fbpx

Poposki: Gjykata do të vendos kush do të përfundoj në burg

-

Duhet ta respektojmë presumpcionin e pafajësisë dhe të lëmë institucionet gjyqësore të vendosin se kush është fajtor e kush jo, deklaroi ministri i jashtëm, Nikolla Poposki, bartës i listës në njësinë e parë zgjedhore nga VMRO DPMNE, në intervistën javore në “Radio Evropën e Lirë”, duke u përgjigjur në pyetjen se si një pjesë e të dyshuarve për krim në partinë e tij, premtojnë luftë pa kompromis kundër kriminalitetit.

“Për çështjet se kush do të përfundoj në burg, i vetmi institucion kompetent për këtë është gjyqësori i Maqedonisë dhe mendoj se për këtë çështje më mirë është të merret sistemi gjyqësor në vend. Konsideroj se si qeveri kemi përgjegjësi që të miratojmë ligje dhe të përpiqeni që t’i zbatojmë në ligje. Nëse niseni nga i njëjti postulat, kemi alternativë mes opsionit politik, partisë kryesore opozitare, që gjithashtu e thotë këtë në kushte kur kënaq falje dhe nuk bashkëpunon me gjyqësorin” thotë Poposki.

Ministri i jashtëm thonë se për të gjithë forcat politike në Maqedoni, forcë e përgjithshëm janë BE dhe NATO dhe se Maqedonia nuk duhet të kujdeset për interesat e “atyre nga jashtë”, por për interesat personale.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.