fbpx

Poposki nesër për vizitë zyrtare në Athinë

-

Ministri i jashtëm i Maqedonisë Nikolla Poposki nesër do të arrijë për vizitë pune në Athinë ku do të takohet me homologun e tij grek, Nikos Kozias. Kjo është vizita e dytë e Poposkit në Athinë, pas pjesëmarrjes së tij në takimin joformal të ministrave të BE-së dhe vendeve- kandidate gjatë kryesimit grek në vitin 2014, por vizitë e parë zyrtare si ministër i jashtëm i Maqedonisë.

Në takim pritet të diskutohen tema të shumta të interesit dypalësh si kontesti me emrin, masat për ndërtimin e besimit, që u dakorduan mes dy palëve në vizitën e Kozias në Shkup këtë verë si dhe kriza aktuale me refugjatët.

Të dy ministrat, siç njoftojnë nga MPJ-ja greke do të kenë takim sy më sy ndërsa më pas do të zhvillohen bisedimet me përbërje më të gjerë me pjesëmarrjen e të dy ministrive.

Vizita e Poposkit vjen në kohë kur vërehet lëvizje e vogël nga të dyja palët në drejtim të intensifikimit të bisedimeve për të gjetur zgjidhje për emrin dhe informacione për propozime të reja potenciale greke në bisedime.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.