fbpx
Tag: ДИК

tag: ДИК

RMV, përpunimi i gjurmëve të gishtit gjatë zgjedhjeve, jo pa lejen e Agjencisë për mbrojtjen e të dhënave personale

Krahas asaj që liderët e LSDM-së dhe të VMRO-DPMNE-së pajtohen rreth blerjes së aparateve për gjurmë gishti për zgjedhjet e ardhshme lokale, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) dhe ekspertët reaguan më me rezervë lidhur me parakushtet që duhet të plotësohen para se përgjithësisht të inkorporohet përpunimi i gjurmëve të gishtit në zgjedhje, shkruan Meta.mk. Nga KSHZ dje, në deklaratë për disa media, dolën...

Propagandë partiake në ditën e zgjedhjeve në mungesë të heshtjes zgjedhore

Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që duhet të mbahen me 15 korrik javën e ardhshme, ditën e votimit nuk do të ketë heshtje zgjedhore. Kjo do të thotë se pjesëmarrësit e zgjedhjeve ditën e votimit do të mund të përdorin mediat dhe rrjetet sociale për të ftuar qytetarët për ti votuar ato dhe në të njëjtën kohë partitë dhe...

DOSJE: të bëmat e presidentit Ivanov gjatë mandatit të dytë

  Gjatë kohës së mandatit të dytë, presidenti Gjorge Ivanov u vlerësua vegël e partisë VMRO-DPMNE. Si kreu i shtetit nuk pati marrëdhënie të mira me bashkësinë ndërkombëtare, zbatoi politika antishqiptare dhe mori vendime kundër rendit juridik dhe kushtetues. Ivanov s’i pati “punët mirë” as me sektorin civil, të cilët shpesh ishin në shënjestër të kritikave të tij, por edhe...

Nesër rivotim në Tearcë, fletëvotimi nuk ndryshon

Në vendvotimin numër 2011 shkolla fillore "Kiril Pejçinoviq" komuna e Tearcës do të ketë rivotim pasi Gjykata administrative vendosi të anuloj votimin në këtë vendvotim. KSHZ para tre ditëve njëzëri solli vendim për rivotim pasi simulacioni i bërë nga IT sektori ka treguar se rivotimi mund të ndikoj në rezultatin zgjedhor gjegjësisht në numrin e mandateve të fituara në NJZ...

Kërcënime për Ermira Mehmetin, ia thyejnë makinën

Ish deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti përmes profilit të saj në Facebook njoftoi se mbrëmë i është dëmtuar makina dhe se i janë kërcënuar. "Ju mund te vazhdoni të thyeni edhe xhamat tjera te makinës time, mund te me dergoni pa ndalur mesazhe kercenuese, mund te vazhdoni me thirrjet anonime pas mesnate, mund te vazhdoni të bëni skenare kundër meje... kjo nuk...

Zaev u bën thirrje qytetarëve të qëndrojnë të qetë dhe të mos lejojnë provokime

Të mos lejojmë provokime nga askush, madje as ai i cili dhjetë vite po shkatërron Maqedoninë. Koha e tij ka përfunduar- shkroi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook. “Institucionet punën e tyre duhet ta kryejnë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet. Nga vendimet e KSHZ dhe Gjykatës themelore nuk varet se kush do të formojnë...

Gruevski: VMRO DPMNE nuk do të merr pjesë në rivotim dhe bisedime me të huajt

Kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski sot u drejtua para njerëzve të tubuar para selisë së KSHZ-së, duke njoftuar se partia sonte ka pasur takim me Komitetin Ekzekutiv ku është marrë vendim me të cilin, siç tha, “i informojnë të gjithë ata sytë e të cilëve janë drejtuar kah mbrojtja e Maqedonisë”. “KSHZ mori vendime joligjore me të cilat luhet...

Skadon afati për paditë e partive deri në Gjykatën administrative

Po skadon afati 24 orësh për padi lidhur me vendimin e KSHZ-së. Nga ky Komision mbrëmë paralajmëruan se shërbimi juridik i KSHZ-së do t’i përgatis dhe do t’ua dorëzoj Besës dhe Koalicionit në krye me LSDM-në vendimet për 13 ankesat për të cilat ka marrë vendim. Pas dorëzimit së padive, pesë gjykatës të Gjykatës Administrative, të emëruar me short, në...

VMRO DPMNE me përgjigje të ashpra për ambasadorët e SHBA-së, BE dhe Norvegjisë

Lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski mbrëmë kishte takime të ndara me ambasadorin amerikan, Xhes Bejli, euro- ambasadorin Samuel Zhbogar dhe ambasadorin norvegjez, Anre Sanes Bjornstad, ku është diskutuar për rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme, pritjet nga qeveria e re dhe parlamenti, për punën e KSHZ-së si dhe gjuhën e urrejtjes dhe retorikën e protestave para KSHZ-së. Ambasadori Bejli në...

KSHZ deri më tani ka hedhur poshtë dy ankesa të LSDM-së për parregullsi gjatë votimit

KSHZ hodhi poshtë ankesat e LSDM-së në vendvotimet 2010 dhe 2025 që janë në njësinë e gjashtë zgjedhore në komunën e Tearcës. Ankesat kanë të bëjnë me procesverbalet e ndërruara si dhe mospërputhjen e shifrave të votuesve me shpërndarjen e votave. Anëtari i KSHZ-së nga LSDM, Igor Milev tha se procesverbalin në vendvotimin 2025 nuk është valid. “Kërkoj t’i numërojnë fletëvotimet në...

