fbpx
Tag: KaticaJaneva

tag: KaticaJaneva

Janeva për reduktimin e ekipit: Për punën që kemi mjaftojnë 10 prokurorë

Për ta mbaruar punën që e pret, Prokurorisë Publike Speciale i duhen 10 prokurorë, thonë nga kabineti i prokurores speciale Katica Janeva, në pyetjen e "Metas" për prokurorët për deklaratën  e kryetarit të Këshillit të Prokurorëve Publik, Petar Anevski ka shkarkuar dhe larguar nga puna dy prokurore nga ekipi i saj. "Është konstatuar se puna që ka për të bërë kjo prokurori...

Brukseli i shqetësuar dhe i zhgënjyer nga sulemt e fjalimit të Gruevskit

  Bashkimi Evropian është dëshpëruar nga deklarata e fundit e ish kryeministrit Nikolla Gruevski, merr vesh “Meta” nga burime zyrtare të BE-së,. “Ne tashmë kemi shprehur shqetësimin tonë për deklaratën e ish kryeministrit në lidhje me respektimin e dialogut politik”, tha për “Meta” përfaqësues i lartë i BE-së, i cili ka kërkuar të mbetet anonim, në pyetjen se si i komenton...

Anevski: Janeva i ka shkarkuar dy prokurore nga ekipi i saj

Prokurorja Speciale, Katica Janeva, i ka shkarkuar dy prokurorë nga ekipi i saj, deklaroi kryetari i Këshillit të Prokurorëve, Petar Anevski, pas mbarimit të seancës së sotme. Ashtu siç tha Anevski, Janeva me iniciativën e saj i ka larguar, prokuroret Lejla Kadriu dhe Marija Gjorgjeva, njëkohësisht, sipas Anevskit, Janeva prokuroreve në fjalë u ka kërkuar që t’i kthejnë lëndët bashkë...

MPB: Shkallë e lartë rrezik për jetën e Janevës dhe bashkëpunëtorët e saj

С Duke pasur parasysh shkallën e lartë të rrezikut të jetës dhe integritetit personal gjatë kryerjes së detyrave të punës në Prokurorinë Speciale Publike, nga Ministria e Punës së Brendshme është kërkuar që një numër i caktuar i punonjësve të policisë për prokuroren publike Katica Janeva dhe për bashkëpunëtorët e saj, prokurorë thuhet në njoftimin e MPB-së.  Më herët nga prokuroria...

Janeva dërgoi prokurorë për rastin me transportin shkollor në Manastir

Prokurorja publike speciale Katica Janeva, këtyre ditëve ka dërguar prokurorë të ekipit të saj, personalisht të hulumtojnë “bombën” lidhur me transportin falas shkollor, në komunën e Manastirit. Sipas burimeve të “Metas” prokurorja Janeva nga disa shkolla ka kërkuar dokumente, lista dhe fatura se sa nxënës kanë përdorur transportin shkollor për vitin shkollor 2009-2010 dhe 2010-2011. Thuhet se ajo që ka interesuar...

VMRO-DPMNE-ja Janevës po i përgatit protesta dhe rezistencë të popullit?

Pajtueshmëria   prokurores speciale, Katica Janeva, me propozimin e mbrojtjes së Zoran Verushevskit dhe Gjorgi Lazarevskit, të akuzuar për rastin "Puçi", që të dalin nga paraburgimi, nxiti reagime  të ashpra nga partia në pushtet, VMRO-DPMNE e cila paralajmëroi se Janevës “Mund që t`i rezistoj populli”, gjegjësisht Shoqatës Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë- ShQMM (GDOM) Analisti Aleksandar Pandov, anëtar i  Shoqatës Qytetare për...

