fbpx

Bejli: Nëse nuk ka përgjegjësi për bisedat e përgjuara, vendi do të vazhdoj me krizë

-

Porositë tona janë të njëjtat me ato që i deklaruan miqtë tanë nga BE. Tani është me rëndësi të zbatohet Marrëveshja e Përzhinës dhe të hapet rrugë për zgjedhjet nga katër partitë politike, deklaroi ambasadori amerikan në vend, Xhes Bejli në intervistë për “Utrinski Vesnik” duke u përgjigjur në pyetjen :”Me çfarë mesazhe apo propozime do të vijë zv- sekretarja e shtetit të SHBA-së, Viktoria Nuland.

Sipas tij, nëse mund të ketë zgjedhje, ato s’duhet të shtyhen.

“Ata mund ta çojnë vendin përpara me Qeveri e cila është plotësisht legjitime dhe nuk ka skandale. Prioritetet urgjente reformuese janë këtu gjithashtu. Prezent janë çështjet e vjetra të sundimit të së drejtës dhe reformat në media. Dhe e treta është Prokuroria speciale sepse nëse nuk vendoset përgjegjësi për bisedat e përgjuara dhe përmbajtjen e tyre, vendi do të vazhdoj me krizë” tha Bejli.

Lidhur me punën e PSP-së, Bejl tha se nëse zyra e Speciales do të mund të zbatoj hetime në mënyrë profesionale dhe pa pengesa, është testi i vërtetë për sundimin e të drejtës në vend.

“Në bazë të anketave të BE-së dhe vlerësimeve tona, ekziston mosbesim në sistemin gjyqësor. Besoj se ka gjykata në Maqedoni që janë të afta të procedojnë raste në mënyrë të paanshme, në përputhje me rregullat dhe procedurat. Kjo është sfidë e vërtetë për integritetin e sistemit gjyqësor dhe të përgjigjurit në këtë sfidë do t’u ndihmoj që të shënoni progres” ka shtuar Bejli në intervistë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.