fbpx

“Civil” kërkon partitë t’i njoftojnë burimet e financimit të fushatave

-

Nga “Civil” theksojnë se në Maqedoni po zhvillohet fushatë shumë e shtrenjtë parazgjedhore ndërsa partitë politike nuk ofrojnë të dhëna për burimet e financimit.
“Zhvillohet fushatë e shtrenjtë, jo- transparente, askush nuk e din se prej ku vijnë paratë për fushatat. Ne tentuam t’u dërgojmë kërkesë të gjitha partive, që të tregojnë burimin e financimit. Për fat të keq, nga 70 subjekte politike, vetëm pesë prej tyre na janë përgjigjur për financimin e fushatës politike. Mediumet janë tregim në vete. Për fat të keq, çdo gjë që është arritur si marrëveshje në Përzhinë, nuk është realizuar”, thotë Sinisha Stankoviq, redaktor i “Civil”
Sipas “Civil” në Maqedoni për momentin nuk ka kushte për zgjedhje korrekte dhe demokratike, por s’ka kohë dhe hapësirë që edhe njëherë të anulohen.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.