Zaev u paraqit në seancën për rastin “Puçi”

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се појави на рочиштето за случајот „Пуч“, откако претходните неколку рочишта беа одложени поради тоа што тој, како еден од обвинетите во случајот, не се појавуваше. Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev sot u paraqit në seancën për rastin "Puçi", pasi që paraprakisht disa seanca ku ai si  njëri nga të akuzuarit nuk paraqitej në seancat...

LSDM-ja nuk ja dorëzon materialet e përgjuara Janevës deri sa nuk sigurohen kushte për ruajtjen e tyre

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM) nuk do t’i dorëzojë materialet nga përgjimi e paligjshme të komunikimeve prokurores speciale Katica Janevës derisa nuk sigurohen kushte adekuate për ruajtjen dhe mbrojtjen maksimale të tyre, deklaroi sonte në konferencën për shtyp zëdhënësi i LSDM, Petre Shilegov. Materialet nga ndjekja e paligjshme e komunikimeve janë shumë të ndjeshme dhe të natyrës konfidenciale dhe për...

Janeva sot duhet të njoftojë se çfarë do të hetohet

Prokuroria Themelore Speciale sot duhet të thotë se cilat lëndë që kanë dalë nga përmbajtja e përgjimeve të paligjshme do t'i hetojë. Sot është afati i fundit nga tetë ditët, prej të cilave Katica Janeva dhe ekipi i saj duhet të vendos se cilat lëndë janë kompetente e cilat jo. Paraprakisht, Janeva dhe 12 ndihmësit- prokurorë konkluduan se nën kompetencat...

Aleksandar Neshkoski, i kërkon Katica Janevës të zbardh rastin e vrasjes së Martin Neshkoskit

Vëllai i të vrarit Martin Neshkoskit,  i dërgoi letër prokurores speciale Katica Janevës, në të cilën kërkon "të filloj proces për zbardhjen e plotë në fshehjen e vrasjes së tij dhe "konstatimin e përfshirjes së mundshme të personave të tjerë në  fshehjen e fakteve  gjatë hetimeve dhe procedurës gjyqësore, përveç atyre që janë të theksuara në denoncim". -Më 05.06.2015, kur...

Plomp: Ora e zgjedhjeve po afron

Në intervistën javore për "Radio Evropa e Lirë" ambasadori i Holandës në vend, Vilem Vauter Plomp  thotë se ora e zgjedhjeve të prillit po afron dhe se është jashtëzakonisht e rëndësishme që të arrihet marrëveshje ndërmjet mediave. Ambasadori Plomp porositi se me Prokuroren speciale duhet të të bashkëpunojnë gjitha institucionet e përfshira  dhe t'i mundësojnë ta bëjë punën e saj. -Është emëruar  prokurore...

Janeva sot do të deklarojë se a do të ballafaqohet me pengesa të tjera?

Prokuroria speciale, Katica Janeva, për sot pasdite е, në orën 17.30,caktoi konferencën për shtyp, tani për tani nuk ka informacione. Përveç kohës së caktuar për konferencës nuk ka informacione zyrtare se cila do të jetë tema dhe  arsyen pse thirren kjo konferencë. Megjithatë, sipas ngjarjeve aktuale të lidhura me prokurorinë, dihet se shkaku  është Ligji për  administratën e Prokurorisë Speciale,...

Prokuroria Publike i dorëzoi Janevës të dhëna statistikore për “bombat”

Prokuroria Publike sot pasdite njoftoi se prokurores speciale, Katica Janevës i ka dorëzuar shqyrtimin e detajuar statistikor, si dhe të dhënat mbi lëndët e hapura për rastet të cilat dalin nga përmbajtja e bisedave të përgjuara, të cilat Janeva i kërkoi javën e kaluar.  Në kumtesën e Prokurorisë hollësisht  shpallet numri i lëndëve, personave kundër të cilëve janë ngritur procedura, lloji...

