fbpx
Tags ЗоранЗаев

Tag: ЗоранЗаев

Këshilli Qendrorë i LSDM-së përfundoi, partia vendosi mandatar të jetë Zaevi

Takimi i Këshillit Qendrorë i LSDM-së ka përfunduar dhe pas dy orë diskutim, kryesia ka vendosur që mandatar për formimin e qeverisë së re të jetë kreu i partisë, Zoran Zaev. Askush nga LSDM nuk u prononcua pas mbarimit të takimit, por se shkurt deklaruan se do të ketë kumtesë nga takimi. Mbrëmë, zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani njoftoi se partia e...

Këshilli Qendror i LSDM-së sot do të mbaj takim në orën 12

Këshilli Qendror i LSDM-së sot do të mbaj takim në selinë e partisë më ora 12, njoftojnë nga kjo parti. Në takim do të vendoset kush do të jetë mandatari për formimin e Qeverisë së re, pasi partia mbrëmë i mori nënshkrimet e BDI-së. Mbrëmë, zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani njoftoi se kjo parti do t'ia jep nënshkrimet LSDM-së për formimin...

Zaev: Në fillim të marsit do të kemi qeveri të re në krye me LSDM-në

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) mbrëmë mori vendim të na japin nënshkrimet për marrjen e mandatit për formimin e Qeverisë, që do të bëhet në mesën e parë të marsit, tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, gjatë vizitës në Sarajevë në konferencë të përbashkët të shtypit me liderin e Partisë Socialdemokrate të Bosnjës dhe Hercegovinës, Nermin Nikshiq. “Mbrëmë e di...

BDI jep dritë jeshile për propozimin e LSDM-së për përdorimin e gjuhës shqipe

Kryesia qendrore e BDI-së ka dhënë dritë jeshile për propozim- vendimin e LSDM-së rreth përdorimit të gjuhës shqipe, ngel tani grupet e punës të shoshitin dallimet e vogla që edhe nuk janë aq të rëndësishme rreth këtij propozim- ligji, njoftoi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani pas mbarimit të takimit të kryesisë që mbrëmë mbajti takim në selinë e partisë...

Ahmeti: Nuk kemi dallime të mëdha me LSDM-në rreth propozimit për përdorimin e gjuhës shqipe

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti pas takimit me kreun e LSDM-së, Zoran Zaev deklaroi se nuk kanë biseduar për nënshkrimet për marrjen e mandatit për qeverinë e re. “Gjuha shqipe në Kushtetutën e Maqedonisë është e garantuar. Ne këto ditë do të mbledhim kryesinë që të marrim vendime të rëndësishme për shqiptarët. Në takimin e sotëm me kreun e LSDM-së,...

Zaev: Ahmeti nuk ma kërkuar dokument të shkruar, por pasi e dëshiron do ta ketë

Do t’ia japim materialet BDI-së, bëjnë çmos që të mbaroj procesi i grumbullimit të nënshkrimeve për formimin e Qeverisë, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pas takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ai tha se kreu i Integristëve, Ali Ahmeti deri më tani personalisht nuk i ka kërkuar kurrfarë dokumenti të shkruar, por nëse kështu ka vendosur, do ta ketë. “Fjala...

Zaev: Pres Ivanov të ma jep mandatin, çdo gjë tjetër do të ishte jokushtetuese

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev sot në konferencë shtypi deklaroi se pret nga presidenti Gjorgje Ivanov t’ia jep mandatin për themelimin e qeverisë së re sepse lideri i VMRO DPMNE, Nikola Gruevski në 20 ditët e kaluar nuk arriti të themeloj koalicion. “Gruevski asnjëherë më nuk do të jetë kryeministër. U dëshmua se Gruevski nuk e ka shumicën e nevojshme...

Avokatët e Zaevit kanë marrë vendimin nga gjykata për ndërprerjen  rastit “Puçi”

Ekipi i avokatëve të Zoran Zaev ka pranuar vendimin nga Gjykata Penale për ndërprerjen formale të lëndës “Puçi” pasi PSP mori vendim se heq dorë nga aktakuza. Këtë sot konfirmoi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev i cili tha se ditët në vijim edhe ai ta marrë vendimin e gjykatës. Vendim për ndërprerjen e procedurës  duhet të merr edhe PSP, por prej...

VMRO DPMNE: Do të ketë drejtësi dhe paqe kur Zaevi do të përgjigjet para gjykatës ndërsa Janeva nuk do ta shpëtoj

“Do të ketë drejtësi dhe paqe kur kriminel si Zoran Zaevi do të japin përgjegjësi para gjykatësve dhe kur nuk do të ekzistojnë Katica të ndryshme dhe prokurori speciale për t’i shpëtuar”, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së lidhur me seancën e djeshme të Komitetit ekzekutiv të partisë, ku është shqyrtuar dhe analizuar vendimi i PSP-së për tërheqjen e...

Zaevi dhe Ahmeti kanë biseduar për “pozicionet e partive”, pa u futur në detaje

Lideri i LSDM-së dhe BDI-së, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti sot kanë pasur takim, ku siç njoftojnë nga LSDM-ja, kanë biseduar për pozicionet e të dy partive në periudhën pas- zgjedhore, “pa u futur në detaje apo çështje konkrete”. “Ky është takimi i parë në nivel liderësh mes kryetarit të LSDM-së, Zaev dhe atij të BDI-së, Ahmetit, pas zgjedhjet të...

