fbpx
Tags MarrëveshjaePërzhinos

Tag: MarrëveshjaePërzhinos

LSDM: Hani duhet ta ketë të qartë se nuk ka zgjedhje pa mundësi të barabarta për të gjitha partitë

Komisari evropian për zgjerim dhe politikë të fqinjësisë, Johanes Han, duhet ta ketë të qartë se nuk ka zgjedhje cilësore pa pasur mundësi të barabarta për të gjithë subjektet politike në mënyrë të barabartë të marrin pjesë në procesin zgjedhor dhe qytetarët të mundet ta japin votën e tyre, reagojnë nga LSDM-ja për  deklaratë  e komisarit evropian për revistën bullgare...

Han: Rëndësi është të ketë zgjedhje demokratike, e jo se a do të marrin pjesë të gjithë!

“Ajo që është e rëndësishme për zgjedhjet në Maqedoni është të jenë korrekte  dhe demokratike. Punojmë me OSBE-në dhe ajo do të dërgojë më shumë njerëz se sa zakonisht që ta vëzhgues, si fazën përgatitore, po ashtu edhe vet procesin në ditën e zgjedhjeve”, tha eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han, në një intervistë për të...

VMRO-DPMNE propozon që RTVM-në ta udhëheqin dy redaktorë, një nga pozita dhe një nga opozita

Ligj për reklama dhe formë të kombinuar për funksionimin e RTVM-së, sipas modelit slloveno-gjermano-belg, kanë qenë propozimet e VMRO-DPMNE-së për rregullimin e mediumeve në takimin e djeshëm të grupeve punuese në Klubin e Deputetëve, mëson “Meta”. Sipas burimeve të “Meta”-s, Nikolla Todorov i cili është udhëheqës i grupit punues të partisë në pushtet ka propozuar që financimi i RTVM-së të...

Brukseli nuk dëshiron ta komentojë propozimin e Van Hojtes për mediat

Komisioni Evropian, nuk dëshiron të spekulojë për detalet nga bisedimet aktuale për ligjin për mediume”, ka deklaruar zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, duke u përgjigjur pyetjes së një gazetarit, se si e komenton propozim-ligjin, të cilin e ka propozuar lehtësuesi belg, Piter Van Hojte. “Vazhdojmë me punën të cilën e bën Bashkimi Evropian, me respekt të plotë të të...

Vazhdojnë bisedimet për mediat, në qendër RTVM-ja

Partitë politke sot në Klubin e Deputetëve në Shkup vazhdojnë bisedimet për mediat. Sipas paralajmërimeve, ata sot do të diskutojnë për reformat në RTVM. Siç mëson "Meta" gjatë ditës së djeshme ata kanë arritur përparim të çështjeve kontestuese. Sipas informacioneve tona, kanë diskutuar për Agjencinë e Mediave, por nuk kanë arritur marrëveshje. VMRO - DPMNE sot thirri shoqatat e gazetarëve të dorëzojnë...

KE-ja përshëndeti përzgjedhjen e Qeverisë së re

Komisioni Evropian sot shkurtimisht reagoi  për përzgjedhjen e djeshme të Qeverisë së re të Maqedonisë, e paraparë me Marrëveshjen e Përzhinos. -Komisioni Evropian ishte shumë i qartë me insistimin e zbatimin e marrëveshjes politike, i cili u miratua me ndërmjetësuesin evropian, komisarin Johanes Han, gjatë verës. "Përshëndesim të gjitha hapat e ndërmarra në këtë drejtim"- deklaroi Maja Kicijançiç, zëdhënësja e...

Ahmeti: Raporti është pasqyrа reale е Maqedonisë

Рaporti është një pasqyrë reale e situatës së përgjithshme në Republikën e Maqedonisë dhe paraqet obligim për institucionet e vendit që të veprojnë në përputhje me pritshmëritë e Brukselit,ka vlerësuar lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, i cili sot ka pranuar Raportin për progresin e vendit nga ambasadorit të Bashkimit Evropian në Maqedoni, Aivo Orav, njoftojnë nga...

Ligjet nga Marrëveshja e Përzhinos kaluan në Kuvend

Mbaruan seancat e komisionit për paketën e ligjeve që partitë politike që nënshkruan Marrëveshjen e Përzhinos të premten arritën marrëveshje. Diskutimi më i gjatë ishte në ndryshimet në Kodin Penal dhe të ligjin për privatësi. Deputet dhe koordinatori i Grupit parlamentar të BDI-së, Talat Xhaferi tha se Ligji i privatësisë nuk është mjaft i mirë, por të mos pengojnë procesin,...

Garet: Marrëveshja të zbatohet sa më shpejtë dhe me vullnet të mirë

Ambasadori britanik në Maqedoni, Çarls Garet si dhe homologu i tij amerikan Xhes Bejli, vendosi reagimin për marrëveshjen e arritur të liderëve të katër partive lidhur me pikat e Marrëveshjes së Përzhinos ta ndaj në profilin e tij në Twitter. “Marrëveshja e djeshme për funksionet qeveritare është hap i mirëseardhur. Tani është e nevojshme të zbatohet sa më shpejtë...

