fbpx
Tags писмо

Tag: писмо

Karaxhovski pas takimit me Pançevskin dhe gjykatësit: Problemet në gjykatë nuk janë të mëdha

Nëntë nga gjithsej trembëdhjetë gjykatësit që dorëzuan ankesë për kryetarin e Gjykatës Penale, Vladimir Pançevski sot u përgjigjën në ftesën dhe erdhën në Këshillin Gjyqësor, ku kishin takim me anëtarin e kryetarit të Këshillit, Zoran Karaxhovski. Siç njoftoi Karaxhovski pas takimit, takimi ka qenë transparent  dhe është biseduar për ankesën që gjykatësit e kanë ngritur kundër Pançevskit si dhe për...

Arsovska Tomovska deri tek OSBE/ ODIHR: Opozita përdor resurse shtetërore për qëllime partiake

Ministrja e shoqërisë informatike dhe administratës, Marta Arsovska Tomovska dërgoi letër të hapur deri tek Misioni i OSBE/ODIHR ku kritikon opozitën se shfrytëzon resurse shtetërore për aktivitetet partiake. Ajo shton se përfaqësuesit e opozitës në institucione përdorin këto resurse për qëllime partiake. “Me resurse partiake apo nga sponsorët partiak financohen afishet, broshura dhe ueb faqet ku vendoset nënshkrimi shtetëror dhe me...

Bejl dhe Orav letër Dimitrievkit për zgjedhje korrekte

Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së në Maqedoni Xhes Bejli dhe Aivo Orav, kryeministrit teknik Emil Dimitriev i kanë dorëzuar letër me kriteret që duhet të plotësohen për mbajtjen e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike. Kriteri i parë është që deri më 19 shkurt KSHZ të jetë e siguruar me personal dhe financat e nevojshme dhe në Listën zgjedhore patjetër duhet të...

Gruevski nesër do të dorëzoj dorëheqjen në Kuvend

Kryeministri Nikolla Gruevski në fjalimin e tij për opinion, njoftoi se nesër deri te kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski do të dorëzoj dorëheqjen e tij nga funksioni i kryeministrit. “Nesër deri te kryetari i Kuvendit do të dërgoj letër me dorëheqjen time nga posti i kryeministrit të Qeverisë, që do të aktivizohet 100 ditë para zgjedhjeve. Dorëheqja është pasqyrim i...

Aleksandar Neshkoski, i kërkon Katica Janevës të zbardh rastin e vrasjes së Martin Neshkoskit

Vëllai i të vrarit Martin Neshkoskit,  i dërgoi letër prokurores speciale Katica Janevës, në të cilën kërkon "të filloj proces për zbardhjen e plotë në fshehjen e vrasjes së tij dhe "konstatimin e përfshirjes së mundshme të personave të tjerë në  fshehjen e fakteve  gjatë hetimeve dhe procedurës gjyqësore, përveç atyre që janë të theksuara në denoncim". -Më 05.06.2015, kur...

Ahmeti i dërgon letër Hanit: Përsëritni rekomandimin për Maqedoninë

“Ju bëj thirrje që të përsëritni rekomandimin e Komisionit për hapje e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë në BE dhe bashkërisht me miqtë nga Uashingtoni si dhe vendet- anëtare të BE-së, ta ktheni fokusin në zgjidhjen e çështjeve të emrit dhe hapjen e perspektivës euro- atlantike të Maqedonisë”, thuhet në letrën që lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ia ka...

Rreth 60 OJQ kanë dërguar reagim me shkrim deri tek komuniteti ndërkombëtarë

Me rastin e negociatave të nesërme në Bruksel dhe deklaratën e fundit të komisarit Johanes Han, 61 OJQ dërguan reagim me shkrim deri tek komuniteti ndërkombëtarë, ku përkujtojnë linjat e kuqe deri tek të cilat mund të shkohet në këto bisedime. “Në letër përkujtojmë deklaratën e fundit të komisarit Johanes Han, të cilën e konsiderojmë si jo- parimore dhe jo-...