fbpx

Zaev pas takimit me Ahmetin: Nuk preket Kushtetuta edhe nëse nuk i marr nënshkrimet

-

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot pas takimit treorësh me kreun e BDI-së, Ali Ahmetin në Reçicë të Vogël deklaroi se është afër marrëveshjes dhe se në takim është biseduar për kushtetutshmërinë e vendimeve.

“Bisedimet janë në rrjedhë e sipër. Intensiteti rritet. Disa çështje janë rregulluar dhe këto çështje do t’i shpalosim para grupeve të punës të LSDM-së dhe BDI-së. Kjo bëhet që të tejkalohen disa çështje në interes të komunitetit shqiptarë, por në kornizat e Kushtetutës” tha Zaev duke shtuar Kushtetuta nuk do të ndryshohet edhe nëse kjo do të thotë që mos t’i merr nënshkrimet për marrjen e mandatit.

Kreu u Socialdemokratëve tha se në takimet disaditore zhvillohet bisedimet rreth kushtetutshmërisë së propozimeve për përdorimin e gjuhës shqipe. Ai krahasoi qëndrimin e BDI-së, që u shpalos përmes deklaratës së djeshme të zëdhënësit Bujar Osmani, i cili tha se po punohet për atë nëse do të pranohen ose jo propozimi i BDI-së për përdorimin e gjuhës shqipe.

Zaev tha se nuk ka dallim në lidhje me integrimin euro- atlantik të Maqedonisë dhe për PSP-në.

Në pyetjen e gazetarëve u përgjigje se në takimet paraprake është diskutuar për shpërndarjen e barabartë të buxhetit nëpër komunat e Maqedonisë. Ai theksoi se të gjitha komunat do të kenë buxhet të barabartë sepse vizioni i LSDM-së është që të krijohet shoqëri e barabartë për të gjithë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.