fbpx
Tag: Institucione

tag: institucione

Zhbogar për “Meta”: Është humbur shumë kohë, të vazhdohet me formimin e institucioneve

Shefi i delegacionit të BE-së në Shkup, ambasadori Samuel Zhbogar, sot në Kuvend është takuar me kryetari e sapozgjedhur, Talat Xhaferi, të cilit ia ka shprehur gatishmërinë e BE-së për bashkëpunim me të dhe me këtë institucion. Në deklaratë për “Meta”, pas mbarimit të takimit, Zhbogar ka thënë se deri më tani është humbur shumë kohë dhe duhet të vazhdohet...

Veljanovski për të martën caktoi vazhdimin e seancës konstituive

Duke dërguar urime për festën e Pashkëve për qytetarët e Maqedonisë, kryesuesi i Kuvendit, Trajko Veljanovski, vazhdimin e ardhshëm të seancës konstituive e caktoi për të martën (18 prill) më ora 11. Deputetët në vazhdimin e 12-të të seancës konstituive përfaqësuan qëndrimet e partive të tyre dhe debatonin për Platformën e Tiranës, Ligjin për përdorimin e gjuhëve, Marrëveshje e Ohrit...

PSP kontrollon pronat e zyrtarëve dhe kompanive për hetimet financiare

Prokuroria Speciale është duke zhvilluar kontrolle të hollësishme të pronave ndaj një numri të madh të personave dhe kompanive, për nevojat e hetimeve financiare që i ndërmerr, njoftuan sot nga PSP. “Pranë kësaj Prokurorie Publike zhvillohet disa procedura para- hetimore që kanë për qëllim zbatimin e hetimeve financiare kundër një numrit të madh të personave fizik dhe juridik. Synimi i...

Han: Të gjithë liderët, madje edhe presidenti duhet ta respektojnë epilogun nga zgjedhjet

Të gjithë liderët, madje edhe presidenti duhet ta respektojnë epilogun nga zgjedhjet e fundit- shkroi euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në profilin e tij në Twitter pas vendimit të sotëm ku presidenti Gjorgje Ivanov vendosi të mos ia dorëzojë mandatin Zoran Zaevit për formimin e Qeverisë. https://twitter.com/JHahnEU/status/837009848202104837 Han poashtu tha se "në demokraci patjetër duhet pranuar shumica parlamentare, edhe pse...

Jankuloska: Askush nuk është i paprekshëm, madje as OJQ-të e financuara nga Sorosi

“Askush nuk është i paprekshëm, madje as OJQ-të e financuara nga Sorosi...nevojitet të ketë rregullta të njëjta në funksionimin e sektorit joqeveritar ndërsa institucionet patjetër të lihen që pa pengesë të kryejnë punën e tyre”, thotë në intervistë për “Dnevnik” ish ministrja e punëve të brendshme dhe funksionare e lartë e VMRO DPMNE-së, Gordana Jankuloska. “Shoqëria civile dhe funksionimi i...

OSBE: Zgjedhjet kaluan mirë, por shteti patjetër duhet t’i përforcoj institucionet

Dita zgjedhore kryesisht kaloi mirë ndërsa nëse nuk ka ankesa, institucionet dhe shteti duhet të ballafaqohen me to, deklaroi përfaqësuesi special i OSBE-së, Roberto Bateli, gjatë prezantimit të rezultateve fillestare për rrjedhën e procesit zgjedhor. Në konkluzionin e përbashkët të vëzhguesve ndërkombëtarë theksohet se qytetarët e kanë kuptuar rëndësinë dhe rolin e zgjedhjeve ndërsa politikanët tani duhet të shfrytëzojnë mundësinë...

Anti- korrupsioni hapi katër raste për punësime para zgjedhjeve

Komisioni shtetëror për pengimin e korrupsionit (KSHPK) sot në seancë publike hapi procedura për katër raste të punësimit kundër- kushtetues në institucione publike dhe ndërmarrje në periudhën parazgjedhore. Parashtresat deri tek anti- korrupsioni i dorëzoi LSDM ndërsa nga gjithsej pesë, KSHPK nuk e pranoi parashtresën lidhur me punësimin e administratorit informatik në këtë Komision. Anti- korrupsioni hapi procedura lidhur me konkurse...

