fbpx
Tag: Nikolla Poposki

tag: Nikolla Poposki

Poposki: Deklarata e Bushatit është pasqyrimin i edukimit dhe kulturës së tij

Nuk është mirë politikanë nga rajoni të marrin hapa për nevojat e zgjedhjeve të ardhshme- deklaroi shefi i diplomacisë maqedonase, Nikola Poposki duke komentuar deklaratën e ministrit të jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati, i cili komentoi ngjarjet e brendshme në Maqedoni ndërsa maqedonasit i quajti “sllavomaqedonas”. “Synimi është që të krijojnë fotografi se po udhëheqin me të gjitha partitë politike...

Poposki: Përgatitja e zgjedhjeve nuk lë hapësirë për pretekste rreth rezultateve

Shefi i diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki sot në takimin ministror të vendeve- anëtare të Organizatës për siguri dhe bashkëpunim pranë Evropës (OSBE) theksoi se terrorizmi, ekstremizmi i dhunshëm, radializimi dhe kriza e refugjatëve paraqesin sfida serioze të sigurisë me të cilat ballafaqohet rajoni i OSBE-së. “Maqedonia është partner aktiv i koalicioneve ndërkombëtare anti- terror dhe do të vazhdoj të kontribuoj...

Pas Kurz edhe Siarto në vizitë të dyfishtë në Maqedoni

Ministri i jashtëm hungarez, Peter Siatro sot në mëngjes ishte për vizitë shtetërore në Maqedoni, në takim me shefin e diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Poposki ndërsa sonte do të jetë mysafir në mitingun e VMRO DPMNE-së. Siarto ashtu sikur edhe homologu i tij austriak, Sebastian Kurz i cili javën e shkuar ishte pjesë e mitingut të VMRO-së e më pas...

Kurc: Në mitingun mora pjesë si anëtarë i partisë simotër dhe këtu s’ka asgjë kontestuese

Në mitingun e djeshëm të VMRO DPMNE-së mora pjesë si anëtar i Partisë Popullore Evropiane dhe këtu s’ka asgjë kontestuese, tha ministri i jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurc si përgjigje në pyetjen e gazetarëve pas takimit të sotëm me homologun e tij maqedonas, Nikolla Poposki. “Këtu jam si ministër i jashtëm i Austrisë. Dje isha në manifestim partiak, prezent si...

Poposki: Gjykata do të vendos kush do të përfundoj në burg

Duhet ta respektojmë presumpcionin e pafajësisë dhe të lëmë institucionet gjyqësore të vendosin se kush është fajtor e kush jo, deklaroi ministri i jashtëm, Nikolla Poposki, bartës i listës në njësinë e parë zgjedhore nga VMRO DPMNE, në intervistën javore në "Radio Evropën e Lirë", duke u përgjigjur në pyetjen se si një pjesë e të dyshuarve për krim...

Samiti rajonal mes Maqedonisë, Greqisë, Bullgarisë dhe Shqipërisë anulohet pas zgjedhjeve

Samiti i dytë rajonal i shefave të diplomacive të Greqisë, Maqedonisë, Shqipërisë dhe Bullgarisë është anuluar për shkak të zgjedhjeve në Maqedoni dhe turbulencat e reja politike në Sofje pas zgjedhjeve presidenciale. Shefi i diplomacisë greke Nikos Kozias i cili ishte nismëtar i këtij takimi rajonal, paralajmëroi se katër ministrat janë dakorduar që në vend të fundit të nëntorit, takimi...

Kozias- Poposki: Nëse nuk ka besim mes partnerëve, s’mund të ketë as “martesë”

Ministrat e jashtëm grek dhe ai maqedonas, Nikos Kozias dhe Nikolla Poposki sot në Shkup kanë biseduar për masat e ndërtim- besimit dhe mbindërtimin dhe zgjerimin e tyre si dhe për linjën hekurudhore nga Manastiri deri në Lerin si dhe ndërtimin e gazsjellësit Selanik- Maqedoni. Kontesti për emrin, siç u njoftua më herët, nuk ka qenë temë diskutimi mes shefave...

Kozias të enjten për vizitë në Shkup

Perspektiva evropiane e Maqedonisë do të jetë temë kryesore e bisedave të ministrit grek të Punëve të Jashtme, Nikos Kozias, i cili të enjten do ta vizitojë vendin tonë. Shefi i diplomacisë greke në Shkup do të takohet me diplomatë të Maqedonisë, para të cilëve do të mbajë fjalim, ndërsa diplomatët pastaj do të mund të parashtrojnë pyetje. Burime diplomatike informojnë...

MPJ: Shtetasit e Maqedonisë në Turqi janë të sigurt

Qytetarët maqedonas që për momentin janë në Turqi janë të sigurt dhe tani për tani nuk ka të lënduar apo viktima, njoftojnë nga Ministria e jashtme. Ministri i jashtëm Nikolla Poposki ka zhvilluar bisedë telefonike me kolegun turk Mevlut Çavushoglu i cili e ka siguruar se autoritetet turke punojnë për normalizimin e gjendjes dhe se së shpejti do të evitohen...

Han: KSHZ ka kohë të mjaftueshme që të përgatit listën e zgjedhësve

Ka kohë të mjaftueshme për të kryer punët që kërkohen nga organet relevante për të krijuar kushtet e nevojshme për mbajtjen e zgjedhjeve. Kështu ka deklaruar eurokomesari, Johanes Han, pas takimit të tij bilateral me ministrin e Jashtëm, Nikolla Popovski. Sipas tij, nuk ka elemente që mund t’a pengojnë mbajtjen e zgjedhjeve në datën e caktuar dhe është i bindur se...

