fbpx
Tag: ДоговородПржино

tag: ДоговородПржино

BE: Do të besojmë, kur ta shohim marrëveshjen!

“Do të besojmë, kur ta shohim marrëveshjen” shkurt njoftuam nga delegacioni i BE-së. Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han i cili sot është për vizitë në Kosovë, megjithatë nuk do të vijë për vizitë në Maqedoni. Nga shërbimi i shtypit nga zyra e komisarit evropiane, në pyetjen “nëse do ta vizitoj Maqedoninë pas arritjes së marrëveshjes”, shkurt u...

Gruevski: Në këtë vend populli është ai që vendos

"Askush nuk mund t'i shmanget popullit sepse pikërisht populli është ai që vendos në këtë vend. Ne besojmë te populli", tha kryeministri Nikolla Gruevski në takimin mes liderëve “Ne i besojmë  vendimeve të popullit, besojmë se din të bëjë zgjedhjen e duhur dhe për këtë arsye e kishim me rëndësi që sa më shpejtë dhe pa shtyerje të ketë zgjedhje...

Nëse sonte liderët merren vesh, nesër ligjet në Kuvend

Në Klubin e Deputetëve filloi takimi me liderin e VMRO- DPMNE-së Nikolla Gruevski, të  LSDM-së Zoran Zaev, të BDI-së Ali Ahmeti dhe të PDSh-së Menduh Thaqi. Pritet që liderët që kanë firmosur Marrëveshjen e Pëzhinos të tregojnë fjalën e fundit lidhur me çështjet e hapura për Ligjin e Qeverisë  dhe Ligjet për privatësi. Në takim marrin pjesë edhe ambasadori i Shteteve...

Houit për “Meta”: Maqedonia nuk ka rënë, por edhe më tej qëndron në zgrip të humnerës

Deputeti evropian dhe ish raportuese i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Riçard Houit, në intervistë për “Meta” vlerësoi se është shumë vonë që të fitohet rekomandim pozitiv, por se dera e BE-së nuk është e mbyllur. Ai i bëri thirrje partisë në pushtet, të kryeministrit Nikolla Gruevski t’i zbatoj obligimet e marra me qëllim që ta kthej vendin në rrugën...

Gjatë fundjavës nuk ka bisedime, Vanhaute në Bruksel për konsultime

Thuajse pa asnjë përparim të bisedimeve, kanë përfunduar edhe takimet e djeshme bilaterale në të cilat ndërmjetësuesi i Komisionit Evropian ka tentuar që t’i përafrojë qëndrimet e partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, rreth kompetencave të ministrave të opozitës në Qeverinë e Gruevskit. Ende nuk ka marrëveshje, për opsionin e vetos të zëvendësministrave, gjegjësisht për periudhën se kur duhet...

Zaev nuk pret shtyrje të zgjedhjeve

LSDM do të bëj çmos që të ketë sukses Marrëveshja e Përzhinos dhe mos ta humbim rekomandimin e BE-së, deklaroi sot lideri i LSDM-së Zoran Zaev para fillimit të debatit në suazat e projektit “Vizioni për Maqedoni”. Ai tha se LSDM vazhdon të jetë i angazhuar ndaj marrëveshjes dhe përmbushjes së obligimeve. “Kemi vetëm disa ditë që të merremi vesh dhe...

Më 5 nëntor nga KE Maqedonia do të marrë rekomandim të kushtëzuar?

Më 5 nëntor Komisioni Evropian (KE) do t'i shpall raportet për avancimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, Turqisë dhe Maqedonisë,  kurse Maqedonia sipas burimeve në të cilat thirret portali "Novatv",  do të marrë rekomandim të kushtëzuar për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE). Siç shkruan Nova Tv, kushti do të jetë realizimi i Marrëveshjes së Përzhinos, mirëpo...

Gruevski të huajve u postoi fjalim të vjetër në Twitter si përgjigje

VMRO DPMNE, Qeveria, kryeministri dhe lideri i partisë Nikolla Gruevski nuk dolën me reagim zyrtar ndaj deklaratës së ambasadorëve, por qëndrimin e tyre e shprehën në profilin e tij në Twitter të Gruevskit. Disa orë pas deklaratës së ambasadorëve ku ata ju bëjnë thirrje partive politike që t’u përmbahen pikave të Marrëveshjes së Përzhinos, duke i dhënë theks pjesës që...

Van Hojte: Punojmë me vrull, patjetër duhet të arrijmë përparim për vendin

Nata e mbrëmshme ka qenë e vështirë për grupet e punës, të cilat po merren vesh për pikat e zbatimit të Marrëveshjes së Përzhinos, deklaroi ndërmjetësi belg, Piter van Hojte, shkruan “A1on” Ai arriti në rezidencën e BE-së në Përzhino, ku komisari për zgjerim Johanes Han do të ketë takim me liderët e katër partive politike. “Punojmë çdo ditë që të...

Han: Do të bëj presion për përparim urgjent të marrëveshjes politike

Euro- komisari për zgjerim Johanes Han sot në Shkup do të kryej presion ndaj liderëve të partive politike për zbatimin e Marrëveshjes së Përzhinos. “Gjatë rrugës për në Shkup do të takohem me liderët e të gjithë partive politike që të bëj presion për të arritur marrëveshje urgjente politike” shkroi Han në profilin e tij në Twitter. Kjo është vizita e...

