fbpx
Tag: СЈО

tag: СЈО

Pas pesë orësh pyetje, Stefanova nuk zbuloi detaje për deklaratën në prokurori

Prokurorja e Prokurorisë speciale publike, Lile Stefanova, sot, duke dalë nga Prokuroria themelore publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit (PTHP-NKOK), pas pesë orësh pyetje, nuk zbuloi detaje për deklaratën e saj para kolegëve për çështjen “Reket”, transmeton Meta.mk. Për shkak të çështjes “Reket”, në paraburgim janë Bojan Jovanovski – Boki 13, Zoran Milevski – Kiçeec, ndërsa gazeta...

Tajmlajn: Si u ndërrua pushteti në Maqedoni?

Tre vitet e krizës për qytetarët e Maqedonisë ishin të vështira, të rënda dhe me stres. Kriza nuk ishte vetëm politike, ajo kaloi edhe në krizë ekonomike, sociale, morale dhe etike. Kishte sërë protestash dhe kundër- protestash, gjykime dhe kundër- gjykime, hetime dhe kundër- hetime. U firmos Marrëveshja e Përzhinës e më pas edhe Përzhino 2. Kishte zgjedhje, por...

Hiqet paraburgimi dhe fletë- arresti për Sead Koçan

Gjykata e Apelit Shkup dje deri në Gjykatën Themelore Shkup ka dorëzuar vendimin e Gjykatës Supreme me të cilin shfuqizohet paraburgimi i biznesmenit Sead Koçan, pronar i kompanisë “Transmet” dhe Televizionit NOVA, pas çka Këshilli Penal i Gjykatës së Shkupit 1 ka marrë vendim për tërheqjen e fletë- arresteve që i shqiptoi gjykata, deklaroi Stojnaçe Ribarev, u.d kryetari i...

Ristoska: Nëse nuk na vazhdojnë afatin, kemi plan rezervë

Prokurorja publike nga Prokuroria Speciale, Lençe Ristoska sonte në emisionin “Top Tema” përsëriti apelet për vazhdimin e afatit për ngritjen e aktakuzave që i posedon PSPS, por thekson se nëse kjo nuk ndodh, atëherë ata kanë plan “B”. “Apelojmë të vazhdohet afati për ngritjen e aktakuzave i cili zgjat deri më 30 qershor. Nëse kjo nuk ndodh, kemi disa variante...

Gruevski për “HRT”: Me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në intervistë për televizionin shtetëror kroat “HRT” ka deklaruar se “me Platformën shqiptare është bërë grushtet në Maqedoni”. “Në njëfarë mënyre është grushtet kur pas zgjedhjeve do të sillet Platformë në një shtet tjetër e që ka të bëjë me shtetin tuaj, në rastin konkret shtetin tonë, Republikën e Maqedonisë. Kur kjo Platformë nuk...

BDI jep dritë jeshile për propozimin e LSDM-së për përdorimin e gjuhës shqipe

Kryesia qendrore e BDI-së ka dhënë dritë jeshile për propozim- vendimin e LSDM-së rreth përdorimit të gjuhës shqipe, ngel tani grupet e punës të shoshitin dallimet e vogla që edhe nuk janë aq të rëndësishme rreth këtij propozim- ligji, njoftoi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani pas mbarimit të takimit të kryesisë që mbrëmë mbajti takim në selinë e partisë...

Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, nesër në Shkup për takim me kreun e shtetit

Ministri shtetëror britanik për Evropë dhe Amerikë, Alen Dankan nesër do të udhëtoj për vizitë dyditore në Maqedoni, në suazat e turnit të tij në Ballkan, që duhet ta konfirmoj përkushtimin e Britanisë së Madhe ndaj rajonit dhe pas daljes nga BE. Dankan i cili vjen me mesazhin se nevojitet afrim konstruktiv për tejkalimin e krizës politike, në dy ditët...

Zaev pas takimit me Ahmetin: Nuk preket Kushtetuta edhe nëse nuk i marr nënshkrimet

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot pas takimit treorësh me kreun e BDI-së, Ali Ahmetin në Reçicë të Vogël deklaroi se është afër marrëveshjes dhe se në takim është biseduar për kushtetutshmërinë e vendimeve. “Bisedimet janë në rrjedhë e sipër. Intensiteti rritet. Disa çështje janë rregulluar dhe këto çështje do t’i shpalosim para grupeve të punës të LSDM-së dhe BDI-së....

Plomp: S’ka kohë për humbje, presim qeveri reformuese dhe përgjegjëse

Nuk ka kohë për humbje dhe nga politikanët e vendit varet vendimi për të ardhmen e Maqedonisë, deklaroi sot ambasadori i Holandës, Volter Plomp, pas prezantimit të sotëm të hulumtimit “Të paraburgosur në mënyrë të pabazë – implikime juridike dhe buxhetore”, në Info qendrën e BE-së në Shkup. “Nëse më pyetni si i komentoj ngjarjet e fundit dhe bisedimet për...

Avokatët e Zaevit kanë marrë vendimin nga gjykata për ndërprerjen  rastit “Puçi”

Ekipi i avokatëve të Zoran Zaev ka pranuar vendimin nga Gjykata Penale për ndërprerjen formale të lëndës “Puçi” pasi PSP mori vendim se heq dorë nga aktakuza. Këtë sot konfirmoi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev i cili tha se ditët në vijim edhe ai ta marrë vendimin e gjykatës. Vendim për ndërprerjen e procedurës  duhet të merr edhe PSP, por prej...

