fbpx

Dita e vendimeve politike, vizitave, seancave, ligjeve- a do të mjaftojnë 24 orë

-

Padyshim të gjitha zhvillimet që tensionuan skenën politike javën e kaluar do të jenë pjesë e agjendës së nesërme.

  • Vizita e komisarit për zgjerim dhe politikë të fqinjësisë të BE-së, Johanes Han  Edhe pse nuk ka agjendë të publikuar të takimeve, Han, me siguri do të takohet me  liderët e katër partive më të mëdha politike.
  • Seancë solemne në Këshillin e Prokurorëve Publik, ku shtatë ndihmësit prokurorë të përzgjedhur të ekipit të Katica Janevës, do të duhet solemnisht të japin betimin.  Mirëpo, edhe pse është një procedurë formale- juridike, mundet që kjo ngjarje të merr krejtësisht kahje tjetër.
  • Rezultatet që firmosën katër partitë për zhbllokimin e kontestit për Prokurorinë Speciale, për shkak  të së cilit bisedimet për Kodin Zgjedhor disa ditë ishin “joaktive”. Me letrën drejtuar ministrit të drejtësisë Andan Jashari, i cili ka rolin e ndërmjetësuesit, duhet të sugjerojë dhe të veprojë në Këshillin e Prokurorëve Publik që ta pranojnë të gjithë ekipin e Janevës, prej 14 prokurorëve. Përveç kësaj, Janeva apeloi që derisa mos përzgjidhen edhe shtatë kolegët e tjerë  kolegët e përzgjedhur mos japin deklaratën solemne.
  • Seanca parlamentare ku sipas paralajmërimeve është Kodi Zgjedhor, për të cilin sot në mëngjes, pas 15 orë bisedime, u harmonizuan grupet e punës të partive që firmosën Marrëveshjen e Përzhinos.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.