Bejli: Partitë të fokusohen në zbatimin e Marrëveshjes

Ambasadori i SHBA-së  në Maqedoni, Xhes Bejli, në profilin e tij në twitter ka dhënë komentin e tij me rastin e arritjes së marrëveshjes së mbrëmshme nga partitë që kanë firmosur Marrëveshjen e Përzhinos. . “Mbrëmë u arrit avancimi in rëndësishëm në realizimin e Marrëveshjes së Përzhinos dhe në ecjen e vendit përpara. Pasi të miratohen ligjet e reja, me...

Bruksel: Marrëveshja të zbatohet deri në fund

Komisioni Evropian, sot i ka thirrur partitë politike në Maqedoni që t’i ndërmarrin hapat e mëtutjeshëm të cilët janë të patjetërsueshëm për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Përzhinos, njofton Portalb. “E kemi të qartë se partitë politike janë afër arritjes së marrëveshjes. I inkurajoj të gjitha partitë që t’i ndërmarrin të gjitha hapat e mëtutjeshme në lidhje me implementimin...

Zaev: Marrëveshja e arritur është fillim i ri për Maqedoninë

“Sonte fitoi Maqedoni,  prej sonte për Maqedoninë dhe për të gjithë qytetarët e saj. U arrit marrëveshja e cila prej nesër duhet të formalizohet nga aspekti juridik dhe ligjor” tha lideri i LSDM-së Zoran Zaev, para Klubit të Deputetëve. Zaev njoftoi se është arritur marrëveshje për Ligjin për Qeverinë me të cilin do të definohen kompetencat e zëvendësministrave, me ligjin...

Han: Vetëm zbatimi i plotë të Marrëveshjes së Përzhinos do të siguroj zgjedhje korrekte

Vetëm zbatimi i plotë i Marrëveshjes së Përzhinos do të mundësojë që në prill të mbahen zgjedhje korrekte dhe demokratike, vlerëson euro- komisari për zgjerim, Johanes Han në konferencën e sotme në Bruksel “Speak up” (“Flisni” ose “Ngrini zërin”) për gjendjen e mediumeve në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Turqi. Komisari evropian thotë se zgjedhjet e prillit, 2016 do të...

Zaev: Presim që Marrëveshja e Përzhinos të realizohet sa më parë

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot pasdite u takua me ambasadoren e OSBE-së në Maqedoni, Nina Soumalajnen. Siç njoftojnë nga LSDM-ja në takim është diskutuar për gjendjen aktuale politike të Maqedonisë dhe për sigurimin e kushteve për zgjedhje korrekte dhe demokratike.  Zaev ka informuar Suoumalajnen për ngjarjet e fundit në procesin e bisedimeve dhe për Marrëveshjen e Përzhinos. -Jemi të përkushtuar...

Gjatë fundjavës nuk ka bisedime, Vanhaute në Bruksel për konsultime

Thuajse pa asnjë përparim të bisedimeve, kanë përfunduar edhe takimet e djeshme bilaterale në të cilat ndërmjetësuesi i Komisionit Evropian ka tentuar që t’i përafrojë qëndrimet e partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, rreth kompetencave të ministrave të opozitës në Qeverinë e Gruevskit. Ende nuk ka marrëveshje, për opsionin e vetos të zëvendësministrave, gjegjësisht për periudhën se kur duhet...

Dita e vendimeve politike, vizitave, seancave, ligjeve- a do të mjaftojnë 24 orë

Padyshim të gjitha zhvillimet që tensionuan skenën politike javën e kaluar do të jenë pjesë e agjendës së nesërme. Vizita e komisarit për zgjerim dhe politikë të fqinjësisë të BE-së, Johanes Han  Edhe pse nuk ka agjendë të publikuar të takimeve, Han, me siguri do të takohet me  liderët e katër partive më të mëdha politike. Seancë solemne në Këshillin e Prokurorëve...

Partitë politike në Klubin e deputetëve zgjidhin krizën e re

Në orën 14 часот, në Klubin e deputetëve në Shkup, filloi takimi me përfaqësuesit e partive politike me shpresë se do të zgjidhin ngecjen e bisedimeve lidhur me Kodin Zgjedhor. Deklaratë dha vetëm përfaqësuesi i LSDM-së, Damjan Mançevski, i cili tha se në takim nuk do të bisedohet për asgjë tjetër derisa nuk zgjidhet çështja e përzgjedhjes së ekipit të...

Hojte: Kjo nuk është luftë, partitë duhet të bëjnë kompromis

Partitë  duhet ta kuptojnë se nuk mund të fitojnë gjithçka. Në botën normale,  kur bëhet kompromis nga disa gjëra heq dorë, që si kompensim të fitosh disa gjëra të tjera. Nuk mund të fitoni gjithçka, dhe këtë dua që të gjitha partitë ta kenë të qartë. Nuk mund të jeni në çdo gjë fitues. Kjo nuk është sikurse luftë,...

Zaev: Është në interes të vendit që të ketë një njësi zgjedhore

Çështjet lidhur me legjislacionin zgjedhor, obligimet për realizimin e marrëveshjes së 2 qershorit dhe nga 15 korriku për zgjidhjen e krizës politike dhe pritjet nga puna e prokurores speciale, kanë qenë temë e bisedimeve të sotme në takimin e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev me ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në Shkup, Vauter Plomp, njoftojnë nga LSDM-ja. Në takim siç informojnë...