fbpx
Tag: Intervistë

tag: intervistë

Ahmeti për gazetën e Vjenës “Standard: Çfarë zgjedhje? Talleni me mua?

  “Çfarë zgjedhje? Talleni me mua”? Ky është reagimi i parë i kreut të BDI-së Ali Ahmeti në pyetjen e parë në intervistën për gazetën austriake “Standard” lidhur me anulimin e zgjedhjeve. Kreu i BDI-së, pas reagimit shpjegon se qëndrimi i partisë së tij është përmbushja e të gjitha kritereve, me qëllim që të mbahen zgjedhje të lira, korrekte dhe demokratike. “BDI...

Ivanov: Ka kërcënim real për likuidimin e dy liderëve të partive

  Ka kërcënim real për likuidimin e dy liderëve të partive, tha presidenti Gjorgje Ivanov në intervistën e përbashkët me kryeredaktorët e disa televizioneve në vend. Ai tha se s’mund të përmend emra, por se shërbimet i dinë dhe se të njëjtit janë të njoftuar për kërcënimet. Lidhur me ambasadorët në vend, Ivanov theksoi se ata u diktojnë gjykatësve çfarë të punojnë. “Shëtitin...

Intervistë e Ivanov prej orës 15: Do të përgjigjet në pyetje për faljen

Presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov, sot prej orës 15 do të ketë intervistë me kryeredaktorët e dhjetëra televizioneve me koncesion nacional, njoftojnë nga kabineti i Ivanov. Përfaqësuesit e mediave, siç thuhet në njoftim, do të kenë të drejtë të parashtrojnë pyetje për faljen e të gjithë politikanëve ndaj të cilëve zhvillohen procese gjyqësore. “Ju njoftojmë se sot, 14 prill 2016, e...

BBC provokon Poposkin: Në politikë u futët që të hidhni gaz lotsjellës ndaj fëmijëve?

“Vendi juaj përdori gaz lotsjellës ndaj shumë njerëzve, përfshirë edhe fëmijë. Pyetem, a është kjo pse u futët në politikë”, në mënyrë provokuese pyeti ministrin e jashtëm Nikolla Poposki, gazetari i cili zhvillonte intervistën për “BBC News Night” “Nuk është korrekte që të nxirret konkluzioni i tillë” u përgjigj Poposki. Sipas shefit të diplomacisë maqedonase, Maqedoni po tenton t’i zbatoj vendimet...

Аgjenci e Mediave për Llatasin: Komunikim i pahijshëm, zënka dhe fyerje

“Agjencia për Shërbime Mediatike Audio dhe Audiovizuele, e dënon mosrespektimin e parimeve dhe standardeve gazetareske nga ana e kryeredaktorit të TV Sitelit, Dragan Pavloviq Llatas, gjatë emisionit të mbrëmshëm ku e pati të ftuar liderin e LSDM-së, Zoran Zaev”, reagojnë nga Agjencia. “Në vend të një intervistës në të cilën pikëpamjet dhe mendimet e ndryshme do të marrin trajtim me...

Këshilli i Etikës: Llatasi abuzoi funskion e gazetarit, redaktorit dhe nikoqirit

Këshilli për Etikë në Mediumet e Maqedonisë (KEMM), pas bisedës informative në emisionin e Tv Sitel në ora 19:00, shprehë shqetësim serioz për shkak të sjelljes jo-profesionale, të kryeredaktorit të televizionit në fjalë, Dragan Pavloviq Llatas, dhe keqtrajtimit të pahijshëm të mysafirit, Zoran Zaev. “Shërbimi me fjalor diskriminues, poshtërues dhe qasja arrogante, por edhe diskreditimi i bashkëbiseduesit, do të thotë...

Në duelin Zaev- Latas pësoi gazetaria

Pjesëmarrja e Zoran Zaev në televizionin privat pro- qeveritar Sitel te redaktori Dragan Pavloviq- Latas në sulme dhe kërcënime direkte ndaj kreut të LSDM-së dhe në tentim që të provokohet largimi nga studio. Kishte shumë pak të dhëna të reja në interes të qytetarëve ndërsa më shumë përleshje me nivel të ulët profesional dhe gazetaresk. Lajmi i vetëm i ri e...

Zaev për “Al Jazeera”: Zgjedhjet të mbahen në fillim të verës

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaevi, në një intervistë për emisionin “Kontekst” në Al Jazeera Balkans, bëri të ditur se nuk ka asnjë shans që opozita të dalë nga zgjedhjet më 24 prill, njofton Telegrafi. “Janë dy arsye kryesore për këtë njoftim shpjegon Zaev. Së pari është lista zgjedhore që nuk është pastruar dhe në të janë njerëz të vdekur dhe...

Gruevski për “To Vima” : Me dy firmos se Maqedonia nuk ka pretendime territoriale ndaj Greqisë

Ish kryeministri Nikolla Gruevski, në një intervistë për gazetën greke “To Vima” ka mohuar se ndaj Greqisë ushqehen ndjenja irredentizmi. Sipas gazetës, kjo është intervista e parë e ish kryeministrit Gruevski pas 10 vitesh në pushtet. Gruevski ka folur për çështjen e emrit dhe linjat e kuqe të Maqedonisë ndërkohë që është distancuar plotësisht nga pretendimet në Greqi, se...

Poposki: Mbyllja hermetike e kufirit me Greqinë është skenari i dytë më i keq

Shefi i diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki, në intervistë për “Wallstreet Journal” tha se mbyllja hermetike e kufirit me Greqinë është skenari i dytë më i keq për menaxhimin me krizën e refugjatëve. Poposki thotë se varianti më i mirë është ulja e fluksit të emigrantëve nëpër Turqi dhe regjistrimi i tyre më efikas në Greqi, së bashku me kthimin...