Kaos dhe koordinim i dobët gjashtë ditë pas vërshimeve në Stajkovcë

Gjashtë ditë pas vërshimeve katastrofale në Stajkovcë, edhe më tej në këtë vend vërehet kaosi dhe tollovia. Nuk dihet kush ndihmon, kush ofron ushqim dhe kur qytetarët mund të presin mekanizimin e duhur i cili do të ndihmoj në largimin e mbeturinave dhe baltës nga shtëpitë e tyre. Madje, në vendin e ngjarjes ajo që mund të shkruhet nëpër...

Zaev u bëri thirrje qytetarëve të mos marrin pjesë në zgjedhjet jo- legjitime të 5 qershorit

LSDM dhe partnerët e koalicionit sot në selinë e LSDM-së, e nënshkruajtën platformën për Maqedoni demokratike. Pas nënshkrimit, fjalim ka mbajtur lideri i LSDM-së, Zoran Zaev i cili bëri thirrje deri te qytetarët që t’i bojkotojnë zgjedhjet dhe të mos dalin në votime. “I ftoj të gjithë qytetarët, të gjitha organizatat civile dhe partitë politikë që të mos marrin pjesë në...

Vendimin për lëshimin e Kuvendit, Veljanovski do ta firmos më 15 prill

Kryetari i Parlamentit, Trajko Veljanovsi, vendimin për shpërbërjen e Kuvendin do ta nënshkruaj më 15 prill. Ashtu siç thuhet në kumtesën e kabinetit të Veljanovskit, ky vendim është sjellë që zgjedhjet fer dhe demokratike të mbahen më 5 qershor. “Në përputhshmëri me vendimin për shpërbërjen e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, unë si kryetar i Kuvendit, në bazë të kornizave...

Reagime: Disa skenarë fshihen pas vendimit të BDI-së për largim

Liderët e PRSD-së, Lidhje Demokratike dhe PEPR, Tito Petkovski, Pavle Trajanov dhe Samka Ibrahimovski dolën me reagime lidhur me vendimin e BDI-së për tërheqjen e ministrave. Petkovski vlerëson se vendimi i partnerit të koalicionit të VMRO DPMNE-së është vetëm mënyrë që të betonohet data e zgjedhjeve. “Duke pasur parasysh si janë zhvilluar gjërat në të kaluarën, hapi i Integristëve është skenar...

Memeti: Institucionet nuk kanë vullnet për zbatimin e dispozitave

  Institucionet në Maqedoni nuk kanë vullnet për zbatimin e dispozitave dhe ligjeve, që të ballafaqohen me sfidat, t’i zgjidhin problemet dhe ky është problemi kryesor, thotë avokati i popullit Ixhet Memeti në intervistën javore për “Radion Evropa e Lirë”. “Ne në RM, në demokraci parlamenare formuam prokurori të posaçme, kjo flet se në çfarë niveli jemi. Kjo flet mjaft se...

Shqipëria rrit nivelin e sigurimit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në seancë të jashtëzakonshme nga të gjitha institucionet kërkoi të ndërmerren masa plotësuese për rritjen e nivelit të sigurisë. Rama kërkoi masa shtesë të sigurisë në objektet me rëndësi jetësore, kalimet kufitare, linjat kufitare, objektet ushtarake, portet, aeroportet, shkollat, spitalet, vendet ku tubohen më shumë njerëz, centralet hidroelektrike, ujësjellësit,qendrat e telefonisë, internetit si dhe televizionet. Seancën...

BIRN: Për “Shkupi 2014” janë shpenzuar mbi 567 milion euro

Më shumë të holla për projektin “Shkupi 2014” kanë shpenzuar Ministria e kulturës dhe Shërbimi për gjëra të përgjithshme dhe të përbashkëta të Qeverisë sepse ata paraqiten si investitor i objekteve më të mëdha siç janë Muzeu i VMRO-së, Teatri i vjetër, Gjykata kushtetuese, Filarmonia e Maqedonisë dhe pamja e re e godinës së Qeverisë, njofton BIRN në hulumtimin...

Nuk ka vlerësim, por stema do të jetë lirë

Kompetentët nuk kanë bërë analizë sa do t’i kushtojë qytetarëve ndryshimet e paralajmëruara të stemës shtetërore, gjegjësisht sa të holla do të ndahen nga buxheti për ndryshime në këtë pjesë  për atë çka do të thotë përdorim i stemës. Përkundrazi  bindjet e Qeveria se qytetarët nuk  do të kenë harxhime shtesë  për zëvendësim të dokumenteve personale me të reja, të...