Milloshoski: Zaevi po e vazhdon krizën dhe tenton me dhunë të merr pushtetin

Thuajse dy javë pas zgjedhjeve kur të gjithë qytetarët i dinë më rezultatet zgjedhore, Zoran Zaev edhe më tej tenton të manipuloj, deklaroi anëtari i Komitetit Ekzekutiv i VMRO DPMNE-së, Antonio Milloshoski në konferencën e sotme. “Jo që Zaevi nuk e din se kush fitoi e kush humbi në zgjedhje, ai shumë mirë din, por supozojmë se dikush prej lartë,...

Zaev tërhiqet nga posti i kryetarit të komunës, “largohet në funksion tjetër”

Kryetari i komunës Strumicë dhe kreu i LSDM-së, Zoran Zaev në seancën e sotme të Këshillit të komunës ka kumtuar se tërhiqet nga posti kryetari i komunës për shkak të funksionit të tij të ardhshëm. Zaev nuk tregoi se cili do të jetë funksioni i tij i ardhshëm ndërsa në seancën e Këshillit, ku sot është diskutuar për buxhetin e...

Gruevski: Jam i fokusuar në formimin e Qeverisë së re, nuk janë dëgjuar apo takuar me Zaevin

Me Zaevin as nuk jam takuar e as dëgjuar, edhe pse pritja që të ma urojë fitoren. Por, u tregua se nuk ka forcë për këtë. Në të kaluarën, normalisht, kohë pas kohe kur ka pasur nevojë jemi takuar apo dëgjuar përmes telefonit, përfshirë edhe ditën e shtunë para zgjedhjeve kur Oliver Spasovski fillimisht e kërkoi Nikolla Todorovin, pas...

Gjorçev: Zaev dhe tjerët rreth tij luajnë me durimin e popullit

“Zaev dhe tjerët rreth tij duhet të dinë se po luajnë me durimin e një personit durimtar, po luajnë me revoltën e një personit durimtar. Ky popull tregoi durim, por nëse dikush tenton ta vjedh vullnetin, do të revoltohet” tha bartësi i listës së VMRO DPMNE-së në NJZ 6, Vlatko Gjorçev. “I mposhturi Zoran Zaev dëshiron t’ua vjedh fitoren dhe...

Zaev: Gruevski nuk guxon të formoj Qeveri

Regjimi i Nikolla Gruevskit nuk guxon të formoj Qeveri, theksoi pasdite në konferencë shtypi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev dhe u bëri thirrje partive, kandidatët e të cilëve kanë marrë mandate që të mos bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-së për qeveri të re. “Mposhtëm regjimin me laps dhe zë. Regjimi nuk guxon të formoj qeveri. U bëj thirrje të gjitha...

Shteti kompanive u ka borxh 1 miliardë euro, thotë Zaev

Supozohet se institucionet në nivel lokal dhe qendror kompanive u kanë borxh prej 1 miliard euro. Këtë sot e tha lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në takim me Odën ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore (OEMVP) “Një prej gjërave që do ta bëjmë në kohë është kthimi i borxheve të grumbulluara me muaj të tërë. Kërkesa për kthimin e TVSH-së në këtë...

VMRO DPMNE: Zaev ka kuptuar se fundin e ka më afër sa që mendonte

E madhe është frika e Zaevit pasi kuptoi se pas 11 dhjetorit, përveç që LSDM do të jetë humbëse në zgjedhje, por edhe do të duhet të jep përgjegjësi direkte për gjithë atë që ia bëri Maqedonisë, thuhet në reagimin e VMRO DPMNE-së, për deklaratën me shkrim të kreut të LSDM-së, Zoran Zaev për bartësit e listave zgjedhjeve të...

Lënda “Puçi” anulohet sërish, përplasen Janeva dhe gjykatësja

Përplasja e ashpër mes prokurores speciale, Katica Janeva dhe gjykatëses Lubinka Bashevska ngriti tensione në seancën e sotme të rastit “Puçi”, që sërish u anuluar, por këtë herë në afat të papërcaktuar. Arsye për përplasjen dhe reagimin e Janevës ishte emërimi i dy gjykatësve të reja nga juria, të cilat nuk kanë certifikatë, për çka Bashevska anuloi seancën. Në fillim...

Zaev i shkruan ASHAV: Ndryshoni tekstin e metodologjisë pasi po shkelni ligjin

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev sot ka dërguar letër deri në Agjencinë për shërbime audio dhe audio- vizuale ku kërkon të ndryshohet propozim- teksti i metodologjisë për monitorimin e informimit të mediumeve përmes serviseve radio dhe televizive gjatë kohës së zgjedhjeve, njoftojnë nga kjo parti. Siç thuhet në njoftim, Zaev ka shtuar se dispozita për vërtetimin e baraspeshës gjatë informimit,...

Zaev: LSDM është e gatshme për zgjedhje ndërsa unë për kryeministër i ardhshëm

LSDM është e gatshme për zgjedhje, thotë lideri i kësaj partie Zoran Zaev në intervistë për "Radio Evropën e Lirë" dhe shton se nëse populli ia jep nderin që të jetë kryeministër i ardhshëm, do ta bëj këtë. Ai thotë se rreth 65% e programit zgjedhor të LSDM-të ka të bëjë me ekonominë ndërsa fokusi vendoset në hapjen e vendeve...