fbpx
Tag: Intervistë

tag: intervistë

Ulrik Haagerup: Ja pse gazetarët konstruktivë janë “miku më i mirë” i njerëzve (Intervistë) 

Ulrik Haagerup, themeluesi dhe drejtori i Institutit Konstruktiv, duke punuar si kryeredaktor në një media të njohur daneze e kuptoi se shumica e lajmeve që po ia servonte audiencës së tij ishin negative dhe nxitëse të frikës. Kështu, ai vendosi të largohej për të krijuar rregullat e një “gazetarie më të mirë”. Sot, instituti që ai drejton, ndihmon gazetarët...

Astronautja e parë analoge nga Ballkani: Kryerja e eksperimenteve shkencore shkëputur nga bota, në një mision analog hapësinor

Martina Dimoska është astronautja e parë analoge nga Ballkani. Si studente e diplomuar në Universitetin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​ajo po punon për t'u bërë e para nga Maqedonia e Veriut që merr një diplomë master në Studimet Hapësinore. Ajo është drejtuesja lokale e NASA Space Apps Challenge për 2022, e organizuar në dy vende historike prestigjioze: Mountain View në Silicon Valley, Kaliforni dhe Klivlënd....

Nga VMRO DPMNE mohojnë se kanë kërkuar apo do të kërkojnë amnisti

VMRO DPMNE përmes njoftimit ka reaguar ndaj intervistës së Zoran Zaevit për “Dojçe Vele”, duke porositur se partia as nuk ka kërkuar e as nuk do të kërkoj amnisti. Zaev në intervistë ka thënë se Gruevski tërë këtë e bën “që të bëj pazarllëk për amnisti”, por se amnisti nuk do të ketë. “Zoran Zaev s’mund të kuptoj se dikush...

Rama: “Platforma Tiranase” është mit i krijuar nga politikanët maqedonas

“Platforma Tiranase është mit”, ndërkaq Ballkani mund të çmendet nëse BE nuk e përforcon procesin për integrim të këtyre vendeve në BE”, deklaroi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë për “Politiko". Rama më tej shton se nuk është për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën, por se edhe kjo nuk përjashtohet nëse integrimet e rajonit në BE ngelin në...

Ivanov për HRT: Synimi është të jemi fazë kalimtare në krijimin e shtetit të tretë shqiptar

Synimi i Platformës së partive shqiptare nuk është që ta bashkoj Maqedoninë, por Maqedonia të jetë fazë kalimtare në krijimin e shtetit të tretë shqiptar, deklaroi presidenti i Maqedonisë, në intervistën e djeshme në emisioni “Një me një”, në Radio- televizionin kroat (HRT). Për Platformën, Ivanov thotë se synimi i saj është gjuha shqipe të barazohet me atë maqedonase dhe...

Gjorçev: Deklaratat e Bushatit dhe Ramës godasin sovranitetin tonë

“Opinioni në Maqedoni çdo ditë është dëshmitarë i deklaratave që godasin çështjet e brendshme dhe sovranitetin e vendit. Ministri i jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati rekomandon që Platforma e Tiranës të futet, të vendoset dhe të bëhet pjesë përbërëse e Kushtetutës së RM-së ndërsa kryeministri shqiptar, Edi Rama pa regjistrim përmend numra prej 35% popullatë shqiptare në Maqedoni”, reaguan...

Rama: Platforma është shkruar në Maqedoni, unë kam lehtësuar komunikimin

Shqiptarët as nuk kanë qenë, as nuk janë e as nuk do të jenë problem në Maqedoni ndërsa akuzat rreth të ashtuquajturës “Platformës së Tiranës” janë lojë politike, thotë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në intervistë për portalin “dialogplus.ch”, shkruan korrespondenti i “Meta” nga Tirana. Rama në intervistë shton se maqedonasit shumë mirë e dinë se shqiptarët janë faktor konstituiv...

Zaev për HRT: Nuk pres dhunë dhe përplasje

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistë për televizionin shtetëror kroat (HRT) thotë se nuk pret që të ketë përplasje dhe gjakderdhje në vend dhe se nëse kjo duhej të ndodh, do të ndodhte më herët. “Kjo si frikë ekziston dhe të gjithë kemi frikë nga kjo, por jam i bindur se nuk do të arrijë deri aty. Nëse duhej...

LSDM: Intervista e Gruevskit është vërtetim se koha e tij ka kaluar

Proceset politike në Maqedoni tashmë nuk varen nga Nikola Gruevski dhe strukturat kriminale që 10 vite e tërheqin Maqedoninë në hendek ndërsa intervista e djeshme e Gruevskit është vërtetim se koha e tij ka përfunduar, thuhet në njoftimin e LSDM-së. “Në politikën e Maqedonisë s’ka më vend për politikanë të cilët vjedhin dhe gënjejnë popullin e vet, i bëjnë keq...

Gruevski: Hani ka kuptuar se koalicioni i gjerë nuk është ide e realizueshme

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në intervistë për televizionin “Nova” deklaroi se euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në vend ka ardhur me dinë që t’i inkurajojë partitë politike për koalicion të gjerë qeveritarë, por pas bisedave me krerët e partive ka ardhur në përfundim se diç e tillë s’mund të realizohet. “Përgjatë bisedave ai ka...

