fbpx

Zaev: LSDM është e gatshme për zgjedhje ndërsa unë për kryeministër i ardhshëm

-

LSDM është e gatshme për zgjedhje, thotë lideri i kësaj partie Zoran Zaev në intervistë për “Radio Evropën e Lirë” dhe shton se nëse populli ia jep nderin që të jetë kryeministër i ardhshëm, do ta bëj këtë.

Ai thotë se rreth 65% e programit zgjedhor të LSDM-të ka të bëjë me ekonominë ndërsa fokusi vendoset në hapjen e vendeve cilësore të punës dhe rrogës mesatare prej 500 euro.

Sipas tij, zgjedhje korrekte dhe të besueshme mund të ketë vetëm nëse plotësohen dy kushtet e Përzhinës- pastrimi i listave të zgjedhësve dhe rregullimin e mediave.

Për ngrirjen e punës së deputetëve të LSDM-së në Kuvend, ai thotë se me këtë vendim dëshirojnë të dërgojnë apel më serioz deri te Gjykata kushtetuese që të prononcohet për kushtetutshmërinë e PSP para pushimeve verore të gjykatësve.

Në pyetjen se çfarë do të ndodh me PSP-në nëse dështon Marrëveshja e Përzhinës, vlerësimi i liderit të LSDM-së është se kjo nuk do të ndodh.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.