fbpx
Tag: Burg

tag: burg

Çfarë mohon Uajgël? A e ka përmendur Gruevski “burgun” apo i ka ikur ndonjë fjalë nga goja?

Raportuesi i R. së Maqedonisë në Parlamentin Evropian, Ivo Uajgël sot në deklaratë për agjencinë shtetërore të lajmeve MIA, demanton se ai për ndonjë medium ka deklaruar diç lidhur me kryetarin e VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe se ka njoftuar diç që Gruevski ia ka thënë gjatë vizitës së fundit në Shkup. Megjithatë, në demant askund nuk përmendet fjala “burg”....

Uajgël demonton se ka njoftuar diçka që Gruevski ia ka thënë

Raportuesi i R. së Maqedonisë në Parlamentin Evropian, Ivo Uajgël sot në deklaratë për agjencinë shtetërore të lajmeve MIA, demanton se ai për ndonjë medium ka deklaruar diç lidhur me kryetarin e VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dhe se ka njoftuar diç që Gruevski ia ka thënë gjatë vizitës së fundit në Shkup. “Unë si person asnjëherë nuk personifikoj përgjegjësinë dhe...

Ludmil Klusev dënohet me 26 muaj burg dhe dënim në të holla prej 17.500 dollarë

I biri i kryeministrit të parë të Maqedonisë së pavarur, Nikola Klusev dënohet me 26 muaj burg dhe dënim në të holla prej 17.500 dollarë, thuhet në njoftimin e Ministrisë së drejtësisë në SHBA, dërguar pranë agjencisë “Meta”. Klusev është dënuar nga ama e gjykatësit amerikan të qarkut, Alvin Tompson në Hartford, për shpërndarje ilegale të narkotikëve dhe mashtrim me...

Klusev është deklaruar fajtor për shpërndarjen ilegale të lëndëve narkotike

Ludmil Klusev, i biri i kryeministrit të parë të Maqedonisë së pavarur, Nikola Klusev para gjykatësit të Qarkut, Alvin Tompson në Hartford është deklaruar për fajtor për shpërndarjen ilegale të narkotikëve, thonë në njoftim për “Meta” nga Ministria e drejtësisë, SHBA. Sipas dokumenteve gjyqësore dhe deklaratat e dhëna në gjykatës, KLusev, i cili ka pasur institucion psikiatrie në Milford, i...

Poposki: Gjykata do të vendos kush do të përfundoj në burg

Duhet ta respektojmë presumpcionin e pafajësisë dhe të lëmë institucionet gjyqësore të vendosin se kush është fajtor e kush jo, deklaroi ministri i jashtëm, Nikolla Poposki, bartës i listës në njësinë e parë zgjedhore nga VMRO DPMNE, në intervistën javore në "Radio Evropën e Lirë", duke u përgjigjur në pyetjen se si një pjesë e të dyshuarve për krim...

Pas pes viteve në burg, sot lirohet Lube Boshkovski

Sot pasdite është liruar nga burgu Lube Boshkovskit i cili vuajti dënimin me burg prej 5 viteve, mëson "Fokus". Ai u arrestua më 5 qershor 2011 para restorantit "Vodenica", për financim joligjor të fushatës parazgjedhore. Boshkovskit për këto 5 vite iu lejua të mungoj vetëm një ditë, edhe atë në varrimin e nënës së tij. Rasti i tij ishte vlerësuar nga Departamenti...

Zahir Beqiri Çaush dënohet me 2,5 vjet burg për falsifikim dokumentash

Zahir Beqiri-Çaush është dënuar me 2.5 vjet burg dhe gjobë financiare prej 123 mijë denarë, ndërsa vëllai i tij Imeri është dënuar me 1 vit burg dhe gjobë pre 61500 denarë në rastin "Letërnjoftime të falsfikuara". Për veprat penale, përpunim dhe furnizim të armëve të dytë morën vendime për lirim. Vëllezërit Zahir dhe Imer Beqiri ngarkohen për falsifikim të letërnjoftimeve, pasaportave...

Burgu i Manastirit ku janë të arrestuarit nga Lagja e Trimave me sigurim të përforcur policor

Drejtori i burgut të Manastirit “Crn Most”, Slavko Gacovski dhe kryeshefja e sektorit për marrëdhënie me opinionin dhe protokoll pranë MPB, Natalia Spirova- Kordiq për “Meta” konfirmuan se ka sigurim të shtuar policor në burg dhe se janë rritur masat e sigurisë me nëpunës të rregullt policor, por jo edhe me njësi speciale. Gacovski konfirmoi se në “Crn Most” janë...

“Puçi” ka një javë në byronë e Katica Janevës

Prokurorja speciale publike Katica Janeva, mori materialin për rastin "Puçi" nga prokurori publik i cili udhëhiqte rastin dhe prej tani lënda është në juridiksionin e saj, deklaroi për "Metën", avokati i mbrojtjes Angele Ilievski. Sipas Ilievski, ai dhe kolegët e tij, si avokatë të mbrojtës, akoma nuk kanë marrë njoftim zyrtar nga prokurorja speciale, mirëpo Janeva para një javë ka...

Një maqedonas ka ndërruar jetë i zhveshur në burg në SHBA

Në kushte të mjerueshme në burg të Detroidit ndërroi jetë maqedonasi 32 vjeçar David Stojçevski, djalë i mërgimtarëve maqedonas. David ka qenë i dënuar me 30 ditë burg për shkak të vozitjes së palejueshme dhe që nuk ka mundur ta paguaj gjobën prej 772 dollarë. Ai ka ndërruar jetë që 17 ditë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe i zhveshur....