Han për “Cajt”: Në Maqedoni duhet të ketë ndryshim në proces evoluimi

Nëse nuk eksportojnë stabilitet, do të importojmë jostabilitet- kjo vlen si për Ballkanin ashtu edhe për fqinjësinë e mbetur të BE-së, vlerëson euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në intervistë për edicionin elektronik të gazetës gjermane “Cajt” ku flet edhe për Maqedoninë, shkruan “Dojçe Vele”. “Në interesin tonë është që në IRJ Maqedoni të ketë stabilitet dhe zhvillim të shtetit...

Rorabaker në Twitter bën thirrje Maqedonia të ndjek shembullin e Çekisë dhe Sllovakisë

Kongresmeni republikan dhe kryetar i Nën-komitetit për çështje evropiane në odën përfaqësuese amerikane, Dana Rorabaker vazhdon të promovojë idenë kontroverse për ndarjen e Maqedonisë edhe në Twitter. Ai duke u përgjigjur në mesazhe dhe reagime në Twitter rreth qëndrimeve të tij për Maqedoninë, mes të cilave edhe të ish shefit të diplomacisë maqedonas, Nikola Dimitrov, tha se “nëse popujt në...

Jankuloska: Askush nuk është i paprekshëm, madje as OJQ-të e financuara nga Sorosi

“Askush nuk është i paprekshëm, madje as OJQ-të e financuara nga Sorosi...nevojitet të ketë rregullta të njëjta në funksionimin e sektorit joqeveritar ndërsa institucionet patjetër të lihen që pa pengesë të kryejnë punën e tyre”, thotë në intervistë për “Dnevnik” ish ministrja e punëve të brendshme dhe funksionare e lartë e VMRO DPMNE-së, Gordana Jankuloska. “Shoqëria civile dhe funksionimi i...

Gruevski: Neve na ngjitin etiketa për shovinizëm ndërsa LSDM rrihte shqiptarë në vitet e 90-ta

“Fjalët se ne jemi nacionalistë nuk janë të vërteta”, ka deklaruar lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, në pjesën e dytë të “mega- intervistës” për edicionin elektronik të javores “Republika”. Lidhur me atë nëse VMRO DPMNE dhe kreu i saj janë nacionalistë ose jo, i dedikohet pjesa më e madhe e intervistës, ku Gruevski bën dallim mes nacionalizmit dhe...

Gruevski zbulon ilaç për Sorosin, pushon në mënyrë aktive dhe e lexon Trampin

Në “mega- intervistën” e fundvitit për edicionin elektronik të javores “Republika”, lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, hapësirë shumë të madh ndau për ballafaqimin me “Xhorxh Sorosin dhe të gjitha milionat që i derdh në Maqedoni” dhe me “gazetarët e korruptuar, pronarë të mediave, profesorë, intelektualë, analistë, aktivistë, të udhëhequr nga protestues profesional”. “Po të mos ishte Sorosi me rrjetën...

Poposki: Gjykata do të vendos kush do të përfundoj në burg

Duhet ta respektojmë presumpcionin e pafajësisë dhe të lëmë institucionet gjyqësore të vendosin se kush është fajtor e kush jo, deklaroi ministri i jashtëm, Nikolla Poposki, bartës i listës në njësinë e parë zgjedhore nga VMRO DPMNE, në intervistën javore në "Radio Evropën e Lirë", duke u përgjigjur në pyetjen se si një pjesë e të dyshuarve për krim...

Bejli: Nëse nuk ka përgjegjësi për bisedat e përgjuara, vendi do të vazhdoj me krizë

Porositë tona janë të njëjtat me ato që i deklaruan miqtë tanë nga BE. Tani është me rëndësi të zbatohet Marrëveshja e Përzhinës dhe të hapet rrugë për zgjedhjet nga katër partitë politike, deklaroi ambasadori amerikan në vend, Xhes Bejli në intervistë për “Utrinski Vesnik” duke u përgjigjur në pyetjen :”Me çfarë mesazhe apo propozime do të vijë zv-...

Zaev: LSDM është e gatshme për zgjedhje ndërsa unë për kryeministër i ardhshëm

LSDM është e gatshme për zgjedhje, thotë lideri i kësaj partie Zoran Zaev në intervistë për "Radio Evropën e Lirë" dhe shton se nëse populli ia jep nderin që të jetë kryeministër i ardhshëm, do ta bëj këtë. Ai thotë se rreth 65% e programit zgjedhor të LSDM-të ka të bëjë me ekonominë ndërsa fokusi vendoset në hapjen e vendeve...

Ivanov: Sistemi i shërbimeve të kundërzbulimitе u shkatërrua në mënyrë tektonike nga Verushevski служби беше тектонски нарушен од Верушевски

Presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov në intervistë për "Dnevnik" sërish drejtpërdrejtë sulmoi kreun e LSDM-së, Zoran Zaev duke akuzuar se ai është ideatori i krizës ndërsa PSP vepron në mënyrë selektive. Ivanov sërish i bën thirrje Zaevit "që të merr guxim" dhe të kërkoj t'i tërhiqet falja për rastin "Global" në vitin 2008. Ivanov thotë se vitin e kaluar ka...

Han: Marrëveshja e Përzhinës nuk është e vdekur dhe është e rëndësishme të mbahen zgjedhjet

Në Maqedoni duhet që të ketë zgjedhje të cilat do të jenë të pranuara nga Bashkësia Ndërkombëtare, kështu është shprehur në një intervistë për Radion Evropa e Lirë komisari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë i Bashkimit Evropian, Johanes Han. “Ka ardhmëri. Beteja finale është që të ketë zgjedhje. Por, mendoj se është e rëndësishme ato të pranohen nga komuniteti...