fbpx
Tag: изборен законик

tag: изборен законик

Brenda muajit pritet të hapet tenderi për kompaninë që do ta bëjë analizën e Kodrës së Diellit

ELEM TURS deklaroi sot se do të hap tenderin për kompaninë që do e bëjë analizën e Kodrës së Diellit gjatë muajit mars. Pas përfundimit të kësaj analize, pritet të merret vendim se çka do të ndodhë më tej me menaxhimin e kësaj qendre për skijim, njofton Portalb.mk. Nga ELEM TURS njoftojnë për Portalb.mk se analiza është në fazën fillestare dhe se përpilimi i saj zgjat deri...

Han: Do të bëj presion për përparim urgjent të marrëveshjes politike

Euro- komisari për zgjerim Johanes Han sot në Shkup do të kryej presion ndaj liderëve të partive politike për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos. “Gjatë rrugës për në Shkup do të takohem me liderët e të gjithë partive politike që të bëj presion për të arritur marrëveshje urgjente politike” shkroi Han në profilin e tij në Twitter. Kjo është vizita e...

Dita e vendimeve politike, vizitave, seancave, ligjeve- a do të mjaftojnë 24 orë

Padyshim të gjitha zhvillimet që tensionuan skenën politike javën e kaluar do të jenë pjesë e agjendës së nesërme. Vizita e komisarit për zgjerim dhe politikë të fqinjësisë të BE-së, Johanes Han  Edhe pse nuk ka agjendë të publikuar të takimeve, Han, me siguri do të takohet me  liderët e katër partive më të mëdha politike. Seancë solemne në Këshillin e Prokurorëve...

Partitë u morën vesh për ekipin e Janevës, vazhdojnë bisedimet e grupeve të punës

Sot në mesditë, vazhdojnë bisedimet e  grupeve të punës të partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos për Kodin Zgjedhor, pasi që sot në mëngjes ata u morën vesh të debllokojnë kontestin për Prokurorinë Speciale. Ndërkaq, siç mëson "Meta", në orën 1 pas mesnate, katër partitë politike firmosën letër të cilën duhet t'ia dërgojnë ministrit të drejtësisë, Adnan Jashari, i...

Hojte: Kjo nuk është luftë, partitë duhet të bëjnë kompromis

Partitë  duhet ta kuptojnë se nuk mund të fitojnë gjithçka. Në botën normale,  kur bëhet kompromis nga disa gjëra heq dorë, që si kompensim të fitosh disa gjëra të tjera. Nuk mund të fitoni gjithçka, dhe këtë dua që të gjitha partitë ta kenë të qartë. Nuk mund të jeni në çdo gjë fitues. Kjo nuk është sikurse luftë,...

Zaev: Sot përfundojnë bisedimet për kodin zgjedhor

Bisedimet rreth kodit zgjedhor do të përfundojnë sot ndërsa prej nesër pritet të hapet çështja për gjendjen nëpër mediumet dhe ndryshimet në RTVM, deklaroi mbrëmë lideri i LSDM-së në tribunën e mbajtur në Ohër në suazat e “Vizioni për Maqedoninë”. “Në rend dite janë RTVM, AIM, por edhe Agjencia për shërbime audio dhe audio- vizuale. RTVM si servis publik është...

Zaev: LSDM lufton për barazi kushtetuese për votën e Diasporës

LSDM nuk është kundër që Diaspora të mos votoj, por lufton për barazi kushtetuese të votës, deklaroi lideri opozitar Zoran Zaev. “Propozimi jonë është që të ketë census dhe të zgjidhet deputeti me po aq vota sikur edhe në Maqedoni. Apo votat e njerëzve tanë që votojnë në Diasporë, të hynë këtu në një njësi zgjedhore apo sado që janë...

Todorov: LSDM dëshiron të votoj, por mos të ketë përfaqësues

Problemi kryesor i grupeve të punës të partive politike që kanë firmosur Marrëveshjen e Przhinos është insistimi i LSDM diaspora të mos ketë përfaqësues në Kuvendin e Maqedonisë, thotë negociatori i VMRO DPMNE-së dhe ministri i shëndetësisë Nikolla Todorov për “A1on”. “Kjo është problematika sepse deklaratat janë në kuptim të asaj se megjithatë ata janë që Diaspora të votoj, por...

