fbpx
Tag: партии

tag: партии

Mançevski: Hanit nuk kemi çfarë t’i themi e që ai nuk e di

Konsultimet mes LSDM-së dhe partive që i dhanë nënshkrimet e tyre që për mandatar të jetë Zoran Zaevi ende janë në zhvillim e sipër dhe nesër, më së voni deri të martën, pritet të zbardhet propozimi për kryetarin e ri të Kuvendit, deklaroi zv- kryetari i LSDM-së, Damjan Mançevski për "Televizionin 24". "Besoj se deri në fillim të seancës konsultative...

Ivanov nuk ia dorëzoi mandatin Zaevit pasi gjoja me këtë shkatërron sovranitetin

“Nuk do t’ia jap mandatin personit apo partisë e cila ka platformë për shkatërrimin e sovranitetit, integritetit dhe pavarësisë së Maqedonisë. Me vlerat themelore të shtetit askush s’mund të bëj pazarllëk”, tha presidenti Gjorgje Ivanov në fjalimin e sotëm para opinionit. “Duke negociuar për platformën post- zgjedhore të një shteti të huaj, cenohet bashkimi dhe sovraniteti i shtetit. Kjo do...

Han: Pasi u grumbulluan nënshkrimet, presim presidenti të dorëzojë mandatin

Pasi u grumbulluan nënshkrimet, me padurim presim hapat e mëtutjeshëm. Tani presim presidenti t’ia jep mandatin për formimin e qeverisë kandidatit nga partitë që kanë shumicë në Kuvend, në pajtim me Kushtetutën, thuhet në deklaratën e euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në faqen e KE-së pasi BDI mbrëmë vendosi nënshkrimet për formimin e Qeverisë t’ia...

Zaev: Gruevski nuk guxon të formoj Qeveri

Regjimi i Nikolla Gruevskit nuk guxon të formoj Qeveri, theksoi pasdite në konferencë shtypi kreu i LSDM-së, Zoran Zaev dhe u bëri thirrje partive, kandidatët e të cilëve kanë marrë mandate që të mos bëjnë koalicion me VMRO DPMNE-së për qeveri të re. “Mposhtëm regjimin me laps dhe zë. Regjimi nuk guxon të formoj qeveri. U bëj thirrje të gjitha...

Votat e dështuara janë fuqia e tretë politike në Maqedoni!

Sipas 99,72% të votave të numëruara, të dhënat zyrtare e KSHZ-së thonë se nga gjithsej 1.189.481 votues që kanë votuar, 37.812 fletëvotime janë të pavlershme. Numri i fletëvotimeve të pavlefshme është më i madh se numri i votave që i kanë marrë shtatë nga njëmbëdhjetë koalicionet që marrin pjesë në zgjedhje. Më shumë vota mori VMRO DPMNE, më pas LSDM, BDI...

Partitë fshehin prej ku i financojnë fushatat, që kushtojnë rreth 1 milionë euro

Presidenti amerikan Donald Tramp në fushatën zgjedhore ka shpenzuar 600 milionë dollarë ndërsa kundër- kandidatja e tij, Hilari Klinton më shumë se 1 miliardë euro. Ndërsa në Maqedoni për fushatat zgjedhore të kandidatëve të partive më të mëdha politike për zgjedhjet presidenciale në vitin 2014-të janë shpenzuar rreth 1 milionë euro. Për fushatën zgjedhore e Gjorgje Ivanovit, VMRO DPMNE ka...

Çfarë guxon të bëhet e çfarë jo gjatë fushatës?

Nëse partitë nuk pendohen dhe zgjedhjet nuk i shtynë sërish, më 12 dhjetor do të duhet që Parlamenti të shpërbëhet dhe të thirren zgjedhje, kurse më 21 nëntor të fillojë fushata zgjedhore. Sipas Kodit zgjedhor, fushata zgjedhore fillon 20 ditë para zgjedhjeve, sikurse në rrethin e parë ashtu edhe të dytë ajo përfundon 24 orë para ditës së votimit. Fushata zgjat...

Ligji për punë të brendshme do të tërhiqet, e arritura do të kontrollohet deri më 31 gusht

Qeveri kalimtare 100 para zgjedhjeve, suspendim të ndryshimeve të reja në Ligjin për MPB, takim të liderëve deri në fund të gushtit, pastrim të listës zgjedhore dhe reforma në media janë pjesë e marrëveshjes finale që partitë politike e arritën sot pas disa raundeve të bisedimeve. “Kam lajme të mira, partitë politike arritën marrëveshje një vit pas Marrëveshjes së Përzhinës....

Marrëveshje nuk ka- partitë këtë fundjavë do të mendojnë rreth opsioneve të ofruara

Përfaqësuesit e partive politike edhe sot nuk arritën të merren vesh në rezidencën e BE-së në Përzhinë. Pas përfundimit të bisedimeve, ambasadori amerikan Xhes Bejli tha se ka pasur progres të vogël dhe për këtë me ambasadorin e BE-së në Maqedoni, Aivo Orav do të lënë hapësirë partitë gjatë fundjavës të mendojnë lidhur me propozimet e ofruara. Ambasadori Bejli është optimist...

Ahmeti për gazetën e Vjenës “Standard: Çfarë zgjedhje? Talleni me mua?

