fbpx

Jankuloska: Askush nuk është i paprekshëm, madje as OJQ-të e financuara nga Sorosi

-

“Askush nuk është i paprekshëm, madje as OJQ-të e financuara nga Sorosi…nevojitet të ketë rregullta të njëjta në funksionimin e sektorit joqeveritar ndërsa institucionet patjetër të lihen që pa pengesë të kryejnë punën e tyre”, thotë në intervistë për “Dnevnik” ish ministrja e punëve të brendshme dhe funksionare e lartë e VMRO DPMNE-së, Gordana Jankuloska.

“Shoqëria civile dhe funksionimi i sektorit joqeveritar ka rëndësi kyçe për zhvillimin dhe funksionimin e një demokracie. OJQ në një shoqëri mund të jetë korrigjues i institucioneve dhe të imponojë tema që janë të rëndësishme për qytetarët. Megjithatë, vlerën shoqërore që e kanë organizatat joqeveritare s’mund të jetë paravan për shkatërrim dhe ndërrim të dhunshëm të pushtetit të zgjedhur në mënyrë demokratike. Për fat të keq, tek ne kjo ndodhi. Rrjeti i OJQ-ve i financuar nga Sorosi u shndërruar në monopol, me dominimin e vet financiar duke u nxjerrë në skenë organizatat joqeveritare që kishin qëndrime më të ndryshme se qëndrimet e tyre. Veprimi i këtillë destruktiv në vend që të jetë korrigjues i institucioneve, i shndërroi në element destruktiv në shoqëri. Por, bota ndryshon ndërsa shoqëria jonë bëhet më e pjekur” thotë Jankuloska në intervju.

Ajo gjithashtu në intervistë flet për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi” dhe në këtë kontekst thotë se “veprimi i plotë i Katica Janevës, i mbështetur nga disa përfaqësues diplomatik në vend, vitin e kaluar ishte i drejtuar drejt krijimit të alibit për Zoran Zaevin Zoran Verushevskin dhe frymëzuesit të tyre”

Lidhur me rastin “Tanku”, ajo kategorikisht mohon se ka marrë pjesë në furnizimin e “Mercedesit” të blinduar prej 600.000 euro dhe thotë se shërbimet në MPB të angazhuar për furnizime publike në mënyrë profesionale e kanë kryer punën.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.