Komisioni Evropian apelon që sa më shpejtë të miratohet kodi zgjedhor

KE nuk dëshiron të komentoj nëse do të përfshihet në mënyrë edhe më aktive në zgjidhjen e udhëkryqit të ri në të cilin janë futur bisedimet për kodin zgjedhor e as nëse planifikon vizitë të përfaqësuesve të lartë apo të euro- komisarit Johanes Han në Maqedoni. Zëdhënësja e euro- komisarit Han, Maja Kocijançiq në pyetjen e gazetarëve përsëriti deklaratën e...

BE dhe SHBA kërkojn sot të ketë marrëveshje për ligjin e zgjedhjeve

Misioni i Bashkimit evropian në Maqedoni dhe Ambasada e SHBA-ve sot kanë dal me reagim të përbashkët për shtyrjen e afatit për marrëveshje në lidhje me ligjin për zgjedhje, transmeton “Meta”. Të dy misionet e përsëritën qëndrimin e Komisionit evropian, se partitë politike sot duhet ta finalizojnë këtë çështje . “Delegacioni i BE-së dhe Ambasada e SHBA-ve në shprehin keqardhje që...

Kocijanciq: Ligji u tërhoq, partitë sa më parë të merren vesh për reformat zgjedhore

Komisioni Evropian i porositi sot partitë politike në Maqedonisë që sa më shpejtë të merren vesh për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Komisioni e di që partitë nuk kanë arritur marrëveshje mbrëmë për ndryshimet në Kodin Zgjedhor por bisedimet vazhdojnë edhe sot. Komisioni e ndjek nga afër zhvillimin e negociatave dhe pret që partitë të arrijnë marrëveshje sa më shpejtë” thotë...

Nuk ka marrëveshje për pakon zgjedhore në afatin e paraparë

Nuk ka marrëveshje në takimin e mbrëmshëm të grupeve të punës për ligjet zgjedhore, mëson “Meta” nga burimet e ekipeve biseduese. Edhe krahas përpjekjeve të ndërmjetësit belg, Piter van Hojte, ambasadorit të SHBA-së, Xhes Bejli dhe shefit të misionit të BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, asnjëra palë në bisedime nuk ka lëshuar pe për ligjin lidhur me ndalimin e publikimit...

Zaev: Është në interes të vendit që të ketë një njësi zgjedhore

Çështjet lidhur me legjislacionin zgjedhor, obligimet për realizimin e marrëveshjes së 2 qershorit dhe nga 15 korriku për zgjidhjen e krizës politike dhe pritjet nga puna e prokurores speciale, kanë qenë temë e bisedimeve të sotme në takimin e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev me ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në Shkup, Vauter Plomp, njoftojnë nga LSDM-ja. Në takim siç informojnë...

Një ekspert britanik do t’i zgjidh problemet me mediumet

“Takim interesant” ishte komenti i shkurtër i ndërmjetësit në bisedimet e partive nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos, Piter van Hojt, për bisedimet e sotme për gjendjen e mediumeve. Në fillim të takimit, prezantim personal për gjendjet në servisin anglez mediatike BBC kishte eksperti britanik për mediume, Riçard Bejli. Në takim ishin prezent edhe përfaqësues të SHGM-së dhe AMG. Kryetari i SHGM-së,...

BDI-ja deri në fund të gushtit pret marrëveshje për prokurorit special

Ahmeti dhe Fatos Reka diskutuan mbi ngjarjet politike në vend, marrëdhëniet midis Shkupit dhe Tiranës, integrimin Euroatlantik, marrëveshjen e Ohrit dhe marrëdhëniet ndëretnike si dhe për gjendjen në Tetovë pas vërshimeve. Me këtë rast kreu i BDI-së njoftoi Ambasadorin shqiptarë mbi dialogun politik që po zhvillohet në mes të katër partive më të mëdha në vend, me ndërmjetësim ndërkombëtar. “Takimet e...