fbpx
Tag: ДУИ

tag: ДУИ

Како по пет години Пендаровски стана консензуална личност?

Повторното кандидирање на Стево Пендаровски за претседател и поддршката што тој ја доби од Демократската унија за интеграција (ДУИ) предизвикаа бројни реакции во јавноста. „Дали требаше да поминат пет години, за Пендаровски да стане ,консензуален'!? Што се промени кај Пендаровски за да се случи тоа?“, прашува „Порталб.мк“. Во текот на 2014 година, Стево Пендаровски беше кандидат , за претседател на...

Ibrahimi: Qeveria nuk është reformuese, por me kriminelë të ricikluar, nuk votoj për të

“A e dini i nderuari Zaev se cili është dallimi mes reformës dhe riciklimit? Nëse me reformë nënkuptoni se keni zgjedhur çfarë është mirë dhe sot është në taborin tuaj, kjo nuk është e mirë, por se keni bërë riciklim”, e ka porositur mandatarin Zoran Zaev, zv/ koordinatori i grupit të deputetëve të Besës, Zeqirija Ibrahimi. Ibrahimi në fillim uroi...

BDI ndjen keqardhje për vrasjen e Idrizit dhe kërkon zbardhjen e rastit

Bashkimi Demokratik për Integrim kërkon institucionet përgjegjëse të zbardhin motivet për vrasjen e kryetarit të komunës Bogovinjë, Hazbi Idrizi, që sipas asaj që thuhet në njoftim, një asnjë rast nuk është provokuar. "BDI është tronditur sot thellë nga lajmi për vrasjen e anëtarit të familjes sonë dhe Kryetarit të Komunës së Bogovinës Hazbi Idrizi gjatë kryerjes së punës së tij...

Gashi dhe Spasovski pohojnë se BESA nuk do t’i tërheq nënshkrimet

Nuk kemi marrë vendi nëse do të hyjmë në Qeveri. Bisedojmë vetëm për emërimin e kryetarit të Kuvendit. Nuk i tërheqim nënshkrimet, do ta ndihmojmë procesin aq sa mundemi, deklaroi deputeti i Lëvizjes Besa, Afrim Gashi mbrëmë në emisionin “Top Tema” në “Telma”. Ai këtë e deklaroi, pasi shefi i kabinetit të Ali Ahmetit, deputeti Artan Grubi mbrëmë tha se...

Zaev dhe Ahmeti kanë dakorduar strategjinë se si do të mblidhet Kuvendi

Pas takimit, Ahmeti për Alsat M deklaroi se me Zaevin kanë biseduar për strategji me të cilën do të vihen në funksion të gjitha institucionet e shtetit. “Është e domosdoshme që të gjendet mënyrë, me qëllimin më të mirë, se si të funksionojë organi më i lartë ligjvënës, Kuvendi i RM-së dhe si të vazhdojmë më tej me bisedimet për...

Osmani: Bankënotat dhe uniformat dygjuhësore nuk janë jokushtetues

Edhe bankënotat dygjuhësore edhe uniformat do të jenë kushtetuese, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani në deklaratë për Radio Evropa e Lirë pas konferencës së sotme të Zoran Zaevit. Lideri i LSDM-së, tha se ato do të ishin në kundërshtim me dispozitat kushtetuese gjegjësisht se kështu kanë sugjeruar ekspertët që i ka konsultuar partia e tij. "Ne konsiderojmë se janë...

BDI do t’i hetoj të gjithë zyrtarët e partisë për shpërdorime

Bashkimi Demokratik për Integrim sot ka njoftuar se në takimin e fundit të kryesisë së partisë është biseduar edhe për nevojën për reformim transparent në të gjitha nivelet e strukturat e BDI-së. “Besimi i qytetarëve për zbatimin e premtimeve zgjedhore është realizuar me pjesëmarrjen pandërprerë në të gjitha kompetencat, që ka bërë eksponentët partiak të bëhen cak i kritikave të...

Osmani: BDI do të shkoj në Qeveri me LSDM-në

Bashkimi Demokratik për Integrim në seancën e Kryesisë qendrore ka vendosur që të merr pjesë në Qeverinë e re e udhëhequr nga LSDM, shpjegoi mbrëmë zëdhënësi Bujar Osmani. "BDI ka vendosur të respektoj vullnetin e qytetarëve dhe të merr pjesë në Qeveri. Kërkojmë Ivanovi të ndaj mandatin liderit të LSDM-së, Zoran Zaevit", tha ai gjatë mbledhjet së Kryesisë qendrore në...

BDI ia jep nënshkrimet LSDM-së, për koalicion do të mendojë

BDI do t’ia jep nënshkrimet LSDM-së për formimin e qeverisë së re, por këto nënshkrime nuk nënkuptojnë se BDI do të bëjë koalicion me LSDM-në. Këtë sonte e deklaroi zëdhënësi i partisë, Bujar Osmani gjatë kryesisë qendrore të BDI-së, që ende po mbahet. Osmani tha se kryesia qendrore vazhdon debatin, por nënshkrimet janë dhënë që të zhbllokohen disa procese...

BDI vendos: Nënshkrimet do t’ia jep LSDM-së

Kryesia qendrore e BDI-së, pas më shumë se dhjetë orë takim, sonte ka marrë vendim që t'ia jep nënshkrimet LSDM, tha para pak çaste në Reçicë të Vogël, para selisë së partisë zëdhënësi, Bujar Osmani.  