VIZUELIZIM: VMRO DPMNE ka 51 ndërsa LSDM 49 vende deputetësh

VMRO DPMNE ka fituar dy mandate më shumë se LSDM, tregojnë rezultatet fillestare të Komisionit Shtetëror Zgjedhor nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Siç thekson kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski, sipas rezultateve të para dhe jo përfundimtare, VMRO DPMNE ka marrë 51 deputetë, LSDM 49, BDO 10, Lëvizja Besa 5, Aleanca për shqiptarët 3 dhe PDSH 2 mandate. Nga KSHZ theksuan se...

Policia ruan 3570 thasë me material zgjedhor në Klubin e deputetëve

Në Klubin e deputetëve, nën sigurim të lartë policor gjenden 3570 thasë me material zgjedhor. Mbrëmë pas mbarimit të zgjedhjeve, e deri më sot, thasët me fletëvotime dhe materiali tjetër për votim nga të gjitha vendvotimet barten në Klubin e deputetëve, ku komisioni i KSHZ-së bën procesverbale. Përgjatë bulevardit “Teodosi Gologanov” ka shumë furgonë, automobila, por edhe automjete policore. “Nëpër thasë...

Votat e dështuara janë fuqia e tretë politike në Maqedoni!

Sipas 99,72% të votave të numëruara, të dhënat zyrtare e KSHZ-së thonë se nga gjithsej 1.189.481 votues që kanë votuar, 37.812 fletëvotime janë të pavlershme. Numri i fletëvotimeve të pavlefshme është më i madh se numri i votave që i kanë marrë shtatë nga njëmbëdhjetë koalicionet që marrin pjesë në zgjedhje. Më shumë vota mori VMRO DPMNE, më pas LSDM, BDI...

Afrohet rekordi, qytetarët kanë dëgjuar apelet për dalje masovike

Deri më ora 17 në votim kanë dalë 60,38% nga votuesit në nivel të shtetit, njoftoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski. “Në NJZ 1 kanë dalë 66,38% e votuesve, NJZ 2 kanë dalë 59,89% e votuesve, NJZ 3 kanë dalë 64,90 %, NJZ 4, 67,15 %, në NJZ 5 58,46 %, ndërsa në NJZ 6 46,82 % – deklaroi Çiçakovski. Sipas...

Çiçakovski: Deri ora 12 kanë votuar 34,43%, votimi zhvillohet qetë

Deri më orën 13 në nivel shtetëror kanë votuar 34,43% nga votuesit, njoftoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski. “Në NJZ 1 kanë dalë 38,35%, në NJZ 2 33,71 %, NJZ 3 38,62 %, NJZ 4 39,9 %, NJZ 5 33,55% ndërsa në NJZ 6 23,85 % – deklaroi Çiçakovski. Ai shtoi se vlerësimi i përgjithshëm i KSHZ-së është se votimi po...

Çiçakovski: Dalja e votuesve në njësi zgjedhore është rreth 11 përqind

  Vendvotimet janë hapur në kohë, votimi po zhvillohet pa pengesa dhe për momentin nuk ka informata për parregullsi më të mëdha, informoi në konferencë për shtyp, kryetari i Komisionit shtetëror zgjedhor, Aleksandar Çiçakovski. Rreth jehonës së votuesve nëpër njësi zgjedhore, deri në ora 10, është diku rreth 11%. Në nivel të shtetit dalja është 9.49%. Dalja në njësinë zgjedhore 1 është...

KSHZ: Lista zgjedhore është mbyllur, mund të kërkohet vetëm me numër amë

Në aplikacionin e KSHZ-së për verifikimin e qytetarëve në listën e votuesve, mundësia e vetme aktive për kërkimin e votuesve prej dje është vetëm përmes numrave amë. Dy opsionet shtesë për kërkim, përmes adresës dhe emrit mbiemrit nuk janë më aktiv. Nga KSHZ për “Meta” thonë se lista zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme të 11 dhjetorit është mbyllur dhe për...

Shtypen madje 80.000 fleta provë të votimit

Shtypshkronja “Kiro Dandardo”, që zyrtarisht do t’i shtyp fletat e votimit për zgjedhjet e 11 dhjetorit, të shtunën pasdite ka shtypur 80.000 fleta më shumë për të testuar pajisjen e shtypjes, mëson “Meta” nga burimet që duan të mbesin anonime. Sipas burimit të njëjtë, rasti është paraqitur edhe në OSBE/ ODIHR. Në pyetjen e “Meta” ata as nuk mohuan, por...

VMRO DPMNE në fushatë ka shpenzuar 6 herë më shumë se shuma e paraqitur

KSHZ ka publikuar raportet financiare të partive politike që nga fillimi i fushatës zgjedhore. Nga raportet e partive, më interesant është raporti financiar i VMRO DPMNE-së, që në periudhën 21 deri 30 nëntor, kjo parti ka shumë më shumë shpenzime sesa shifra që është paraqitur. Krahas VMRO DPMNE-së, edhe katër parti kanë renditje negative në këtë drejtim. Sipas raportit, VMRO DPMNE...

Persona nga gazeta ditore kanë shantazhuar përfaqësues të KSHZ-s

Një përfaqësues i KSHZ-në mbrëmë në ora 00:45 minuta në SPB Manastir ka denoncuar vepër penale, shantazhim. Siç njofton MPB, përfaqësuesi i Komisionit dje në ora 16:33 derisa me dy persona tjerë ka udhëtuar drejt Manastirit, për monitorimin e vulosjes së materialit votues, ka marrë telefonatë në telefonin e tij zyrtar. Personi nga ana tjetër është prezantuar se është nga...