fbpx
Tag: Rasti “Puçi”

tag: rasti “Puçi”

Janeva: Nesër do të bisedojmë me Këshillin e prokurorëve publike, asgjë nuk është finale

Prokurorja speciale, Katica Janeva dhe pesë prokurorë nga ekipi i saj në takimin e sotëm me anëtarët e Këshillit të prokurorëve publik kanë diskutuar lidhur me kërkesën e Këshillit për dhënien në shqyrtimit të dokumentacionit për lëndën “Puçi”. Ata, siç njofton Këshilli, kanë rënë në ujdi që këto takime sipas nevojës të vazhdojnë edhe në të ardhmen. Janeva pas përfundimit...

Jankuloska: Askush nuk është i paprekshëm, madje as OJQ-të e financuara nga Sorosi

“Askush nuk është i paprekshëm, madje as OJQ-të e financuara nga Sorosi...nevojitet të ketë rregullta të njëjta në funksionimin e sektorit joqeveritar ndërsa institucionet patjetër të lihen që pa pengesë të kryejnë punën e tyre”, thotë në intervistë për “Dnevnik” ish ministrja e punëve të brendshme dhe funksionare e lartë e VMRO DPMNE-së, Gordana Jankuloska. “Shoqëria civile dhe funksionimi i...

VMRO DPMNE: Do të ketë drejtësi dhe paqe kur Zaevi do të përgjigjet para gjykatës ndërsa Janeva nuk do ta shpëtoj

“Do të ketë drejtësi dhe paqe kur kriminel si Zoran Zaevi do të japin përgjegjësi para gjykatësve dhe kur nuk do të ekzistojnë Katica të ndryshme dhe prokurori speciale për t’i shpëtuar”, thuhet në njoftimin e VMRO DPMNE-së lidhur me seancën e djeshme të Komitetit ekzekutiv të partisë, ku është shqyrtuar dhe analizuar vendimi i PSP-së për tërheqjen e...

Veljanovski: PSP me vendimin për lëndën “Puçi” vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së

Me vendimin e sotëm për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”, PSP vërtetoi se është degë partiake e LSDM-së/ Sorosit, deklaroi sot në konferencë shtypi  deputeti i VMRO DPMNE-së dhe ish kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski. Ai shtoi se Janeva “nuk është prokurore që punon në mënyrë të pavarur, por se me urdhrat e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev dhe...

PSP tërhoqi aktakuzën për rastin “Puçi” pasi ka qenë në kundërshtim me provat

PSP heq dorë dhe tërheq aktakuzën për rastin “Puçi”, ku në mesin e të akuzuarve janë lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dhe ish drejtori i DSK-së, Zoran Verushevski. Siç njoftojnë nga PSP, shkak për këtë vendim është se “gjendja faktike e treguar në aktakuzë është në kundërshtim me provat me të cilat ata posedojnë” dhe rezultatet e Prokurorisë në procedurat...

LSDM: Vendimi i PSP-së vërtetoi se “Puçi” është proces i montuar gjyqësor, i iniciuar nga Gruevski

Dështoi përpjekja më e madhe, më e dëshpëruese dhe më e ulët për montim të procesit gjyqësor në Republikën e Maqedonisë, i iniciuar nga ish kryeministri Nikola Gruevski, thuhet në njoftimin e LSDM-së, lidhur me vendimin e PSP-së për tërheqjen e aktakuzës për rastin “Puçi”, ku njëri prej të akuzuarve është kreu i partisë, Zoran Zaev. “Me vendimin e sotëm...

PSP: Më shumë qytetarë kontrollojnë nëse po përgjohen

Gjithsej 81 kërkesë deri më sot kanë arritur në PSP nga qytetarë që interesohen nëse numrat e tyre të telefonit janë ndjekur ilegalisht, njoftoi sot Specialja, duke shtuar se kërkesat kanë të bëjnë për gjithsej 245 numra telefoni. Nga PSP thonë se të gjithë të interesuarit munden deri tek ta të dërgojnë kërkesë me shkrim, ku do të shënojnë numrin...

Me lëndën “Shënjestra”, të akuzuarit në lëndën “Puçi” do të bëhen dëshmitarë ndërsa dëshmitarët të akuzuar

Çfarë do të ndodh me aktakuzën për rastin "Puçi" pas publikimit të lëndës së re të PSP-së? A do të tërhiqet, a do të zgjerohet me të akuzuar tjerë apo në gjykatë në vend të atyre që tanimë janë të akuzuar do të thirren të akuzuarit në aksionin "Shënjestra"? Kjo do të dihet pasi zyrtarisht të filloj procesi gjyqësor....

Termin “target” PSP e ka vjedhë nga Gruevski

Emri kodues "Target" është hetimi më i ri i PSP-së dhe rastësisht apo jo, vitin e kaluar në janar këtë emër e përmendu lideri aktual dhe ish kryeministri, Nikolla Gruevski, pikërisht në lidhje me përgjimet. Gruevski në fjalimin e tij më 25 shkurt 2015, një muaj pasi MPB e publikoi në opinion rastin "Puçi" dhe ngriti kallëzim penal ndaj Zoran Zaev,...

Lënda “Puçi” anulohet sërish, përplasen Janeva dhe gjykatësja

Përplasja e ashpër mes prokurores speciale, Katica Janeva dhe gjykatëses Lubinka Bashevska ngriti tensione në seancën e sotme të rastit “Puçi”, që sërish u anuluar, por këtë herë në afat të papërcaktuar. Arsye për përplasjen dhe reagimin e Janevës ishte emërimi i dy gjykatësve të reja nga juria, të cilat nuk kanë certifikatë, për çka Bashevska anuloi seancën. Në fillim...