  “Çfarë zgjedhje? Talleni me mua”? Ky është reagimi i parë i kreut të BDI-së Ali Ahmeti në pyetjen e parë në intervistën për gazetën austriake “Standard” lidhur me anulimin e zgjedhjeve. Kreu i BDI-së, pas reagimit shpjegon se qëndrimi i partisë së tij është përmbushja e të gjitha kritereve, me qëllim që të mbahen zgjedhje të lira, korrekte dhe demokratike. “BDI...

Han iu bëri thirrje qytetarëve të përmbahen nga dhuna

Pas protestave që dy ditë me radhë po mbahen ndaj vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov që të fal politikanë të përfshirë në krime, në Tuiter u prononcua euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili porositi qytetarët të jenë të arsyeshëm dhe të distancohen nga dhuna. "Thirrje për partitë politike dhe qytetarët e arsyeshëm që të përmbahen...

Takim të jashtëzakonshëm të liderëve para publikimit të raportit për zgjedhjet

Liderët e katër partive nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, për momentin gjenden në Klubin e deputetëve ku prej orës 15 është caktuar takimi i jashtëzakonshëm i liderëve. Në takimin e katër liderëve, Gruevski, Zaev, Ahmeti dhe THaçi do të prezantohen vlerësimi i BE dhe SHBA nëse ka kushte për zgjedhje korrekte dhe të lira. Takimi të liderëve i parapriu ricaktimi i...

Dështojnë bisedimet për mediat- partitë nuk arrijnë marrëveshje

Ndërmjetësi belg Piter Vanhaute vonë mbrëma konfirmoi se partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos nuk kanë arritur marrëveshje lidhur me rregullimin e mediumeve. “Negociojmë në mënyrë intensive dhe atë që mund ta them është se për momentin nuk kemi marrëveshje” tha Vanhaute. Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve se kush është fajtor për dështimin e bisedimeve, Vanhaute tha se në...

Han me agjendë optimiste: Të jetë i prerë për zgjedhjet, për Gruevskin, për mediumet…

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han është optimist se do të zgjidhet kriza në Maqedonia edhe atë “përfundimisht”. Ai në blogun e tij të 1 janarit shkroi: “Në bazë të përpjekjeve tona të mëdha, shpresoj se do t’ia dalim përfundimisht të tejkalohet kriza politike në ish republikën jugosllave të Maqedonisë”. Komisioni Evropian konfirmoi se euro- komisari këtë muaj do...

Kush do të zëvendësoj Gruevskin – Jolevski, Besimi apo Poposki?

Në opinion ka shumë pak spekulime për atë se kush është kandidati më serioz për të zëvendësuar kryeministrin Nikolla Gruevski edhe pse afatet për këtë ngushtohen. Në Marrëveshjen e Përzhinos parashihet që kryeministri të tërhiqet 100 ditë para zgjedhjeve parlamentare, që pritet të mbahen më 24 prill vitin e ardhshëm. Informacioni më i fundit i gazetares Mirka Velinovska është se...

Deri tani negocionin, prej nesër fillon zbatimi praktik i Marrëveshjes së Përzhinos

Pas disa javëve bisedime, partitë politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, të premten në orët e hershme arritën marrëveshje për të gjitha pikat e marrëveshjes së 2 qershorit dhe 15 korrikut, që duhet të filloj të zbatohet që nesër. Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi së bashku me ekipet e tyre arritën marrëveshje për Kodin zgjedhor, kompetencat...

Dita e vendimeve politike, vizitave, seancave, ligjeve- a do të mjaftojnë 24 orë

Padyshim të gjitha zhvillimet që tensionuan skenën politike javën e kaluar do të jenë pjesë e agjendës së nesërme. Vizita e komisarit për zgjerim dhe politikë të fqinjësisë të BE-së, Johanes Han  Edhe pse nuk ka agjendë të publikuar të takimeve, Han, me siguri do të takohet me  liderët e katër partive më të mëdha politike. Seancë solemne në Këshillin e Prokurorëve...

Partitë u morën vesh për ligj dhe emër të ri të Prokurorit Special

Sipas procedurës, sot ligji duhet të jetë para deputetëve në Kuvend. Pas bisedimeve maratone të ekipeve të punës dhe grupeve negociatore, mëngjesin e sotëm partitë arritën marrëveshje për Prokurori Publik Special, mëson “Meta” nga burime të afërta të ekipeve negociatore. Siç mësojmë është arritur marrëveshje për emrin e prokurorit special i cili pritet sot të publikohet. Sipas procedurës, sot...

Han: Bisedimet po shkojnë në drejtimin e duhur

Në intervistë për gazetën austriake “Standard”, euro- komisari për zgjerim Johanes Han thotë se opozita javën e ardhshme patjetër duhet, siç është arritur marrëveshja, të kthehet në Kuvend. “Më pas do të emërtohet prokurori publik. Në lidhje me këtë, po dëgjoj nga të dyja partitë se ka avancim në këtë drejtim. Ne, BE dhe familja ndërkombëtare, do të bëjmë përpjekje...

Marrëveshja e qershorit: Afatet dihen, zbatimi në dyshim

Takimet e kaluar nga liderët e partive politike për zgjidhjen e krizës politike dhe dokumentet që dolën prej tyre, si dhe nga takimet me përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtarë, sollën njëfarë orari të aktiviteteve deri në zgjedhjet e parakohshme në prill të vitit të ardhshëm. Sipas kësaj, këto mund të jenë datat: Më 29 qershor Takim liderësh ku partitë do të tentojnë të...