fbpx

Ahmeti: Nuk kemi dallime të mëdha me LSDM-në rreth propozimit për përdorimin e gjuhës shqipe

-

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti pas takimit me kreun e LSDM-së, Zoran Zaev deklaroi se nuk kanë biseduar për nënshkrimet për marrjen e mandatit për qeverinë e re.

“Gjuha shqipe në Kushtetutën e Maqedonisë është e garantuar. Ne këto ditë do të mbledhim kryesinë që të marrim vendime të rëndësishme për shqiptarët. Në takimin e sotëm me kreun e LSDM-së, Zoran Zaev nuk është diskutuar për nënshkrimet për formimin e qeverisë së re, por për qëndrimet e ndryshme mes BDI dhe LSDM. Edhe ekspertët nga të dy partitë pritet të gjejnë zgjidhje të përbashkët. Mund të them se s’kemi dallime të mëdha rreth propozimit për përdorimin e gjuhës shqipe” tha Ahmeti pas takimit treorësh me Zaevin.

Për mediat në gjuhën maqedonase nuk ishte siguruar përkthim nga deklarata e liderit të BDI-së. Ndaj lutjes që të thotë disa fjalë në gjuhën maqedonas, Ahmeti kërkoi që të ndihmojnë kolegët shqiptarët gazetarë.

Në pyetjen e gazetarëve, Ahmeti tha se me kreun e Socialdemokratëve kanë biseduar në maqedonisht.

Paraprakisht, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev deklaroi se në takim është biseduar për kushtetutshmërinë e vendimeve të propozuara, por theksoi se nuk preket Kushtetuta edhe nëse kjo i kushton marrjen e nënshkrimeve.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.