedhur kryetari kuvendi. Si rezultat i kësaj, thonë nga Ministria, ka ndodhur “rrëmujë ku janë përfshirë protestuesit që kanë kundërshtuar “dhunuesit”, prej të cilëve një pjesë është hospitalizuar. MPJ-ja ruse vlerëson se “incidenti ka...

Lavrov shpreson që Perëndimit kupton rrezikun e destabilizimit të Maqedonisë

Moska shpreson se vendet perëndimore kuptojnë rrezikun e përpjekjeve për destabilizimin e Maqedonisë, deklaroi sot ministri i jashtëm rus, Sergej Lavrov, njofton “Sputnik”. Sipas Lavrov, është e çuditshme që Ballkani perceptohet si rajon i “aktiviteteve provokuese” ruse ndërsa çdo relacion normal  i Rusisë dhe vendeve të Ballkanit shkaktojnë shqetësim tek Perëndimi. “Situata aktuale në Maqedoni është pak komplekse, madje do ta...

Zaev: Ja programi, qytetarët le të kthehen në shtëpi ndërsa Ivanovi le ta vlerësojë

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot paraqiti programin e ri për qeverinë e ardhshme, e cila siç tha, del nga programi para- zgjedhor “Plan për jetë” i LSDM-së, por edhe të programeve të partive për të cilën kanë votuar shumica e qytetarëve. Ai u bëri thirrje partive- partnerëve në koalicion që ta vlerësojnë, opozita ta komentoj, presidenti Ivanov ta...

MPJ-ja ruse: BE, NATO dhe SHBA vazhdojnë pa turp të bëjnë presion ndaj Ivanovit

Përzierja e jashtme në punët e brendshme të R. së Maqedonisë po merr forma ekstreme, thuhet në deklaratën e sotme të ministrisë së jashtme ruse, ku akuzohen BE dhe NATO se bëjnë presion të paparë ndaj presidentit të Maqedonisë. “Euro- komisari Johanes Han, përfaqësuesja e lartë për siguri politike të BE-së, Federika Mogerini, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg...

Gruevski në Facebook: Nëse votohet kjo qeveri, do të jetë qeveri e një ambasadori

Parimi i koalicionit “fituesi me fituesin” me hapin e BDI-së është shkatërruar përgjithmonë. Askush, madje as VMRO DPMNE në të ardhmen nuk do të ketë obligim që të bëj koalicion me fituesin, deklaroi lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në statutin e tij në Facebook. “Kjo qeveri është bërë me presion të fuqishëm të jashtëm ndaj BDI-së, ku morën pjesë...

Ahmeti ka njoftuar Dankanin për mundësinë BDI të qëndrojë në opozitë

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në takimin e sotëm me sekretarin shtetëror britanik për Evropë dhe Amerikë, Alen Dankan, mes tjerash e ka informuar diplomatin edhe për takimin e sotëm të kryesisë qendrore të partisë. Ahmeti, siç njoftojnë nga partia, ka theksuar se në takim do të diskutohet mundësia dhe opsionet e partisë, duke pasur parasysh rezultatet zgjedhore, “përfshirë edhe...

Gruevski: Hani ka kuptuar se koalicioni i gjerë nuk është ide e realizueshme

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në intervistë për televizionin “Nova” deklaroi se euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në vend ka ardhur me dinë që t’i inkurajojë partitë politike për koalicion të gjerë qeveritarë, por pas bisedave me krerët e partive ka ardhur në përfundim se diç e tillë s’mund të realizohet. “Përgjatë bisedave ai ka...

Zhgobar: Me padurim presim qeverinë e re, partitë duhet të vendosin çfarë do të jetë

Bashkimi Evropian me padurim pret të formohet Qeveri e re në Maqedoni, ndërkaq vendimi se çfarë Qeverie ose koalicioni do të formohet është e partive politike, deklaroi ambasadori Bashkimit Evropian në Maqedoni, Samuel Zhbogar, gjatë vizitës në Prilep në kuadër të fushatës “BE për ty. “Me padurim presim formimin e qeverisë së re. Shohim se të gjitha partitë politike në...

