fbpx
Таг: ДоговородПржино

таг: ДоговородПржино

Денеска треба да се аминуваат новите министри

Оливер Спасовски како министер за внатрешни работи и Фросина Ременски како министерка за труд и социјална политика, денеска треба да добијат зелено светло од Владата и од Собранието. Откако пратениците вчера на полноќ го изгласаа Законот за влада, се очекува денеска да се одржи седница на Влада на која премиерот Никола Груевски треба да предложи да се изберат нови министри. Потоа...

Орав попладнево ќе му го предаде извештајот за напредок на Иванов

Шефот на Делегацијата на Европската унија, Аиво Орав, денеска на претседателот Ѓорге Иванов ќе му го врачи извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2015 година. Како што е најавено, средбата ќе се одржи попладнево, во претседателската резиденција на Водно.

Брисел: Договорот да се спроведе докрај

Европската комисија денеска ги повика политичките партии во Македонија да ги преземат преостанатите неопходни чекори за целосно спроведување на Договорот од Пржино. - Јасно ни е дека партиите се блиску до постигнување договор. Го охрабруваме сите партии да ги направат сите преостанати неопходни чекори во однос на имплементирање на обврските од Договорот од 2 јуни и од 15 јули. Тоа е особено важно...

ЕУ: Ќе веруваме, кога ќе го видиме договорот!

Мисијата на Европската унија на Македонија засега се воздржува од коментирање на вчерашниот договор, бидејќи сè уште го немаат добиено. „Ќе веруваме, кога ќе го видиме“, соопштија кратко од делегацијата на ЕУ. Еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, кој денеска е во посета на Косово, сепак, нема да ја посети Македонија. Од прес-службата од канцеларијата на еврокомесарот, на...

Груевски: Народот е тој што одлучува во оваа земја

„Никој не може да побегне од народот бидјеќи токму народот е тој што одлучува во оваа држава. Ние веруваме во народот“, рече премиерот Никола Груевски по лидерската средба во Клубот на пратениците. - Ние веруваме во одлуките на народот, веруваме дека знае да направи правилен избор и затоа ни беше важно колку што е можно побргу да има избори и...

Партиите постигнаа договор, Оливер Спасовски нов министер за внатрешни

Лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, по повеќечасовни преговори постигнале договор за законот за влада и за законот за „бомбите“. Нов министер за внатрешни работи, според договореното, ќе биде генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, а со ресорот труд и социјална политика ќе раководи Фросина Ременски, потпретседателка...

Ако лидерите вечерва се договорат, законите утре на собраниска седница

Во Клубот на пратеници почна средбата на претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Се очекува лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино да го кажат последниот збор околу спорните прашања за законот за влада и за законот за приватност. На средбата присуствуваат и амбасадорот на Соединетите Американски Држави (САД)...

Вечерва лидерска средба во Клубот на пратеници?

Во тек е средбата на претставниците на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во Клубот на пратеници. Неофицијално се дознава дека по денешните разговори, лидерите на четирите политички партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, вечерва треба да имаат лидерска средба за конечно да го финализираат Договорот од Пржино. Доколку ова се случи, според најавите, законите поврзани со изборите утре треба...

Финишираат преговорите околу последните детали за спорните прашања

Почна средбата на работните групи на партиите потписнички на Договорот од Пржино за решавање на спорните прашања. Иако се очекуваше дека решението е на повидок, сепак, извори од работните групи за „Мета“ тврдат дека сè уште нема целосен договор за законот за влада и за законот за приватност (прислушувани материјали). Оптимистичките прогнози велат дека, сепак, најдоцна до утре би требало да...

Ховит за „Мета“: Македонија не падна, но сè уште стои на работ на бездната

Европратеникот и поранешен известувач на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит, во интервју за „Мета“ оцени дека е предоцна да се добие позитивна препорака, но оти вратата на ЕУ не е затворена. Тој ја повика владејачката партија на премиерот Никола Груевски да ги спроведе преземените обврски и да ја врати земјата на патот кон ЕУ. Во последните три години, од...

Хан: Само целосно спроведување на Договорот од Пржино ќе обезбеди фер избори

Само целосното спроведување на Договорот од Пржино ќе овозможи во април да се одржат фер и демократски избори, оцени еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на денешната конференција во Брисел „Спик ап“ („Проговорете“ или „Кренете глас“) за медиумската состојба во земјите од Западниот Балкан и во Турција. Еврокомесарот вели дека изборите во април 2016 година ќе бидат набљудувани од огромен број претставници на сите меѓународни организации...