Nëntori do të jetë muaji më “gjyqësor” i vitit

Muajin e ardhshëm në Gjykatën Penale të Shkupit janë caktuar dhe duhet të mbahen seancat e proceseve gjyqësore që shkaktojnë interesin më të madh të opinionit, mes të cilave gjykimi për “Puç”, ngjarjet në Komunën Qendër në qershor të vitit 2013-të dhe “Lagjen e Trimave”, etj. Thuajse të gjitha gjykimet janë për raste që kanë lidhje direkte apo indirekt me...

Janeva: Gjykata pa arsye anuloi rastin “Puçi” dhe nuk i ka dërguar ftesë Gruevskit

Seanca e sotme për rastin “Puçi” është anuluar për shkak të mosprezencës së njërit anëtarë të jurisë. Ky është arsyetimi zyrtar i gjykatës rreth anulimit të seancën, e cila është shtyrë për më 1 nëntor. Prokurorja speciale Katica Janeva tha se gjykata pa arsye ka anuluar seancën për shkak të sëmundjes së jurisë, që siç tha, është në kundërshtim me...

PLD: Formim urgjent të një gjykate speciale për rastet e Prokurorisë speciale publike

Partia Liberal-demokrate sot kërkoi formimin urgjent të një gjykate speciale në RM, për procedimin e aktakuzave të PSP-së. “Paralajmërojmë se “swarovski-gjyqësorin” dhe në përgjithësi sistemin, i cili në të gjithë nivelet e pushtetit gjyqësor dhjetë vite e ndërtonin Gruevskin dhe “familja”, ka mundësi të sakrifikojnë punën dhe mundin e prokurorëve speciale në lëndën “Titanik”. Theksojmë nevojën e plotësimit urgjent të...

Seanca për rastin “Puçi” shtyhet me kërkesë të Janevës

Seanca për rastin “Puçi” sot sërish është shtyrë, këtë herë për 2 mars të këtij viti. Shtyrjen e kërkuan nga prokuroret e Prokurorisë speciale, Katica Janeva dhe Lençe Ristovska. Ata kërkuan më shumë kohë dhe mundësi që të bëjnë analizë në provat. Gjithashtu, prokuroret kërkuan nëse gjykata nuk ka mundësi t’ua dorëzoj provat, t’u siguroj hapësirë dhe pesë ditë pune, ku...

Zaev: Zgjedhje do të ketë kur do të plotësohen kushtet

Lideri opozitar Zoran Zaev sot në intervistë për televizionin Kanal 5 njoftoi se qytetarëve, nëse fiton në zgjedhjet e ardhshme, do t’u siguroj miratim transparent të buxheteve dhe liri të mediumeve. Është interesante se teksa bisedonin për pjesën e lirisë së mediumeve, kryeredaktorja Lidija Bogatinova i tha Zaevit se “kjo intervistë nuk do të zhvillohej po mos të kishte qenë...

Gjykata shfuqizon paraburgimin për Verushevskin dhe Lazarevskin

Këshilli penal në Gjykatën Themelore Shkupi- 1 ka shfuqizuar paraburgimin e Zoran Verushevskit dhe Gjorgji Lazarevskit, të akuzuar në rastin “Puçi”, njoftoi sot pasdite Gjykata Themelore Shkupi-1. Gjykata ka pranuar garancinë e propozuar si dhe propozimin e Prokurorisë speciale që t’u ndalohet largimi nga vendbanimi gjegjësisht nga qyteti i Shkupit dhe përkohësisht t’u merren dokumentet e udhëtimit.

Gjykata kërkon nga Janeva pasportat e Verushevskit dhe Lazarevskit

Këshilli Penal i Gjykatës Themelore Shkupi 1 nga prokuroria speciale Katica Janeva kërkoi që t'i dorëzojë pasaportën e Zoran Verushevskit dhe Gjorgji Llazarevskin që të mund të vendos për propozimet dhe konstatimin lidhur me abrogimin ose zëvendësimin e  masës paraburgim, të dy të akuzuar për rastin "Puçi", informoi  sot Gjykata Themelore Shkupi 1. "Duke vepruara sipas propozimeve të të akuzuarve, në të...

LSDM: Nëse Janeva nuk e merr rastin “Puçi” deri 2 dhjetor, Zaev nuk do të paraqitet në gjykatë

Nëse Prokuroria speciale nuk e merr rastin “Puçi” deri në seancën e radhës të caktuar për 2 dhjetor, atëherë kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev nuk do të paraqitet në gjykatë, e nëse kjo nuk ndodh deri atëherë, ai sërish nuk do të paraqitet në seancën e caktuar, thonë nga LSDM. “Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ngel në qëndrimin e njëjtë...

“Puçi” ka një javë në byronë e Katica Janevës

Prokurorja speciale publike Katica Janeva, mori materialin për rastin "Puçi" nga prokurori publik i cili udhëhiqte rastin dhe prej tani lënda është në juridiksionin e saj, deklaroi për "Metën", avokati i mbrojtjes Angele Ilievski. Sipas Ilievski, ai dhe kolegët e tij, si avokatë të mbrojtës, akoma nuk kanë marrë njoftim zyrtar nga prokurorja speciale, mirëpo Janeva para një javë ka...

Zaev nuk do të paraqitet në gjykatë edhe të hënën e ardhshme

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev nuk do të paraqitet në gjykatën penale Shkup edhe të hënën e ardhshme, më 7 shtator, për kur është caktuar fillimi i procesit gjyqësor për rastin “Puçi” deklaroi për “Meta” zëdhënësi i kësaj partie, Petre Shilegov. “Nuk ka tërheqje nga qëndrimi paraprak” tha shkurt Shilegov. Lideri opozitar në fillim të korrikut, shkurtë pas njoftimit të terminit...