Dita e vendimeve politike, vizitave, seancave, ligjeve- a do të mjaftojnë 24 orë

Padyshim të gjitha zhvillimet që tensionuan skenën politike javën e kaluar do të jenë pjesë e agjendës së nesërme. Vizita e komisarit për zgjerim dhe politikë të fqinjësisë të BE-së, Johanes Han  Edhe pse nuk ka agjendë të publikuar të takimeve, Han, me siguri do të takohet me  liderët e katër partive më të mëdha politike. Seancë solemne në Këshillin e Prokurorëve...

Partitë u morën vesh për ekipin e Janevës, vazhdojnë bisedimet e grupeve të punës

Sot në mesditë, vazhdojnë bisedimet e  grupeve të punës të partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos për Kodin Zgjedhor, pasi që sot në mëngjes ata u morën vesh të debllokojnë kontestin për Prokurorinë Speciale. Ndërkaq, siç mëson "Meta", në orën 1 pas mesnate, katër partitë politike firmosën letër të cilën duhet t'ia dërgojnë ministrit të drejtësisë, Adnan Jashari, i...

Hojte: Kjo nuk është luftë, partitë duhet të bëjnë kompromis

Partitë  duhet ta kuptojnë se nuk mund të fitojnë gjithçka. Në botën normale,  kur bëhet kompromis nga disa gjëra heq dorë, që si kompensim të fitosh disa gjëra të tjera. Nuk mund të fitoni gjithçka, dhe këtë dua që të gjitha partitë ta kenë të qartë. Nuk mund të jeni në çdo gjë fitues. Kjo nuk është sikurse luftë,...

Todorov: LSDM dëshiron të votoj, por mos të ketë përfaqësues

Problemi kryesor i grupeve të punës të partive politike që kanë firmosur Marrëveshjen e Przhinos është insistimi i LSDM diaspora të mos ketë përfaqësues në Kuvendin e Maqedonisë, thotë negociatori i VMRO DPMNE-së dhe ministri i shëndetësisë Nikolla Todorov për “A1on”. “Kjo është problematika sepse deklaratat janë në kuptim të asaj se megjithatë ata janë që Diaspora të votoj, por...

Nuk ka marrëveshje për pakon zgjedhore në afatin e paraparë

Nuk ka marrëveshje në takimin e mbrëmshëm të grupeve të punës për ligjet zgjedhore, mëson “Meta” nga burimet e ekipeve biseduese. Edhe krahas përpjekjeve të ndërmjetësit belg, Piter van Hojte, ambasadorit të SHBA-së, Xhes Bejli dhe shefit të misionit të BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, asnjëra palë në bisedime nuk ka lëshuar pe për ligjin lidhur me ndalimin e publikimit...

Zaev: Është në interes të vendit që të ketë një njësi zgjedhore

Çështjet lidhur me legjislacionin zgjedhor, obligimet për realizimin e marrëveshjes së 2 qershorit dhe nga 15 korriku për zgjidhjen e krizës politike dhe pritjet nga puna e prokurores speciale, kanë qenë temë e bisedimeve të sotme në takimin e liderit të LSDM-së, Zoran Zaev me ambasadorin e Mbretërisë së Holandës në Shkup, Vauter Plomp, njoftojnë nga LSDM-ja. Në takim siç informojnë...

Zaev: Bashkësia ndërkombëtare do të tregoj se kush bllokon bisedimet

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, në përgjigje e gazetarëve se a janë të vërtetë akuzat e VMRO- DPMNE-së se opozita bllokon bisedimet  që  të vazhdojë me publikimet e "bombave", u përgjigj se nëse LSDM-ja ka dashur të vazhdojë me publikimin e "bombave", as që do të ulej  në tryezën e bisedimeve. pas pjesëmarrjes në konferencën për liderë të rinj në...

Komisioni Evropian përshëndeti marrëveshjen dhe pret ligji të kaloj në Kuvend

KE përshëndeti marrëveshjen e arritur për emërimin e prokurorit publik special, njoftoi zëdhënësja e euro- komisarit Han, Maja Kocijançiq gjatë konferencës së sotme të shtypit. “Firmosëm marrëveshjen që sot në mëngjes në Shkup e arritën partitë politike për emërimin e prokurorit special publik, që ishte element i rëndësishëm i marrëveshjes politike e që u zhvillua me ndërmjetësimin e komisarit Han...

Në LSDM janë të befasuar nga deklarata e kryeministrit për prokurorin special

Edhe në LSDM-në opozitare janë në befasuar nga deklarata e djeshme e kryeministrit Nikolla Geuevski, në lidhje me emërimin e prokurorit special publik. Prej atje thonë se deri më tani nga VMRO DPMNE kanë insistuar të emërohet vetëm prokuror special dhe nuk kanë pranuar se ai duhet të ketë bashkëpunëtorë profesionist e as gjëra tjera që i nevojiten që të...

Partitë sot vazhdojnë negociatat për Prokuror Special Publik

Grupet e punës me përfaqësuesit e katër partive që nënshkruan Traktatin e Przhinos, sot vazhdojnë negociatat për zgjedhjen e një Prokuror Special Publik, në bazë të marrëveshjes, për të hetuar akuzat e përmbajtjes së bisedave të përgjuara të lëshuar nga opozita. Prokurori Special Publik në këtë moment është “temë e nxehtë” rreth të cilës diskutojnë grupet e punës, emërimi i...