Gruevski për “Frans Pres”: Zgjedhje më 5 qershor do të ketë

Nikolla Gruevski në intervistë për Agjencinë "Frans Pres" deklaroi se pa marrë parasysh nga bojkoti i paralajmëruar nga të gjitha partitë, zgjedhje më 5 qershor do të ketë. Kreu i VMRO DPMNE-së në intervistë thotë se partia e tij është e vetmja që do të merr pjesë në zgjedhje. Ai tha se kushtetuta maqedonase nuk lejon anulim të zgjedhjeve të caktuara...

Opozita e Kosovës përdori gaz lotsjellës në Kuvend

Opozita e Kosovës sërish ka hedhur gaz lotsjellës në sallën e Kuvendit, kur kryetari i këtij institucioni, Kadri Veseli, kërkoi nga opozita që të del me qëndrimin se a dëshiron të merr pjesë në seancën e sotme plenare. Pasi që aktivizuan gazin lotsjellës, ai deklaroi se opozita "sërish do të ndërpresë punën e saj në Kuvend", kërkoi pauzë dhe ftoi...

OQM-ja kërkon kthimin e opozitës në Paralment

U mor vesh gënjeshtra e madhe e Zoran Zaevit dhe Lidhjes Socialdemokrate me të cilën bindte opionin dhe anëtarësinë e vet se gëzon përkrahjen e ndërkombëtarëve për aferën “Puçi”. Pas prononcimit të eurodeputet Ivo Vajgëll, është më shumë se e qartë se instancat evropiane insistojnë për zgjidhje institucionale të krizës politike në Maqedoni”,  deklaroi sot në konferencën për shtyp...

LSDM: Tentimet e kota të Gruveskit të mbrohet nga e vërteta sikur në “filma aksion”

Nikola Gruveski pohoi të gjitha skandalet lidhur me të dhe bashkëpunëtorëve të tij dhe  tejdukshëm në përpjekjet për tu justifikuar nga hapat  e turpshëm që tmerruan opinion e gjerë, reagoi LSDM-ja për konferncën për shtyp  të kryeminsitrit Nikola Gruevski. “Gruevski i vërtetoi të gjitha skandalet lidhur me të dhe disa bashkëpunëtorëve të tij dhe në mënyrë të padenjë mundohet të arsyetohet...

LSDM:Gruveski lëshon pe nga presion që nga aferën e përgjimit

Nikolla Gruevski për ta zbutur dëmin nga bomba e publikuar ku në bisedën e përgjuar mes Jankullovskës dhe Stavrevskit dëgjohet sesi janë punësuar njerëz me intervenimin e kryeministrit dhe se si nuk janë realizuar intervenimet e ministrave, qeveria vendosi në mënyrë të përshpejtuar të punësojë mijëra qytetarë, akuzoi LSDM-ja opozitare. Sipas saj, skandali i përgjimit të më shumë se...

Zaev: Janë përgjuar edhe funksionarë edhe opozitarë

Biseda  të regjistruara ndërmjet gazetarëve dhe liderit të opozitës, Zoran Zaev, bisedat e tij me miqtë dhe vajzën tij,  telefonatat me ministren e punëve të brendshme, Gordana Jankullovska dhe ministri i financave, Zoran Stavrevski, biseda të Ali Ahmetit dhe Menduh Thaçit, Ljubço Georgievski, deklaroi Zaevi  në  konferencën e sotshme për shtyp. Zaevi tha se këto bisedime  janë vetëm një pjesë...

Goran Milevski kryetari i ri i PLD-së

Goran Milevski prej sot do të jetë kryetari i ri i Partisë Liberale Demokratike. Kjo u vendos në kuvendin e gjashtë të partisë sot. Në takimin u miratua statuti i ri, rezolutat për mbështetjen e bizneseve të vogla dhe mikro ndërsa i rizgjodh edhe sekretari i përgjithshëm Dufe Kukoski.   Për politikën e partisë në pushtet dhe politikës së kryeministrit Nikolla...

Zgjidhet kryetari i ri opozitës në Siri

Halid Hoxha  është  kryetari i ri i opozitës siriane, informoi televizioni “Al Arabija”. Hoxha me 56 vota “pro” doli në avancim para favoritit, sekretarit të përgjithshëm Naser al Hariri, i cili fitoi 50 vota në seancën e mbyllur të koalicionit, e cila u mbajt në Stamboll. Lideri i ri do të udhëheq me opozitën e Sirisë nga selia e saj në...