fbpx
Tag: Intervistë

tag: intervistë

Poposki: Maqedonia e shqyrton mundësinë për ngritjen gardhit si Hungaria

Maqedonia po shqyrton mundësinë për ndërtimin gardhit në kufirin e saj, ngjashëm sic ka vepruar edhe Hungaria, për ta ndërprerë hovin e refugjatëve, ka thënë ministri për punë të jashtme, Nikolla Poposki, në intervistën e tij dhënë për javoren hungareze "Figjelo". Sipas Poposkit, Maqedonisë do t’i duhet mbrojtje fizike, edhe pse kjo zgjidhje nuk mund të jetë afatgjate. “Nëse merret parasysh ajo se...

FT për Gruevskin : Do t’i pranoj propozimet e opozitës, por nuk do të tërhiqet

Në analizën e “Financial Times” kushtuar Maqedonisë thuhet se kryeministri Nikolla Gruevski është i gatshëm t’i pranoj propozimet e opozitës për ndarjen e pozitave kyçe në periudhën e zgjedhjeve të parakohshme, por nuk pranon të tërhiqet nga posti i kryeministrit. Në analizë thuhet se Gruevski disa herë ka theksuar se nuk ka ndërmend ta lëshojë postin kryeministror. “Me këtë (kërkesën...

Danielson: Përgjegjësi politike që të kthehet besimi në institucione

Kristian Danielson, drejtori i përgjithshëm për zgjerim në Komisionin Evropian, në intervistë për rrjetin e internetit, “Europian Western Balkans” shprehi shqetësim për sulmin e armatosur në Kumanovë dhe tha se rasti duhet hetuar  që të mos vihet deri në përshkallëzim të tensioneve në vend. “Jam shumë i shqetësuar për atë që ndodhi në Kumanovë. BE dënon çdo formë të dhunës...

Poposki: Çdo ditë ka qytetar të dëshpëruar nga BE

Greqia po tenton të fitoj kohë në bisedimet lidhur me emrin, vlerëson ministrin i jashtëm  i vendit Nikolla Poposki në intervistën për gazetën e Vjenës, “Di Prese”. Ai thotë se qeveria greke për momentin nuk është në mundësi të harxhoj energji në asgjë tjetër, përveç në zgjidhjen e krizës ekonomike. “Është bast i rrezikshëm se Athina së shpejti do t’i...

Ivanov: Edhe Greqia edhe ne kemi hyrë në lojë tjetër për emrin

Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov në intervistën e djeshme në "Sitel" në pyetjen që iu parashtrua (në formë: Ju thërrasin), pse nuk e mbledh Këshillin e sigurisë pas informacioneve për përgjim masovik, pas të cilës, sipas pohimeve të njërës palë, qëndron shërbim i huaj, ai u përgjigj se nuk mund të kuvendoj në bazë të “raporteve të mediumeve dhe...

Sheqerinska për Kanal 77: Nuk ka asnjë bisedë të regjistruar Gruevski- Mijalkov

Nënkryetarja e LSDM-së, Radmilla Sheqerinska gjatë pjesëmarrjes së saj në “Kanal 77” në emisionin “Stadion”, tha se një prej dëshmive se kush ka përgjuar është se nuk asnjë bisedë përmes telefonit celular nga kryeministri Nikolla Gruevski dhe drejtori i DSK-së, Sasho Mijalkov. Sipas Sheqerinskës, është e qartë se përgjimi është bërë që të kihet kontroll ndaj opozitës, por edhe mi...

Zaev: Opozita po e luan rolin e saj – korrigjuese e qeverisë

Maqedonia gjendet në situatë serioze politike, thotë Zoran Zaev, lideri i LSDM-së në intervistën e agjencisë bullgare të lajme "Fokus“. v–Maqedonia momentalisht gjendet në situatë tensionuese dhe shokuese që përfundimisht do ta çojë shtetin në rrugën e drejtë. Opozita  po e luan rolin e saj si korrigjuese e qeverisë, por për ta mbrojtur vetveten ata filluan të arrestojnë njerëz. Ma...

Çfarë tha, e çfarë në të vërtet donte të na thotë Han?

Komisari evropian për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në intervistën javore për Radion Evropa e Lirë, në mënyrën e tij karakteristik vlerësoi vizitën në vend në vazhdon e krizës politike. “Meta” tentoi që deklaratat e Hanit t’i “përkthej” në gjuhë të rëndomtë jo-politike, që të jetë më qartë, çfarë tha e çfarë donte të na thotë? PËR “PUÇIN” DHE PËRGJIMIN Tha: Ata...

ZAev: Shërbimi sekret i huaj, nuk mund të përgjojë më shumë se 20.000 qytetarë

“Askush nuk më ka kontaktuar. Kjo është për të habitur, së paku ministri i punëve të brendshme është dashur të prononcohet, por kjo nuk ndodhi. Tani gjithçka është e qartë. Ajo që po flitet në opinion, debate, kush i ka përgjuar qytetarët tanë, më shumë se 20 mijë qytetarë të vendit, tani është e qartë, nga shumë arsye”, ka...

Stavreski: Kapitali në zonën financiare do të vijë nga burim i sigurt

Në zonën ndërkombëtare financiare të Maqedonisë çdo kapital do të vijë nga burime të verifikuara. Rregullorja duhet të përmbyllet në kuartalin e parë vitin vijues, ndërsa që zona të funksionojë verën e 2015. Kompanitë e para apo shoqata financiare pritet të fillojnë me punë në zonën financiare maqedonase më 2016. Këtë e theksoi zëvendëskryeministri maqedonas dhe ministër i financave Zoran...