fbpx
Tag: Специјално јавно обвинителство

tag: Специјално јавно обвинителство

Apeli vërtetoi paraburgimin e Koçanit për shkak të rrezikut për ikje

Gjykata e Apelit Shkup sot pasdite njoftoi se vendimi i Këshillit Penal pranë Gjykatës Themelore Shkupi 1 me të cilin iu shqiptua masa biznesmenit Sead Koçan, i dyshuari i parë në lëndën “Trust”, që e hapi PSP është vërtetuar “në bazë të rrethanave të rrezikut për ikje”. Siç informojnë nga Gjykata, pas seancës së djeshme publike, Këshilli penal i Gjykatës...

Zbuluam dhe kthyem 66.909 biseda të fshira

Prokurorja speciale, Katica Janeva sot publikoi raportin e tretë gjashtëmujor për punën e PSP-së për periudhën 15 shtator 2016-15 mars 2017. Në raport e Janevës thuhet se edhe gjatë kësaj periudhe ka pasur obstruksione ndaj punës së Speciales dhe probleme në bashkëpunimin me institucionet e gjyqësorit dhe instanca tjera. Prokurorja speciale pret që progresi i arritur në një pjese të...

Gjykata cakton masën e paraburgimit dhe lëshon fletë- arrest ndaj Sead Koçan

Gjykata Penale e Gjykatës Themelore Shkup ka pranuar ankesën e PSP-së dhe i caktoi masën e paraburgimit për biznesmenin Sead Koçan, i cili është njëri nga tre të dyshuarit në lëndën “Trust” të Speciales, konfirmojnë për “Meta” nga gjykata. Nga gjykata thonë se kundër Koçanit është ngritur edhe fletë- arrest. Këshilli Penal i gjykatës ka pranuar arsyetimin nga ankesa e PSP-së...

VMRO DPMNE -Dankan: Do të ketë tensione, votuesit dhe kryesia jonë janë të shqetësuar

“Jemi nën presion të madh nga votuesit dhe kryesia jonë që të luftojmë dhe të mos lejojmë të prishet parimi “fituesi me fituesin” sepse në esencë ne veprojmë si duhet tërë kohën dhe tani dikush nuk vepron si ne. Ne do të bëjmë çdo gjë që është në forcën tonë që të ruajmë qetësinë dhe stabilitetin, por s’dimë si...

Janeva dhe Fetai gjobiten nga 2000 euro pasi e quajtën Mihajlovën “falsifikatore”

Gjykatësja Tatjana Mihajlova sot ndërpreu seancën gjyqësore për rastin me dhunën para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013, ku të akuzuar janë ish kryeministri dhe lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe 15 persona tjerë dhe i gjobiti me nga 2000 euro prokuroret speciale Katica Janeva dhe Fatime Fetai për “mosrespektim elementar të gjykatës”. Prokurorja Fetai pasi nuk mori...

MPB zbulon: Me “atë me shkronjën M” voziten Ivanovi, Veljanovski, Dimitrievski dhe mysafirë të lartë

Mercedesi i blinduar i blerë në vitin 2012 për 600.000 euro për të cilin PSP hapi rastin “Tanku” gjendet në Qeveri dhe, siç thonë nga MPB për “Meta”, përdoret si “automjeti kryesor për mysafirët e lartë të delegacioneve të huaja”. “Mercedesi i blinduar përdoret kryesisht si automjet kryesor për delegacionet e huaja gjatë vizitës së tyre në Maqedoni e të...

PSP hapi rastin “Tanku” për “Mercedesin” e Gruevskit prej 600.000 euro

PSP ka hapur dy procedura të reja hetimore nën emrin operativ “Tarifa” dhe “Tanku”. Edhe pse në njoftimin e sotëm për hetimin “Tanku” nuk përmendet konkretisht, është e qartë se bëhet fjalë për blerjen e “Mercedesit” prej 600.000 euro ndërsa lënda “Tarifa” është për furnizimin publik të softuerit për nevojat e shoqatës aksionare “Elektranat e Maqedonisë” (ELEM), prej 4.092.420...

LSDM: Mandatit i PSP-së do të vazhdohet ndërsa Gruevski patjetër të ballafaqohet me drejtësinë

Nikola Gruevski patjetër duhet të pajtohet se është ballafaquar me drejtësinë dhe se “për të gjitha veprat ndaj qytetarëve do të ketë përgjegjësi”, thuhet në reagimin e LSDM-së ndaj konferencës së sotme për shtypi të Vladimir Gjorçevit nga radhët e VMRO DPMNE-së. “Drejtësia është pjesë e proceseve të filluara demokratike në Maqedoni. Nikola Gruevski duhet të pajtohet me fatin se...

Miloshoski: Me vendimin e Janevës për faljen e Zaevit nuk ka arsye pse të ekzistoj PSP

VMRO DPMNE sot sërish reagoi ndaj vendimit të Prokurorisë Speciale për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”. Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të partisë, Antonio Miloshoski në konferencë shtypi tha se PSP nuk ka kurrfarë “legjitimiteti profesional dhe institucional” dhe se është “vetëm vegël politike dhe dorezë e vazhdar” e kreut të LSDM-së, Zoran Zaev. “Opinioni e din se Zaevi është...

Gruevski: VMRO DPMNE nuk do të pajtohet që të vazhdoj mandati i PSP-së

Në intervistën e sotme për “Dnevnik”, kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, gjerësisht ka përmendur mandatin, punën dhe ardhmërin e PSP-së. Ai pa kurrfarë dyshimi thotë se VMRO DPMNE nuk do të pajtohet që të vazhdohet afati i Speciales, se “nga avioni shihet se prokuroria punon nën sugjerimin e disa ambasadave dhe është e qartë se dikujt jashtë i...