BBC provokon Poposkin: Në politikë u futët që të hidhni gaz lotsjellës ndaj fëmijëve?

“Vendi juaj përdori gaz lotsjellës ndaj shumë njerëzve, përfshirë edhe fëmijë. Pyetem, a është kjo pse u futët në politikë”, në mënyrë provokuese pyeti ministrin e jashtëm Nikolla Poposki, gazetari i cili zhvillonte intervistën për “BBC News Night” “Nuk është korrekte që të nxirret konkluzioni i tillë” u përgjigj Poposki. Sipas shefit të diplomacisë maqedonase, Maqedoni po tenton t’i zbatoj vendimet...

Shefi i diplomacisë holandeze Kunders për vizitë në Maqedoni

Ministri i Punëve të Jashtme i Mbretërisë së Holandës Bert Kunders sot do të qëndrojë për vizitë pune në Republikën e Maqedonisë. Shefi i diplomacisë holandeze do të realizojë takim me ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Poposki dhe do të pritet nga presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorgje Ivanov. "Në fokusin e bisedimeve të dy ministrave do të jetë kriza...

Kunders: Marrëveshja e Përzhinos duhet të zbatohet në tërësi dhe të mbështetet puna e PSP

Evropa mbështet Marrëveshjen e Përzhinos dhe ai duhet të zbatohet në tërësi, deklaroi sot në Shkup shefi i diplomacisë holandeze, Bert Kunders, pas takimit me ministri e jashtëm të vendit, Nikolla Poposki. “Ju më mirë se unë e dini sa është e rëndësishme që zgjedhjet të jenë korrekte, të ketë listë të pastruar zgjedhore dhe qasje të barabartë ndaj mediumeve....

Kurc: Nëse ka nevojë, do të hapen kampe refugjatësh në Maqedoni

Austria në disa javët apo muajt e ardhshëm do të arrijnë kufirin e pranimit të refugjatëve në nivel vjetor (37.500) dhe do ta mbyll kufirin- deklaroi shefi i diplomacisë austriak, Sebastian Kurc në konferencën e përbashkët me ministrin e jashtëm Nikolla Poposki. “U dakorduam që Austria të japë mbështetje dhe atë jo vetëm presonel nga radhët e policisë dhe ushtrisë...

Poposki- Zaorlek: Maqedonia nuk do të shndërrohet kamp refugjatësh

Maqedonia do të sigurojë kushte për çdo azilkërkues sipas obligimeve ndërkombëtare, por në asnjë mënyrë nuk do të lejojë të të shndërohet në kamp refugjatësh. Pas takimit me homologun e tij çek, Lubomir Zaoralek, Popovski tha se emigrantët Maqedonisë I vijnë nga një vend anëtar I BE-së, nuk kanë zbritur me parashutë. E për këtë për Popovskin është shumë e rëndësishme...

Në Kosovë do të mund të udhëtohet vetëm me letërnjoftim

Kosova dhe Maqedonia nënshkruan dy marrëveshje bilaterale. Atë për kalimin e kufirit vetëm me një letërnjoftim dhe atë për hapjen e një pikëkalimi kufitar mes dy vendeve Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës Hashim Thaçi, i cilësoi marrëveshje të rëndësishme dhe se shumë shpejt do të mundohen që të bëjnë edhe zbatimin e tyre. Ai, potencoi se Kosova ka marrëdhënie të shkëlqyera...

Rot takohet me Poposkin, Gruevskin dhe Zaevin

Sekretari shtetëror i MPJ-së gjermane, Mihael Rot sot është takuar me ministrin e jashtëm Poposki, kreun e VMRO DPMNE-së Gruevskin dhe kreun e LSDM-së, Zaevin. Ministri Poposki në takim ka përmendur se sfidat politike tejkalohen me proces të brendshëm, që  duhet të përfundoj sa më shpejtë me mbajtjen e zgjedhjeve në prill. Poposki dhe Rot në pjesën e krizës së refugjatëve...

Poposki: Mbyllja hermetike e kufirit me Greqinë është skenari i dytë më i keq

Shefi i diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki, në intervistë për “Wallstreet Journal” tha se mbyllja hermetike e kufirit me Greqinë është skenari i dytë më i keq për menaxhimin me krizën e refugjatëve. Poposki thotë se varianti më i mirë është ulja e fluksit të emigrantëve nëpër Turqi dhe regjistrimi i tyre më efikas në Greqi, së bashku me kthimin...

MPJ nuk ka dhënë mbështetje dhe nuk është informuar për vizitën dhe bisdimet e Ahmetit në Athinë

MPJ thjeshtë nuk ka dhënë përkrahje për udhëtimin e zyrtarëve të BDI-së në Athinë, thonë nga ky dikaster pas njoftimit të BDI ku thuhet se vizita e kreut të partisë dhe shoqëruesve tjerë është private dhe partiake, siç ishte partiake vizita e ministrit të jashtëm Poposki. “MPJ nuk ka dhënë kualifikime për llojin, shkakun dhe çmimin e udhëtimit pasi nuk...

Poposki nesër për vizitë zyrtare në Athinë

Ministri i jashtëm i Maqedonisë Nikolla Poposki nesër do të arrijë për vizitë pune në Athinë ku do të takohet me homologun e tij grek, Nikos Kozias. Kjo është vizita e dytë e Poposkit në Athinë, pas pjesëmarrjes së tij në takimin joformal të ministrave të BE-së dhe vendeve- kandidate gjatë kryesimit grek në vitin 2014, por vizitë e...