Заев: Очекуваме во најкусо време да се реализира Договорот од Пржино

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево се сретнал со амбасадорката на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалајнен. На средбата, како што соопштуваат од партијата, се разговарало за актуелната политичка ситуација во Македонија и за обезбедувањето услови за фер и демократски избори. Заев ја информирал амбасадорката Суомалајнен за најновите случувања во преговарачкиот процес околу Договорот од Пржино. - Посветени сме на спроведувањето на Договорот...

Нова неизвесна преговарачка недела

Уште една неизвесна преговарачка недела ја очекува Македонија од утре. Иако досега целиот процес на преговори, за најважните работи договорени во Пржино, требаше да биде завршен, политичките партии сè уште не постигнаа договор. Единствено што засега е договорено е изборот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и нејзиниот буџет за работа до крајот на оваа година. Нов официјален рок за партиите...

Викендов нема преговори, Ванхауте е на консултации во Брисел

Без речиси никакво поместување, завршиле и вчерашните поединечни обиди на белгискиот олеснувач Питер Ванхауте за приближување на позициите на партиите потписнички на Договорот од Пржино околу ингеренциите на министрите на опозицијата, објави „24 Вести“. Викендов нема да има преговори бидејќи олеснувачот Ванхауте е во Брисел, на дополнителни консултации. Преговорите на партиите запнаа кај ингеренциите на новите министри и заменици-министри кои треба...

Германија до ВМРО-ДПМНЕ: Покажете волја и спроведете го Договорот од Пржино

„Специјалниот ополномоштеник за Западен Балкан, Турција и за државите на ЕФТА, д-р Ернст Рајхел, на 28 октовмри 2015 година го покани на разговор македонскиот амбасадор во Берлин, Сашо Марковски, во Министерството за надворешни работи, за да му ги пренесе разочарувањето и загриженоста на сојузната влада за имплементацијата на спогодбата од Пржино, која сè уште изостанува“, соопштуваат од германската амбасада...

Заев не очекува одложување на изборите

Социјалдемократскиот сојуз ќе направи сè за да успее Договорот од Пржино и за да не ја изгубиме препораката од Европската унија, изјава денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред почетокот на една од дебатите од проектот „Визијата за Македонија“. Тој рече дека СДСМ останува целосно посветен на договорот и на исполнувањето на обврските што се предвидени со него. - Имаме само неколку...

Заев: Не постои друго решение освен Договорот од Пржино

За СДСМ не постои друго решение освен целосно и доследно спроведување на Договорот од 2 јуни и од 15 јули, истакнал лидерот на партијата, Зоран Заев, на денешната средба со претставници на амбасадите на земјите од групата пријатели на Македонија во Европската унија (ЕУ), Шведска, Австрија, Словенија, Хрватска, Чешка и Словачка. „Договорот мора да се почитува и целосно да се...

На 5 ноември Македонија ќе добие условена препорака од ЕК?

На 5 ноември Европската комиисија (ЕК) ќе ги објави извештаите за напредок на земјите од Западен Балкан и за Турција, а Македонија, според изворите на кои се повикува порталот „Нова ТВ“, ќе добие условена препорака за почетокот на преговорите за членство во Европската унија (ЕУ). Како што пишува порталот, условот ќе биде спроведувањето на Договорот од Пржино, а можно е...

Партијата на Села бара да запре апсењето Албанци во Куманово

Од Движењето за реформи на ДПА, денеска на прес-конференција, побараа да запрат полициските апсења во Куманово. Според партијата, крајната цел на апсењата е да се затскријат неуспешните преговори на политичките партии, поврзани со Договорот од Пржино. - ДУИ, како дел од Владата, заедно со МВР да објасни зошто се случуваат вакви акции во албанските средини. Секогаш кога доцнат спогодбите, како онаа...

Што напишаа, а што, всушност, сакаа да кажат амбасадорите?

До политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино, и до Владата, а пред сè до владејачката ВМРО-ДПМНЕ и до нејзниот лидер и премиер, Никола Груевски, амбасадорите вчера ја испратија досега најјасната порака, која и покрај својата експлицитност, сепак, беше пренесена на дипломатски јазик. Доколку амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Франција, Италија и на Европската унија (ЕУ) решеа да ги...