fbpx
Tag: Pushtet

tag: pushtet

Janeva: VMRO DPMNE përmes krimit dhe shantazhit ka qëndruar në pushtet për arsye lukrative

Në dhjetë vitet e fundit, partia në pushtet ka keqpërdorur procesin zgjedhor për motive lukrative për të qëndruar në pushtet, ka thënë prokurorja speciale, Katica Janeva në intervistë për “Dojçe Vele”. “Në shoqërinë e Maqedonisë janë lëkundur vlerat morale. Këtë e pamë nga vet mënyra e sundimit në 10 vitet e fundit dhe këtë e dëgjuam nga bisedat publike (të...

Zaev: Si kryeministër, fillimisht do të marr masa lidhur me interesat e qytetarëve

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistën javore për "Radio Evropa e Lirë" ka deklaruar se deri në fund të muajit pritet të bëhet kryeministër dhe masat e para që do t'i merr qeveria e re do të jenë lidhur me interesat e qytetarëve. Ai në intervistë flet për reformat që parashihen me programin e ri, por edhe zgjedhjet...

Miloshoski: Zaev është person i shantazhuar që tentoi t’i gënjejë qytetarët

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev është person i shantazhuar, i cili është i gatshëm të bëj çmos vetëm që të vijë në pushtet, edhe pse LSDM i humbi zgjedhjet, porositi Antonio Milloshoski në konferencë për shtyp në selinë e VMRO DPMNE-së menjëherë pas konferencës së shtypit të Zaevit ku lideri i LSDM-së prezantoi programin qeveritar të partisë së tij. “Zotëri...

Gruevski në Facebook: Nëse votohet kjo qeveri, do të jetë qeveri e një ambasadori

Parimi i koalicionit “fituesi me fituesin” me hapin e BDI-së është shkatërruar përgjithmonë. Askush, madje as VMRO DPMNE në të ardhmen nuk do të ketë obligim që të bëj koalicion me fituesin, deklaroi lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në statutin e tij në Facebook. “Kjo qeveri është bërë me presion të fuqishëm të jashtëm ndaj BDI-së, ku morën pjesë...

Zhgobar: Me padurim presim qeverinë e re, partitë duhet të vendosin çfarë do të jetë

Bashkimi Evropian me padurim pret të formohet Qeveri e re në Maqedoni, ndërkaq vendimi se çfarë Qeverie ose koalicioni do të formohet është e partive politike, deklaroi ambasadori Bashkimit Evropian në Maqedoni, Samuel Zhbogar, gjatë vizitës në Prilep në kuadër të fushatës “BE për ty. “Me padurim presim formimin e qeverisë së re. Shohim se të gjitha partitë politike në...

SHGM dënon dhunën verbale të pushtetit ndaj gazetarëve

Shoqata e gazetarëve të Maqedonisë dënojnë fluksin e dhunës së koordinuar verbale të pushtetit ndaj gazetarëve, të cilat siç thonë nga SHGM, i drejtohen lirisë së mediave dhe të drejtës së opinionit për t’u informuar. “Sulmet e këtilla kanë për qëllim t’i frikësojnë dhe heshtin gazetarët dhe të ngufatin kritikën në media. Me këtë, pushteti dëshiron të pengoj që të...

Kotevski: Nuk ka vend për shqetësim, kryetari i VMRO DPMNE-së është këtu dhe është mirë

Saktë 12 ditë, kreu i VMRO DPMNE Nikolla Gruevski nuk është paraqitur në opinion, me deklaratë apo promovim të ndonjë projekti. Herën e fundit atë kamerat e kanë filmuar më 28 prill në promovimin e projektit “Nga qyteti në fshat për fillim të ri”. “Kryetari është këtu dhe është mirë, nuk ka vend për shqetësim” deklaroi për “Meta” zëdhënësi i...

Klusev, Mijalkov, Gruevski: Kumbar për kumbar, kushëri për fuqi

Ludmil Klusev i cili më 12 nëntor u arrestua në SHBA, nën akuzën për shpërndarjen ilegale të narkotikëve, është i biri I kryeministrit të parë të Maqedonisë së pavarur, Nikola Klsev. Në bisedën informative se a duhet të qëndroj në arrest apo të mbrohet në liri, psikiatri Klusev mes tjerash ka deklaruar se “nuk ka dëshirë të merret me...

Talat Xhaferi: E drejta e mdiumeve a do të tërheqin materialet e përgjuara

"Me atë që Ligji për ndalimin dhe publikimin e materialeve që dalin nga përgjimet e paligjshme të komunikimeve e dorëzova në procedurë kuvendare më 6 tetor, nuk kisha asnjë qëllim, as të ndërpresë bisedimet e as të shkaktojë ndonjë dëm. E dorëzova sepse bisedimet shkonin mirë dhe pritej zgjidhje dhe mendova se  të nesërmen  bashkë me ligjin për Kodin...

SHGM: Sulmet ndaj gazetarëve janë të orkestruara ndërsa institucionet qëndrojnë heshtur

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë ka reaguar pas dhunës ndaj pronarit dhe gazetarit të portalit "Dokaz", Marjan Stamenkovski. Sipas saj, "eta e gazetarëve është vënë seriozisht në pikëpyetje. Kërcënimet verbale me jetë, sulmet fizike nga personalitete publike dhe shkatërrimi i pronës private të gazetarëve, eskaloi me sulmin brutal ndaj pronarit të portalit Dokaz, duke i shkaktuar lëndime të rënda trupore". "Dhuna kundër gazetarëve në Maqedoni këtë javë eskaloi dhe mori përmasa dramatike....

Për çdo krizë ka qeveri të re

Qeveri teknike, teknokratike, të koalicionit, të koncentrimit, të përkohshme ose kalimtare – për çdo krizë ekziston një qeveri e përshtatshme e cila është provuar në botë, kurse një pjesë e vogël  e tyre edhe tek ne. Fill pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të cilat u mbajtën në prill të v. 2014, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, doli me pesë kërkesa,...

LSDM: Shkatërrohet sistemi i inskenimit të VMRO-DPMNE

Filluan t’u dalin informatat nga të gjitha anët, që tregon se po shprishet sistemi i tyre i inskenimit dhe kontrollit të informatave. E kuptojmë nervozën e VMRO-DPMNE, për të cilën, siç mund të shihet nga kumtesa e tyre, edhe vetë janë të vetëdijshëm, thuhet në reagimin e LSDM. “LSDM-ja do t’i ndajë me opinionin të gjitha faktet dhe argumentet që...