fbpx

Ahmeti për gazetën e Vjenës “Standard: Çfarë zgjedhje? Talleni me mua?

-

 

“Çfarë zgjedhje? Talleni me mua”? Ky është reagimi i parë i kreut të BDI-së Ali Ahmeti në pyetjen e parë në intervistën për gazetën austriake “Standard” lidhur me anulimin e zgjedhjeve.

Kreu i BDI-së, pas reagimit shpjegon se qëndrimi i partisë së tij është përmbushja e të gjitha kritereve, me qëllim që të mbahen zgjedhje të lira, korrekte dhe demokratike.

“BDI dëshiron të përmbushen gjitha kriteret, që zgjedhjet të pranohen nga gjithë palët – edhe nga komuniteti ndërkombëtar. Ne katër partitë vendosëm të shtyjmë zgjedhjet për 5 qershor. Për shtetin nuk do ishte mirë, të shkohej në zgjedhje pa opozitën. Komisioni Shtetëror Zgjedhor duhet të dalë dhe të tregoje sesa janë plotësuar kriteret e opozitës. Duhet të komentohen edhe nga ndërkombëtarët. është një situatë kaotike në vend. Nuk funksionon më drejtimi. Secili është duke pritur.

Ai thotë se i ashtuquajturi president Gjorgje Ivanov i cili nuk është i zgjedhur nga shqiptarët dhe të cilët që nga fillimi dyshojnë në aftësinë e tij, duhet të tërheq vendimin për falje sepse është e papranuar dhe kundër shtetit juridik.

“Vendimi i të ashtuquajturit president nuk është i pranueshëm, ai nëpërkëmb shtetin ligjor dhe si i tillë duhet të tërhiqet. Do ishte mirë sikur ta tërhiqte: më mirë vonë sesa kurrë. Nëse nuk ka takim për tejkalimin e krizës do të jetë vështirë” tha Ahmeti.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.