Tre vjet burg për Verushevskin

Ish Drejtori i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim Zoran Verushevski, është dënuar me tre vite burg për armëmbajtje pa leje. Dënimi iu shpall sot për pistoletën e cila iu gjend gjatë bastisjes që policia bëri në banesën e Verushevskit në muajin janar. Sipas Prokurorit, Verushevski edhe pas përfundimit të marëdhënies së punës në MPB nuk e ka kthyer pistoletën...

Avokatit të Popullit nuk i është lejuar hyrje në burgun e Shutkës

Avokati i Popullit, Ixhet Memeti ka deklaruar se pas grumbullimit të dëshmive dhe informacioneve kanë siguruar dëshmi të mjaftueshme se tek një i paraburgosur është kryer torturë. “Edhe në rastet e tjera të të paraburgosurve kemi informacione për maltretime dhe tortura dhe këto denoncime janë bërë edhe nga avokatët dhe të afërmit e të paraburgosurve”, ka deklaruar Ixhet Memeti, i...

Tre vjet burg për njërin nga të akuzuarit në rastin “Puç”

Gjykata ka sjellë vendim me të cilin është dënuar me tre vjet burg Z.K., i akuzuar në rastin “Puç”. Ky vendim është sjellë, pas pranimit publik për veprën penale të bërë për të cilën akuzohet ky person në rastin  “Puç”. Z.K. ka pranuar për të gjithë aspektet, pjesëmarrësit, rrethanat dhe detajet tjera të lidhura me rastin. “Pas sjelljes së Propozim...

Vranishkovskli del nga burgu

Jovan Vranishkovski del nga burgiu i Idrizovës, pasi që Gjykata e Apelit refuzoi  ankesën e Prokurorisë për lirimin me kusht të tij. "Gjykata e Apelit vendosi solli vendim që Jovan Vranishkovski të lirohet. Aplelacioni konfirmoi vendimin e Këshillit Penal në Gjykatën Themelore Shkupi 1 për lirim me kusht të Jovan Vranishkovskit dhe miratoi vendimin me të cilin ankesa e Prokurorisë...

Vranshkovski mbetet në burg

Jovan Vranishkovski, sot nuk do të dal nga burgu, informoni televizioni „24 Вести“.Prokuroria në momentin e fundit dorëzoi ankesë, kundër vendimit lirim me kush, të Vranishkovskit. Deri në rishqyrtimin e ankesës të prokurorisë, ai mbetet në burg. Javën e kaluar nga Prokuroria informuan se nuk do të dorëzojnë ankesë ndaj vendimit për lirimin e priftit, por megjithatë ndërruan mendje edhe...

Mijatoviq: Mbyllja e Kezharovskit është porosi për censurë të frikshme në Maqedoni

Përfaqësuesja e lartë e OSBE-së për lirinë e mediumeve, Dunja Mijatoviq në profilin në tweeter shkroi se burgosja e gazetarit Tomisllav Kezharovskit është presedan i rrezikshëm i lirisë së mediumeve të Maqedonisë, informon “Lokalno.mk”“. Ajo thotë se “vendimi i Gjykatës së Shkupit që të dërgojë gazetarin Kezharovski në burg, jep porosi për censurë të frikshme”. Pardje në Gjykatën e Apelit i...

Gazetarët mblidhen para burgut të Shutkës

Një grup gazetarësh u mblodhën para burgut të Shutkës, pas lajmit që Tomisllav Kezharivski është dërguar në burg për të vuajtur dënimin. Prezencën e saj e ka paralajmëruar kryetarja e Sindikatës së Gezetarëve Tamara Çausidis. Gazetari Kezharovski, të cilit dje Gjykata e Apelit ia uli dënimin me burg,  në dy vjet sonte është dërguar në burgun e Shutksë. Këtë e...

Vranishkovski lirohet nga burgu

Sonte u lirua  me kusht  peshkopi  ç’veladonuar Jovan Vranishkovski sepse plotëson të gjitha kushtet ligjore, përkatësisht pas dënimit 5 vjet e gjysmë me burg, në të cilin i përllogariten  dy sanksionet të cilat i vuan, ka vuajtur 3 vite dhe 2 muaj e më shumë se gjysma. Kërkesa në gjykatë e ka dorëzuar drejtori i burgut të Idrizovës më 25...

Kritikuesi i Putinit, Aleksej Navallni, i dënuar me kusht, ndërsa vëllai i tij me dënim me burg

Gjykata ruse i ka përcaktuar dënim me kusht Aleksej Navallnit, kritikuesit të ashpër të Kremlinit dhe të politikës së presidentit Vlladimir Putin, ndërsa vëllai i tij Oleg navallni është dënuar me tre vjet e gjysmë burgim, informoi sot gazeta e Londrës “Gardijan”. Navallni ju priu protestave kundër presidentit Vlladimir Putin, kur dhjetra qytetarë dolën në rrugët e Moskës dhe të...

“Breza”: Flisja atë që ma dhanë të shkruar në letër

Zlatko Arsovski, i njohur me nofkën “Breza”, i cili figuronte si dëshmitar mbrojtës në rastin “Oreshe” në seancën e sotshme të lëndës së njëjtë, tha se atë që ka folur më herët e ka pasur të shkruar në letër, nga Veljo Arsovski, familjarit të viktimës  për rastin, bën të ditur “Utrinski vesnik”, në edicionin e tij online. Atje shkruante se...