fbpx
Tag: Gjyqësor

tag: gjyqësor

Kostovski: Gjyqësori gjatë kohës së LSD-së ka prekur fundin

"LSD njëherë veç më e ngeci dhe e partizoi gjyqësorin me riemërimin e 600 gjykatësve, të cilët i kishin kaluar filtrat e tyre partiak", ka thënë në konferencë shtypi Darko Kostovski nga VMRO DPMNE-ja, si reagim ndaj intervistës së kreut të LSDM-së, Zoran Zaev për "Radio Evropa e Lirë". Sipas tij, gjyqësori tashmë ka prekur fundin. "Tash Zaevi tenton të realizoj...

Zaev: Si kryeministër, fillimisht do të marr masa lidhur me interesat e qytetarëve

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistën javore për "Radio Evropa e Lirë" ka deklaruar se deri në fund të muajit pritet të bëhet kryeministër dhe masat e para që do t'i merr qeveria e re do të jenë lidhur me interesat e qytetarëve. Ai në intervistë flet për reformat që parashihen me programin e ri, por edhe zgjedhjet...

Zhbogar dhe Vangelovski kanë biseduar për ngecjen në gjyqësor

Euro- ambasadori Samuel Zhbogar sot ka zhvilluar takim me kryetarin e Gjykatës Supreme, Jovo Vangelovski në të cilin është biseduar për situatën në gjyqësorin e vendit. Detaje nga takimi nuk ka, por Zhbogar në rrjetin social Twitter shkurtë deklaroi se: “Me kryetarin e Supremes biseduam se çfarë duhet të bëhet që të ndalohet ngecja në gjyqësor. Drejtësia duhet të jetë...

PLD: Zvërlevski vërtetoi se është bastioni i fundit i regjimit të Gruevskit

Kryetari i Prokurorisë Publike, Marko Zvërlevski edhe njëherë konfirmoi edhe njëherë vërtetoi se është bastioni i fundit i regjimit të Nikola Gruevskit, thonë nga Partia Liberal Demokrate, lidhur me njoftimin e djeshëm të Prokurorisë Publike se është hapur hetim kundër ish zyrtarëve të lartë të MPB-së dhe personave tjerë nga Shkupi, Kumanova dhe Strumica, për parregullsi zgjedhore. Nga kjo parti...

Në shtet ka shkelje të mëdha të të drejtave të njeriut, konsiderojnë juristët e rinj

Në shtet ka shkelje elementare të të drejtave të njeriut. Diskriminimi është evident ndaj popullatës rome, komunitetit LGBT, kundërshtarët politik dhe grave. Personat e burgosur ballafaqohen me kushte çnjerëzore për jetë nëpër burgje, thuhet në njoftimin e Shoqatës maqedonase për juristë të rinj në saje të Ditës ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, 10 dhjetori. Në të thuhet se pjesa...

Poposki: Gjykata do të vendos kush do të përfundoj në burg

Duhet ta respektojmë presumpcionin e pafajësisë dhe të lëmë institucionet gjyqësore të vendosin se kush është fajtor e kush jo, deklaroi ministri i jashtëm, Nikolla Poposki, bartës i listës në njësinë e parë zgjedhore nga VMRO DPMNE, në intervistën javore në "Radio Evropën e Lirë", duke u përgjigjur në pyetjen se si një pjesë e të dyshuarve për krim...

Alt’hauzer: Zgjedhjet janë të rëndësishme, por edhe hapat që do të merren më pas

Ambasadorja gjermane në vend, Kristine Alt’hauzer vlerëson se zgjedhjet e ardhshme në Maqedoni janë shumë të rëndësishme, në veçanti për tejkalimin e krizës dyvjeçare politike. “Pas 3 javëve do të kemi zgjedhje në Maqedoni, bëhet fjalë për ngjarje të rëndësishme. Është shumë e rëndësishme që ky proces të zhvillohet në mënyrë korrekte, të jetë i rregullt dhe të përfundoj si...

Janeva: Shpresoj që gjykatësit të mos përjetojnë ndikime për veprimet dhe kërkesat tona

Shpresoj që vendimet e gjykatësve do të jetë të bazuara në ligje ndërsa ne me kujdes ndjekim ngjarjet rreth gjyqësorit, deklaroi prokurorja speciale Katica Janeva, e cila sot ishte pjesë e debatit “Matja gjyqësore e dënimeve dhe zbatimi praktik i masave alternative në gjyqësorin e Maqedonisë”. “Me kujdes i ndjekim ngjarjet rreth gjyqësorit, si institucion që varet nga vendimet gjyqësore....

Bejli: Nëse nuk ka përgjegjësi për bisedat e përgjuara, vendi do të vazhdoj me krizë

Porositë tona janë të njëjtat me ato që i deklaruan miqtë tanë nga BE. Tani është me rëndësi të zbatohet Marrëveshja e Përzhinës dhe të hapet rrugë për zgjedhjet nga katër partitë politike, deklaroi ambasadori amerikan në vend, Xhes Bejli në intervistë për “Utrinski Vesnik” duke u përgjigjur në pyetjen :”Me çfarë mesazhe apo propozime do të vijë zv-...

“Dojçe Vele”: Po u shtrëngohet harku emisarëve politik në gjyqësor

Prova të ndryshme për presionet mbi gjyqtarët me urdhër si të veprohet në kërkesat e Prokurorisë Speciale Publike, ku së shpejti do të jenë dëshmitarët kush dhe si kanë penguar punën e saj dhe si kanë kompromentuar gjykatat, shkruan “Dojçe Vele”. Siç mëson Dojçe Vele, në mesin e provave kishte udhëzime edhe me shkrim, ku deklarohet se duhet të votohet...