Javorja bullgare “Kapital”: Han nuk është nxjerrë nga kontesti, këtë e konfirmoi Kocijançiq

Javorja bullgare “Kapital” sot për “Meta” njoftoi se euro- komisari Johanes Han nuk është nxjerrë nga kontesti dhe se me besueshmëri është përçuar deklarata e tij. “Deklarata e Han është përçuar si duhet dhe nuk është nxjerrë nga kontesti. E dëgjova edhe njëherë incizimin dhe i verifikova vërejtjet dhe më pas kontaktova edhe me zëdhënësen Maja Kocijançiq. Ajo nuk kishte...

Pas reagimit të Gruevskit, “Guardian” ndryshoi titullin

Pas reagimit të kryeministrit Nikolla Gruevski në intervistën për “Guardian”, gazeta britanike ndryshoi titullin. Titulli fillestar “Maqedonia është e gatshme të ndryshoj emrin që të përfundoj kontesti 24 vjeçar me Greqinë është ndryshuar në “Kryeministri maqedonas është i hapur për dialog lidhur me ndryshimin e emrit që të përfundoj kontesti 24 vjeçar me Greqinë”. Pas publikimit të sotëm të lajmit,...

Poposki me komente pozitive përgatit terren për vizitë në Greqi

Kushtet për zgjidhjen e kontestit të emrit janë më shumë se të pjekura, sipas ministrit maqedonas për punë të jashtme Nikolla Poposki. Thuajse 5 vite nga vizita e tij në Athinë me homologun e tij Nikos Kocias, Poposki pas intervistës për gazetën "Katimerini" dhe "Real"thekson nevojën për bashkëpunim më të thellë, por gjithashtu thotë se Maqedonia ka bërë disa lëshime...

Gruevski: Me Zaevin do të jetë sikurse “Rumble in the Jungle” dhe “rope a dope”

Kryeministri Nikolla Gruevski në intervistën e sotme për portalin "Press 24 bënë analogjinë me  ndeshjen e boksit ndërmjet  Mohamed Alisë dhe Xhorxh Formani dhe  betejën e tij me liderin e opozitës, Zoran Zaev. Gruevski thotë se kundërshtarin e ka motivuar një lloj sikurse këtë  ia ka bërë Formani Alisë. - Ju kujtohet "Rumble in the Jungle", beteja më e njohur...

Gruevski: Maqedonia është e sigurt sikur edhe Evropa

"Maqedonia është e sigurt si pjesa tjetër e Evropës. Ne jemi të gjithë në të njëjtën shportë dhe për këtë arsye kërkon një përgjigje të përbashkët në luftën kundër terrorizmit", deklaroi kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për portalin "Pres 24". "Ne nuk duhet të lejojmë këto kërcënime të ndryshojnë jetën tonë në atë masë që të na paralizojë në...

Plomp: Ora e zgjedhjeve po afron

Në intervistën javore për "Radio Evropa e Lirë" ambasadori i Holandës në vend, Vilem Vauter Plomp  thotë se ora e zgjedhjeve të prillit po afron dhe se është jashtëzakonisht e rëndësishme që të arrihet marrëveshje ndërmjet mediave. Ambasadori Plomp porositi se me Prokuroren speciale duhet të të bashkëpunojnë gjitha institucionet e përfshira  dhe t'i mundësojnë ta bëjë punën e saj. -Është emëruar  prokurore...

Memeti: Institucionet nuk kanë vullnet për zbatimin e dispozitave

  Institucionet në Maqedoni nuk kanë vullnet për zbatimin e dispozitave dhe ligjeve, që të ballafaqohen me sfidat, t’i zgjidhin problemet dhe ky është problemi kryesor, thotë avokati i popullit Ixhet Memeti në intervistën javore për “Radion Evropa e Lirë”. “Ne në RM, në demokraci parlamenare formuam prokurori të posaçme, kjo flet se në çfarë niveli jemi. Kjo flet mjaft se...

Bejli: Dorëheqjet e Mijalkov, Jankulloskës dhe Janakieskit nuk mjaftojnë

Në edicionin e radhës të emisionit "360 gradë" në TV Alsat-M, mysafir ka qenë ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli, i cili ndau vlerësimin e Komisionit Evropian se është marrë vetëm përgjegjësi e pjesshme politike rreth rastit të përgjimeve dhe përmbajtjes së bisedimeve në telefonatat e përgjuara. Dorëheqjet e Mijalkovit, Jankullovskës dhe Janakievskit, sipas ambasadorit amerikan ishin të domosdoshme,...

Gruevski: Opozita minon negociatat për të shtyrë zgjedhjet

Kryeministri Nikolla Gruevski në një intervistë për televizionin "Sitell" sonte njoftoi ndërtimin e një konvikt të ri në Shkup, ai ka thënë se Maqedonia aktualisht ka historikisht shkallën më të ulët të papunësisë prej 26.8 për qind dhe fajësoi opozitën  për të minuar negociatat për të shtyrë zgjedhjet rënë dakord për prill të vitit të ardhshëm. Gruevski i cili zakonisht...

Janeva: Pres mbështetje të madhe ndërkombëtare

Prokurorja publike speciale Katica Janeva në intervistë për televizionin “24 Vesti” thotë se nuk ndjen presion për asnjë lëndë, por se do të merr vendime së bashku me ekipin e saj për të cilat opinioni do të dijë si do të merren. “Çdo fjalë që do të hyj në prokurorinë special, do të analizohet në mënyrë përkatëse sipas Ligjit për...