OSBE-ja Janevës i ofron ndihmë dhe bashkëpunim

Shefja e Misionit të OSBE-së në Shkup, Nina Suomalainen, ka takuar sot Prokuroren Katica Janeva për të diskutuar lidhur me rolin e saj dhe sfidat, duke i ofruar përkrahjen dhe bashkëpunimin e Misionit. Suomalainen e uroi Janevën për formimin e ekipit të saj me gjithsej dymbëdhjetë ndihmës prokurorë, duke theksuar se Zyra e Prokurores duhet të mbetet e pavarur dhe...

Ministri i drejtësisë Jashari: “Monstra” dhe “Sopoti”, obligim i Janevës

Ministri i Drejtësisë Adnan Jashari në një prononcim për Alsat-M, ka thënë se rasti “Monstra” dhe Sopoti për shkak të qëllimit dhe ndikimit të tyre në opinion, “sa më shpejtë duhet të qartësohen" “Kjo me tendencë të evitohet ai mendim se janë apo nuk janë të montuara, ka apo s’ka ndikim politika në zgjidhjen e tyre dhe Prokurorja speciale është...

Ekipi i Janevës u kompletua, nga e hëna fillon me punë

Dymbëdhjetë prokurorët e zgjedhur nga ekipi i Katica Janevës sot në Këshillin e Prokurorëve Publik bënë betimin solemn me çka edhe zyrtarisht nga e hëna do të fillojnë me punë nga përmbajtja e materialeve nga bisedat e përgjuara. Në ceremoninë solemne, prokurorët bënë betimin se do të punojnë me përgjegjësi dhe me nder, konform Kushtetutës, ligjet dhe marrëveshjet e ratifikuara...

Këshilli i Prokurorëve thirri seancë urgjenet me ekipin e Katica Janevës

Këshilli i Prokurorëve Publik për sot në orën 16, caktoi seancë ku në agjendë do të jetë ekipi i prokurores publike, Katica Janevës, mëson "Meta". Sipas burimeve tona, prokurorët e Janevës do të jenë pika e vetme në agjendën e seancës. Tani për tani nuk është e sigurt se anëtarët e Këshillit a do të diskutojnë edhe për përzgjedhjen e shtatë...

Deputetët sot do të votojnë buxhetin e Janevës

Deputetët në seancën e sotme pritet të miratojnë buxhetin e prokurores speciale publike Katica Janeva që të mund të punoj institucioni i saj. Mjetet prej 63.420.428 denarë gjegjësisht rreth 1 milion euro, siç thuhet në vendim, do të përdoren për funksionim të pandërprerë dhe funksionim autonom të Prokurorisë publike për ndjekjen e kriminalitetit lidhur me pohimet nga bisedat e përgjuara...

Janeva: Unë punoj ndërsa për pjesën tjetër le të thonë Qeveria dhe Këshilli i prokurorëve

Prokurorja speciale Katica Janeva nuk dëshiron zyrtarisht e as jo-zyrtarisht të komentoj situatën e krijuar me Prokurorinë speciale publike dhe për çështjet e hapura na drejtoi te institucionet kompetente gjegjësisht Këshilli i prokurorëve publik, Qeveria dhe Ministria e drejtësisë. Kjo është esenca e bisedës së shkurtër telefonike i “Meta” me prokuroren Janeva. “Ne punojmë për gjërat aktuale, për situatën e krijuar...

Parlamenti i dërgoi mendim Gjykatës kushtetuese për ligjin e prokurorisë speciale

Parlamenti i dërgoi mendim Gjykatës kushtetuese për ligjin e prokurorisë speciale, kushetuetshmëria e të cilës e kontestoi avokati nga Shën Nikolla, njofton televizioni “24 Vesti”. Nga kabineti i kryetarit të Kuvendit, Trajko Veljanovski për televizionin kanë njoftuar se shërbimet profesionale e kanë përpunuar mendimin ndërsa sekretari i përgjithshëm, Zharko Denkovski e ka dërguar në Gjykatën kushtetuese. Siç njofton “24 Vesti” nga...