fbpx

Më 5 nëntor nga KE Maqedonia do të marrë rekomandim të kushtëzuar?

-

Më 5 nëntor Komisioni Evropian (KE) do t’i shpall raportet për avancimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, Turqisë dhe Maqedonisë,  kurse Maqedonia sipas burimeve në të cilat thirret portali “Novatv”,  do të marrë rekomandim të kushtëzuar për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE).

Siç shkruan Nova Tv, kushti do të jetë realizimi i Marrëveshjes së Përzhinos, mirëpo është e mundur që KE-ja të bëjë edhe raport të ri kushtuar Marrëveshjes, në gjysmën e parë të vitit  2016.

Ndërkaq, nëse Maqedonia merr rekomandim të kushtëzuar, ky do të ishte presedan i pari i këtij lloji në historinë e zgjerimit të Bashkimit Evropian.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.