Për çka, sipas Kushtetutës, është e domosdoshme shumicë e dy të tretave në Kuvend

Renditja aktuale e forcave në Kuvendin e Maqedonisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, asnjë partie apo koalicioni, pa marrë parasysh si do të formohet (përveç nëse të gjithë partitë formojnë qeveri), nuk i mundëson shumicë prej dy të tretave në institucionin ligjvënës. Shumicë e dy të tretave gjegjësisht 81% nga numri i përgjithshëm i deputetëve, është e domosdoshme në marrjen...

Shtajnamer bën thirrje urgjentisht të formohet qeveria dhe të zbatohet reformat e domosdoshme

Shefi i diplomacisë gjermane, Frank Uolter Shtajnmaer sot përshëndeti zgjedhjet e mbajtura parlamentare në Maqedoni dhe bëri thirrje për formim të Qeverisë. “Zgjedhjet e djeshme në Maqedoni janë hapi i rëndësishëm në zgjidhjen e krizës politike në vend. Tani është e rëndësishme që sa më shpejtë të formohet qeveria, që do ta shfrytëzoj mandatin e vet për zbatimin e reformave...

Gjykata anuloi seancën për akuzën e PSP-së kundër Gruevskit dhe Janakieskit

Seanca gjyqësore për akuzën e PSP-së për dhunën në komunën Qendër është anuluar prej 21 nëntor për 16 dhjetor, pesë ditë pas zgjedhjeve, me kërkesë të Nikola Dodevskit, avokatit të njërit nga të akuzuarit, ish ministrit të transportit dhe lidhjeve, Mile Janakieski. Gjykata Penale njofton se avokati Dodevski me shkrim ka kërkuar nga Gjykata Themelore Shkupi 1 të anulohet pasi...

Si shpërqendrojnë dhe si i “vrasin lajmet”: Ti mua në konferencë, unë ty në termin goditës

Siç afrohet data e zgjedhjeve, ashtu po ashpërsohet beteja për prezencë në media ndërsa filloi edhe vjedhja e kohërave dhe mbulimi i konferencave të shtypit me konferenca shtypi. Ja tre shembuj: 3 nëntor 2016 Oliver Spasovski paralajmëron konferencë për aksidentin e Dime Spasovit; Dime Spasov jep intervistë pikërisht para konferencës së Spasovskit në “asnjë” kohë, më 14:00 ndërsa një televizion “siguron” incizimet nga...

Miloshoski: PSP fton anëtarë të VMRO DPMNE-së në pyetje dhe më pas i shantazhon

PSP edhe njëherë po dëshmon se është "dora e zgjatur e LSDM-së", akuzoi sot në konferencën shtypi anëtari i VMRO DPMNE-së, Antonio Miloshoski. Ai tha se këto ditë Specialja ka ndërruar stilin e punës, nga leximi i konferencave të porositura, akuza ndaj anëtarëve të DPMNE-së, tani është në fazë tjetër duke ftuar anëtarë të VMRO DPMNE-së dhe duke i...

Han më 14 tetor vjen në Shkup për bisedë me krerët e partive dhe Katica Janevën

Eurokomisari për negociata për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han, të premten e ardhshme, më 14 tetor do ta vizitojë Republikën e Maqedonisë, konfirmoi për “Meta”, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq. Sipas paralajmërimeve, ai në Shkup do të takohet me krerët e partive më të mëdha, me prokuroren speciale Katica Janeva dhe sektorin civil. Informacioni për vizitën e Han vjen...

Gjykata hedh poshtë kërkesën për arrestin e një prej të dyshuarve në lëndën “Trezori”

Është refuzuar masa e arrestit për njërin nga të dyshuarit në lëndën "Trezori", njoftojnë nga Gjykata Themelore Shkupi 1. Në njoftim thuhet se gjykatësja me procedurë paraprake duke vepruar sipas kërkesës së PSP-së, hedh poshtë propozimin si të pabazë. Ndërsa sot pasdite, PSP kërkoi marrjen e kompetencave të gjykatëses me procedurë paraprake që duhet të vendos për masat e kujdesit...

 “Trezori”: Kërpaç PSP-së ia ka zbuluar sekretet e “kompanive vëllazërore”

Dëshmitari kyç i PSP-së për rastin “Trezori”, Kosta Kërpaç, më 27 prill të këtij viti rreth orës 13:20 u gjet i vdekur në banesën e tij në rrugën “Fronti Kombëtar” në lagjen Kapishtec. Indikacionet e para, sipas MPB-së, ishin se bëhet fjalë për vetëvrasje. Megjithatë, edhe pas pesë muajve nga ngjarja tragjike, Prokuroria Publike, që udhëheq me rastin, ende...

PSP: Pajisja për DSK-në Kërpaçit i është paguar përmes “Finzi”

PSP hapi lëndën e re e cila quhet "Trezori" që ka të bëjë me kriminalitetin ekonomik. Siç tha prokurorja Fatime Fetai, bëhet fjalë për keqpërdorim të madh të mjeteve buxhetore të R. së Maqedonisë. "Nga provat e grumbulluara për këtë lëndë, këto mjete përmes dëmtimit të buxhetit janë shfrytëzuar për dobi dhe pasurim personal. Në këtë moment hetimi zhvillohet për...

Raporti i PSP-së të hënën para deputetëve

Raporti i dytë i Prokurorisë Speciale Publike, të hënën në ora 12, do të jetë para seancës plenare të Kuvendit. Në ueb- faqen e Kuvendit është përcaktuar seancë për vetëm dy pika të rendittë ditës, përkatësisht Raporti i PSP-së dhe raporti vjetor për punën e prokurorive publike të Maqedonisë. Raportin me siguri do ta prezantojë prokurorja speciale publike Katica Janeva, e...