PSP ka edhe 6 muaj për hetime dhe akuza, nëse do të vazhdoj do të vendosin zgjedhjet

Nesër bëhen një vit nga dorëzimi i përgjimeve të paligjshme në Prokurorinë Speciale Publike (PSP). Sipas ligjit të tanishëm për PSP-në, mbeten edhe gjashtë muaj për hetime dhe ngritje të aktakuzave. Sipas nenit 22 nga Ligji për PSP, prokurorja Janeva “mund të ngrit akuza ose të urdhëroj ndërprerjen e procedurës hetimore në periudhë jo më të gjatë se 18 muaj...

PSP kërkon rastin “Sopot” nga Prokuroria për krim të organizuar

Prokuroria speciale më 4 nëntor nga Prokuroria Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit ka kërkuar t’ia dorëzoj lëndën për rastin “Sopoti”, njoftuan sot nga PSP. “Lënda është kërkuar që të vendosim nëse kjo lëndë bie në kompetencë të PSP-së, duke pasur parasysh bisedën e publikuar nga përgjimet joligjore” thuhet në njoftimin e kabinetit të Janevës. Ndryshe, bëhet...

Me lëndën “Shënjestra”, të akuzuarit në lëndën “Puçi” do të bëhen dëshmitarë ndërsa dëshmitarët të akuzuar

Çfarë do të ndodh me aktakuzën për rastin "Puçi" pas publikimit të lëndës së re të PSP-së? A do të tërhiqet, a do të zgjerohet me të akuzuar tjerë apo në gjykatë në vend të atyre që tanimë janë të akuzuar do të thirren të akuzuarit në aksionin "Shënjestra"? Kjo do të dihet pasi zyrtarisht të filloj procesi gjyqësor....

Ministri i drejtësisë Xhaferi “se ka gajle” ndërsa resorin e tij e tronditin skandalet

Edhe pse në gjykatën më të madhe në vend, Gjykatën Themelore Shkupi 1, ndodh cirk ndërsa Raporti i Komisionit Evropian për progresin e Maqedonisë vëren mungesa serioze në sistemin e gjyqësorit dhe pengesa në punën e PSP-së, personi më i thirrur në sistemin e gjyqësorit në vend, ministri i drejtësisë, është plotësisht inekzistent nga ngjarjet në dikasterin e tij,...

Janeva dhe PSP u tërhoqën nga kamerat ndërsa nuk i komentuan deklaratat e KE-së, Hanit dhe Kukanit

Prokuroria Speciale nuk komentoi deklaratat e euro- komisarit Johanes Han dhe konkluzionet nga raporti i fundit i KE-së për progresin e Maqedonisë, në pjesën e PSP-së, si dhe deklaratat e euro- deputetit Eduard Kukan. Nga PSP të mërkurën kërkuam, por nuk morëm koment lidhur me raportin ndërsa dje u lajmëruam në shërbimin për marrëdhënie me opinionin, por nga atje na...

PSP: Me ndihmën e ekspertit të “Erikson” i morën të gjitha të dhënat e DSK-së

Me ndihmën e ekspertit të jashtëm të kompanisë suedeze “Erikson”, sot nga serverët ndihmës në DSK, Prokuroria Speciale i ka marrë të gjitha të dhënat që i kërkonte me urdhër gjyqësor. Këtë sot pasdite e njoftoi PSP, prej ku shtojnë se të dhënat e mara do të analizohen në mënyrë shtesë dhe të gjithë rezultatet do të publikohen në opinion...

“Erikson” kundër Çavkovit: S’jemi pronar e as që operojmë me pajisjen e përgjimeve

"Erikson" nuk është pronar e as që operon me pajisjen për përgjimin ligjor të komunikimeve, thuhet në njoftimin që sot e dërguan nga kompania suedeze. Ata konfirmojnë se më 19 nëntor kanë marrë kërkesë nga PSP për asistim teknik në hetimin që PSP e zbaton në DSK, por nuk njoftojnë më shumë detaje për të gjitha informacionet e mëtutjeshme lidhur...

PSP: Siguria e pajisjes do të jetë në kurriz të DSK-së pasi nuk i lëshojnë hetuesit tanë

Drejtori i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulimit (DSK), Vladimir Atanasovski sot ka njoftuar PSP se nuk do të lejoj hetues të PSP-së fizikisht të jenë prezent në DSK derisa të mos vijë eksperti i huaj, që duhet të ndihmoj në nxjerrjen e të dhënave nga sistemet e përgjimit. "Pasi u konfiskua pjesa më e madhe e të dhënave me zbatimin...

 “Cirku mediatik- politik është përditshmëri para Speciales së Laura Kovesit

PSP bën cirk politike dhe mediatik, deklaroi të hënën përfaqësuesja e VMRO DPMNE në KSHZ, Silvana Boneva pas daljes së godinës së Speciales. Boneva me këtë aludonte për ekipet e gazetarëve që e pritnin atë, e që sipas saj, janë ftuar nga PSP për cirk mediatik dhe politike. “Ekipet televizive janë vazhdimisht para zyrave të Laua Kovesit, shefes së drejtorisë...

Hetuesit e PSP-së kontrollojnë nëse Taleski nga arresti shtëpiak firmos dokumente

Tre hetues të PSP-së sot në mëngjes kanë arritur në Komunën Manastir, siç mësojmë, duhet  të bëjnë kontroll lidhur me realizimin e arrestit shtëpiak të kryetarit, Vladimir Taleski. Nga Specialja për “Meta” konfirmojnë se hetuesit e tyre janë në Komunë. Prej atje thonë se ata janë atje që të kontrollojnë nëse ka eventualisht lëshime në zbatimin e arrestit gjegjësish nëse Taleski...