VMRO DPMNE -Dankan: Do të ketë tensione, votuesit dhe kryesia jonë janë të shqetësuar

“Jemi nën presion të madh nga votuesit dhe kryesia jonë që të luftojmë dhe të mos lejojmë të prishet parimi “fituesi me fituesin” sepse në esencë ne veprojmë si duhet tërë kohën dhe tani dikush nuk vepron si ne. Ne do të bëjmë çdo gjë që është në forcën tonë që të ruajmë qetësinë dhe stabilitetin, por s’dimë si...

Ahmeti: Nuk kemi dallime të mëdha me LSDM-në rreth propozimit për përdorimin e gjuhës shqipe

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti pas takimit me kreun e LSDM-së, Zoran Zaev deklaroi se nuk kanë biseduar për nënshkrimet për marrjen e mandatit për qeverinë e re. “Gjuha shqipe në Kushtetutën e Maqedonisë është e garantuar. Ne këto ditë do të mbledhim kryesinë që të marrim vendime të rëndësishme për shqiptarët. Në takimin e sotëm me kreun e LSDM-së,...

Pa liderin e Besës filloi takimi i partive shqiptare

Liderët e partive shqiptare filluan takimin në hotelin “Arka” në Shkup. Në takim kanë marrë pjesë liderët e koalicionit Aleancë për shqiptarët, Zijadin Sela dhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti i cili arriti së bashku me Artan Grubin. Lideri i Besës, Bilall Kasami nuk u paraqit në takim. Nga Besa dje deklaruan se ai nuk ka pranuar ftesë zyrtare dhe disa...

BDI dhe Aleanca nuk tregojnë qëndrimin për propozimet e LSDM-së

Takimi i nënkryetarëve të BDI-së dhe Aleancës për shqiptarët përfundoi, por asnjëri nga përfaqësuesit e dy partive politike nuk njoftoi detaje nga bisedat dyorëshe. Ata nuk zbuluan çfarë propozime përmban dokumenti i dërguar nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev e as nëse janë të pranueshme për ta. Edhe nga BDI edhe nga Aleanca njoftuan se “kanë biseduar për platformën e...

Arifi: Me LSDM-në biseduam për pozicionet fillestare

Nënkryetarja e BDI-së, Teuta Arifi pas takimit të sotëm të përfaqësuesve të BDI-së dhe LSDM-së në hotelin “Holiday In” tha se është mbajtur diskutim konstruktiv, por se fjalën e fundit do ta ketë kryesia e partisë BDI. “BDI është parti politike e cila është e hapur. Ne sot kishim bisedime për pozicionet tona iniciale. Opinioni është njoftuar për kornizat tona,...

Shilegov: Punojmë për të gjetur zgjidhje, së shpejti do të kemi Qeveri

LSDM tërësisht është e përkushtuar për gjetjen e zgjidhjes së shpejtë dhe efikase për formimin e qeverisë së re në Maqedoni, deklaroi sot zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve nëse së shpejti mund të pritet marrëveshje për shumicë parlamentare. Lidhur me deklaratën e zëdhënësit të BDI-së, Bujar Osmani se pa përgjigje për Qeveri nuk...

As me VMRO DPMNE-në e as me LSDM-në nuk kemi dallime për përdorimin e gjuhës shqipe, deklaroi Osmani

Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani mbrëmë në emisionin “Top Tema” në Telma deklaroi se nuk kanë  as me VMRO DPMNE-në e as me LSDM-në dallime për përdorimin e gjuhës shqipe. “Për herë të parë s’kemi dallime me VMRO DPMNE-në dhe LSDM-në për çështjet etnike. Nëse deri tani e tërë dilema ka qenë rreth nenit 5 të Kushtetutës nëse përdorimi i...

Ahmeti: Erdhi koha që e vërteta të del në shesh

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka pritur sot në një takim pune në selinë e BDI-së në Tetovë, Shefen e Misionit të OSBE në Shkup, Ambasadoren Nina Suomalainen në të cilin, siç njoftojnë nga partia, është diskutuar për situatën pas- zgjedhore në Maqedoni dhe për qëndrimet e BDI-së lidhur me situatën e krijuar. “Ahmeti foli për fushatën tendencioze...

Osmani: S’ka argumente që të merret vendim, ngelin të hapura të gjitha opsionet

Nuk ka argumente të mjaftueshme që të vendosim për një nga pesë opsioneve që ishin lëndën debati në parti dhe për këtë kemi nevojë për më shumë kohë që të marrim vendimin, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani nga selia e partisë në Reçicë të Vogël ku sonte takim mbajti Kryesia qendrore e partisë për koalicion të mundshëm me...

Osmani: Demantoj spekulimet për marrëveshje për koalicion me cilëndo parti

Demantoj të gjitha spekulimet që dolën nëpër media për marrëveshje eventuale mes BDI-së dhe ndonjë partie për përbërje të re qeveritare, këto janë spekulime të kulluara, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, i cili për kohë të shkurtë doli nga takimi i kryesisë partiake në Reçicë të Vogël për t’i demantuar informacionet që dolën nëpër media e që kanë...